Yemek yiyor, konuşuyor, geziyor, sevişiyor ama bir sorun var!

Yaygın bilinirlikle ‘uyurgezerlik’ olarak da adlandırılan ciddi bir rahatsızlık. Biraz daha açalım: Kişinin oturma, ayakta durma, dolaşma, konuşma, yemek yeme, çığlık atma, giyinme, tuvalete gitme, seks yapma, evden çıkma, hatta çok çok nadir görülse de suç işleme gibi çeşitli motor eylemler gerçekleştirdiği davranışsal bir uyku bozukluğu bu. Olaylar genellikle uyurgezerin uykuya dönmesiyle ve o arada olan bitenin hatırlanmamasıyla sona eriyor.
Pek çok kişi bu olayların rüya görmeyi içeren REM uykusu sırasında yaşandığını düşünebilir ama uyurgezerlik ve onunla bağlantılı davranışlar sadece derin uyku sırasında, temelde rüyalar yokken ortaya çıkıyor. Uç örnekleri dışında ancak uyurgezerin kazara kendini yaralama ya da başkalarına zarar verme olasılığı varsa tehlikeli hale geliyor. 
Nedenleri halen tam anlaşılmamış olsa da birçok durumda ailelerde görülüyor, dolayısıyla genetik faktörlerle ilişkili olabileceği düşünülüyor. Bu bozukluğa katkıda bulunan genlerin belirlenmesi teşhis ve tedaviyi kolaylaştırabilecek.