Soğuk aylar yaklaşıyor. Yorganınızın görevini yerine getirip getirmediğini, en iyi gece uykusu için vücudunuzu doğru sıcaklıkta tutup tutmadığını düşünmenin tam zamanı. Bu iş, sadece üstünüze bir şey örtüp ısınmaktan ibaret değil çünkü doğrudan uykunuzun, dolayısıyla da hayatınızın kalitesini belirliyor. İşte doğru yorganı nasıl seçeceğinize dair önemli ipuçları…

Yatsan

  • Her mevsimde aynı yorganı kullanıyorsanız bundan vazgeçin. Kışın daha ağır bir yorganla uyumak size ekstra bir rahatlık sağlarken, bahar aylarında daha hafif bir yorgan kullanarak sürekli üstünüzü açıp kapamanıza gerek kalmadan uyku kalitenizi artırabilirsiniz.
  • Yorgan satın alırken dikkat etmeniz gereken bir değer var: TOG. Termal direnç birimi olan TOG’u, yorganın ısı birimi diye özetlemek mümkün. Bu değeri öğrenerek yorganın ne kadar sıcak tutacağını tahmin etmek mümkün. Rahatsız uykunun en büyük nedenlerinden birinin aşırı sıcaklık olduğunu düşününce bu değer çok büyük önem kazanıyor. Uzmanlar yaz için 4.5, baharda 10.5, kış için ise 13.5-15 TOG değeri öneriyor.
  • Doğru yorgan seçiminde en önemli kararlardan biri de sizin için doğru dolgu malzemesini bulmak. Yorganınız (ve yastıklarınız) için dolgu olarak doğal ve sentetik lifler arasından seçim yapabilirsiniz. Bunların her biri eşit düzeyde sıcaklık sağlar; bu nedenle sizin tercihiniz ve bütçeniz belirleyici olacaktır.
  • Doğal dolgular daha nefes alabilir ve yalıtkan malzemelerdir; bu da vücut ısısını sabit tutarak daha iyi bir uykuya yardımcı olabilir. Ancak alerjiniz veya astımınız varsa alerji önleyici sentetik yorgan dolgusu daha iyi olacaktır.
  • Yorganın ağırlığı TOG değeriyle ilgili bir şey değil. Kuş tüyü veya kaz tüyü yorganlar doğal olarak sentetik versiyonlardan daha iyi termal özelliklere sahip ve daha hafif oluyorlar. Yani aynı TOG değerini elde etmek için çok fazla dolguya ihtiyaç duyulmayabiliyor.
  • Yeni yorgan seçiminde en büyük faktörlerden biri bütçeniz olacaktır. En hafif ve en iyi yorganlar daima daha pahalıdır. Ama iyi bir yorganın çok kötü bir yatırım olacağını bilmelisiniz. Ucuz yorganlar genellikle polyesterle doldurulur ve uzun ömürlü olmaz. Üstelik çevre dostu da değillerdir.
  • Gelelim doğal yorgan dolguları için seçeneklerinize… Kuş tüyü yorgan daha büyük tüylerden oluşan, nispeten daha ağır bir yorgandır. Benzerleri içinde genellikle en uygun fiyatlı seçenektir. Kuş tüyü ve kaz tüyü karışımı yorgan, sadece kaz tüyünden daha ağır, sadece kuş tüyünden daha hafiftir. İyi yalıtım ve uygun fiyat için iyi bir orta karar oluşturur. Kaz tüyü hafiftir ve genellikle en sıcak tutandır. Kullanılan tüylerin alındığı kazlar İzlanda gibi çok soğuk iklimlerde yaşarlar, bu nedenle bu tüyün kullanıldığı ürünler mükemmel termal özelliklere sahiptirler. Yün yorgan ise kalın bir dolgudur. Doğal olarak hipoalerjeniktir ve teri uzaklaştırmaya yardımcı olan iyi bir sıcaklık düzenleyicidir.
  • Yorganınızı düzenli temizletmelisiniz. Yastıklar uygun programla evdeki makinede yıkanabilir ancak yorganlar özel bir makine gerektirir, bu nedenle onları kuru temizleyicilere götürün. Düzenli yıkama (3-6 ayda bir) yorgan ve yastıklarınızın temiz ve hijyenik kalmasına yardımcı olacaktır.
  • Mevsimlere uygun, birden fazla yorgan için yeriniz yok mu? Artık vücut ısısını optimize eden ve nem seviyelerini düzenleyen, mevsim her değiştiğinde yorganınızı da değiştirme ihtiyacını ortadan kaldıran, yıl boyunca kullanılabilen, iklim kontrollü, dört mevsim yorgan seçenekleri de var. Bu seçeneği de değerlendirin.