Son dönemde giderek daha fazla duyduğunuz Noom diyeti nedir diye merak ediyor musunuz? Yeni seneye yeni bir beslenme modeliyle başlamak istiyorsanız aklınıza takılan bütün soruların cevabını veriyoruz.

Yatsan

Noom diyeti nedir?

İşin özünde telefonunuza ya da tabletinize indirebileceğiniz bir uygulamayla sunulan kişiselleştirilmiş bir diyet planı var. Kilo vermek isteyenlere yönelik bu uygulama, bir kişisel beslenme ve sağlık koçu görevi görüyor. Yani kısacası Noom, diyet ve egzersiz merkezli bir yaşam tarzı değişiklikleri uygulaması diyebiliriz. Öncelikle yaş, kilo, boy, hareketlilik düzeyi gibi sağlık ve yaşam tarzı bilgilerinizi girip yönlendirmeleri almaya başlıyorsunuz. Uygulama, yiyecekleri sınırlamak ve onları iyi-kötü diye sınıflamak yerine, size yiyebileceğiniz en iyi seçenekleri gösteriyor. Ayrıca her gün sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle ilgili bilgiler veriyor. Ne de olsa hedefe ulaşmak için kısa vadeli taktikler yerine yeme ve egzersiz alışkanlıklarını kalıcı şekilde değiştirmeyi öğrenmek şart.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Yukarıda da söylediğimiz gibi önce mevcut kilonuz ve ne kadar kilo vermek istediğinizle ilgili bazı basit soruları cevaplamanız gerekiyor. Uygulama bu bilgilerle hedefinize nasıl ulaşacağınıza dair bir haftalık plan çıkarıyor. Ayrıca kendinizi çaresiz hissettiğinizde bir sağlık koçuna erişim imkânı sunuyor.

Kilo vermeye yardımcı oluyor mu?

Aslında her şey motivasyonla ilgili. Pek çok ciddi diyet uygulaması gibi Noom’da da önemli olan kendinizi sağlıklı bir hayata hazır hissetmek ve yönergeleri takip edecek motivasyonu bulmak. Bu uygulamalar günde sadece 10 dakika ayırarak sizi ‘yolda tutuyor’. Weight Watchers tarafından yapılan yeni bir araştırma, insanların üçte birinin, diyetleri boyunca onları destekleyecek biri olmazsa daha erken vazgeçeceklerini düşündüklerini gösteriyor. Günlük olarak ne yediğinizi topluca görmek, olumlu ve olumsuz beslenme alışkanlıklarını tespit etmenize çok yardımcı olabiliyor. Böylece zamanla sağlıksız seçenekleri sağlıklı olanlarla değiştirme alışkanlığı da kazanıyorsunuz.

Yatsan

Noom diyetinde ne yiyebilirsiniz?

Bu diyet, besinleri trafik ışıklarından ilhamla yeşil, sarı ve kırmızı olarak sınıflıyor. Ve tıpkı orada olduğu gibi yeşil serbest, sarı orta derecede yenmesi gereken, kırmızı ise uzak durulması gereken gıdalara işaret ediyor. Noom düşük karbonhidratlı-yüksek yağlı bir yeme planı değil, sadece yediklerinizin çoğunu ‘yeşil’ listedeki besinlerden seçmek işin anahtarı. Bu grupta düşük kalorili meyveler, sebzeler, yağsız süt seçenekleri ve tahıllar bulunuyor. Bunlar genellikle lifli gıdalar, bu nedenle daha uzun süre tok tutuyorlar. Yeşil gıdaları kabaca şöyle sıralamak mümkün: Ispanak, domates, havuç, elma, az yağlı peynir, badem sütü, bezelye, esmer pirinç, muz… Sarı listede şunlar ve benzerleri var: Fasulye, bulgur, zeytin, avokado, diyet içecekler, beyaz ekmek, beyaz pirinç, somon… Gelelim yüksek kalori ancak çok düşük besin değeri içeren yiyeceklerden oluşan kırmızı listeye: Cips, hamburger, pizza gibi işlenmiş türdeki gıdalar, mayonez ve ketçap gibi soslar, meyve suyu, kek, çikolata, tam yağlı süt, kızartmalar…

Noom’da kaç kalori almaya izin var?

Her diyette olduğu gibi Noom’da da alacağınız kalori yaşınıza, cinsiyetinize, kilonuza, boyunuza ve yaşam tarzınıza göre değişir. Ancak kişiden kişiye farklılık gösterse de bir yetişkinde günlük kalori miktarının 1200’ün altına düşmemesi gerekir. Böylece hem genel kilo verme hedefinize ulaşırsınız hem de beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.