Stil sadece başka gözlere hoş görünmek için değildir. Çok az kişinin şahit olduğu ev içi yaşantınızda ve hatta yatak odanızda da geçerlidir. Üstelik bu yaz ‘kartlar yeniden dağıtılıyor’, yüksek moda da ilhamını uykunun büyülü dünyasından alıyor.
Yatsan

Battaniye benzeri akşamüstü montları, yumuşak ve kabarık terlikler, tatil seyahatlerinize eşlik edecek yastık gibi çantalar… Bu sezon en ünlü moda tasarımcıları gözünü ev rahatlığına dikmiş durumda.

Çok zor geçen, çoğunlukla evlere kapanmak zorunda kaldığımız, büyük kısmını 3T (tayt-tişört-terlik) formülüyle geçirdiğimiz 1.5 yılın sonunda bunun olacağı az çok belliydi aslında!

Tasarımcılar 2021 yaz sezonu için en büyük ilhamı uykudan aldı deki ama aslında en büyük pay peri masallarında. Ancak oluşturulan koleksiyonların çoğunun ruhani zarafeti, akla ‘Uyuyan Güzel’ gibi ikonik hikâyeleri getiriyor. Yani kadınlara şık ve modern stil anlayışlarından vazgeçmeden prenses fantezilerinizi gerçekleştirebilme imkânı sunuyorlar.

Masal dünyasının sakin renkleri

Moda dediğinizin en temel parçasını renkler oluşturuyor. ‘Uyuyan Güzel’ trendinin ana renklerini de sakin, dingin ve masumiyet çağrışımlı tonlar oluşturuyor. Özetle tüm iddiası, iddiasızlığında gizli olan süt beyazı ve yeşile çalan krem diye tarif edebiliriz.

Yatsan Yatsan Yatsan

Daha renkli bir şeyler istiyorsanız da fazla uzağa gitmenize gerek yok: Toprak kahvesi ve uçuk kaçık gök mavisi tonlarından yardım alabilirsiniz.

Anahtar kelime: Cottagecore

Gelelim kıyafetlerin tarzına… Aslında geçen yıl moda dünyasında hâkimiyetini ilan eden Cottagecore akımından çok uzak bir noktada değiliz. Nasıl bir trenddi bu; hemen hatırlayalım: Her şeyden önce idealize bir kırsal yaşam hayali sunuyordu. Ve tabii asıl olgunluğuna internet hatta daha da özelinde sosyal medya sayesinde kavuştu. 2010’lu yıllar boyunca küçük küçük gelişip adını 2018’de Tumblr’da alan bir moda estetiği diye özetleyebiliriz.

Yatsan  Yatsan Yatsan

Şimdi bir de bu akımın bu yaza nasıl taşındığına bakalım: Modaya uygun gecelik tipi elbiseler, uçuşan pijama takımları ve hem cüppeyi hem kimonoyu andıran geniş üstler… Vücudun rahat hareket edebildiği bol ve engelsiz vücut tasarımlar…

Ve ilham verecek modeller…

Dokularda yumuşak deriler, kaygan ipekler, bol bol saten, kırılgan danteller, kapitone desenler ve kuş tüyü süslemeler var.

YatsanYatsan

Sezonun en dikkat çeken ‘yatak odası’ ilhamlı modellerini de fikir vermesi için buraya bırakalım: Jacquemus’un çanta-yastık modeli Le Coussin, Prada’nın dantel süslemeli saten elbiseleri, Fendi’nin devekuşu tüylü baget çantası.

YatsanYatsan