Elbette “Tam olarak şu saatler” gibi bir zaman aralığı vermek mümkün değil. Rüya uykunun her aşamasında görülebiliyor. Ama o en yaratıcı, fantastik, tuhaf, bol göndermeli, unutamadığınız rüyalarınızın tek adresi var: REM uykusu…

Yatsan

Araştırmalar sayesinde ortalama olarak biliyoruz: Çoğu insan gecede yaklaşık iki saat rüya görüyor. Bu olay, uykunun herhangi bir aşamasında gerçekleşebiliyor ancak yine de en fazla görüldükleri bir evreden söz etmek mümkün: REM (Rapid Eye Movement yani hızlı göz hareketi) uykusu.
Bu aşamada beyin aktivitesi, REM olmayan aşamalara (NREM uyku) oranla önemli ölçüde artıyor. Uzmanlar farklı rüya görme türlerini açıklarken genel olarak bu evredeki aktivitelerden yararlanıyor. REM uykusu sırasındaki rüyalar, ‘uyanık yaşam’ unsurlarını içermelerine rağmen tipik olarak daha canlı, fantastik ve/veya tuhaf oluyor. Buna karşılık REM dışı rüyalar, belirli bir zaman ve yere bağlı düşünceleri veya anıları içeren, daha tutarlı içerikler barındırma eğiliminde.
REM uykusu gece boyunca eşit olarak dağılmıyor ancak çoğunlukla normal bir uykunun ikinci yarısında gerçekleşiyor. Bu da rüya görmenin, uyanmadan önceki saatlerde yoğunlaşma eğiliminde olduğu anlamına geliyor. Yani rüyalarınızı anlatırken, son cümlenizin “O sırada uyandım…” olması tesadüf değil.