Modanın dökümlü pijama takımlarını sokağa adapte etmesi yeni bir olay değil. Ama her şey gibi bu tarz da değişiyor, gelişiyor. Son hamleleri öğrenmek için gözümüzü bu trendi hakkıyla uygulayan İngiltere’ye diktik.
Yatsan

Çoğumuz geçen yılı her gün pijama giyme arzusuyla savaşarak geçirdik. Mesela Londra merkezli dijital pazarlama ajansı Media Vision Interactive’e göre 2020’nin son iki haftasında pijama aramaları yüzde 95 arttı. Elimizde Türkiye’yle ilgili araştırma verisi yok maalesef ama Google Trends Türkiye verilerine göre de internette pijama kelimesinin aranması 13-19 Aralık 2020 haftasında zirve yaptı.

İş hayatında olup da ofise gitmeyi durduranlar bu dönemde toplantılarına çeşitli uygulamalar aracılığıyla evden katıldılar. Belki kendinizden de biliyorsunuz ama bir kere daha söyleyelim: O toplantıdaki çoğu kişinin şık bluzunun ya da gömleğinin altında pijaması vardı! İyi haber: Şimdi onu çıkarmadan da toplum içine karışabileceksiniz.

Film Festivali’ne bile gidilir!

Hâlâ “Ama nasıl olur!” diyor ve bir ilham perisi arıyorsanız geçen yıl Venedik Film Festivali’ne yeşil bir kısa sabahlık, gece mavisi bir pijama altı ve kadife ev terlikleriyle giden Tilda Swinton’a bakabilirsiniz. “Bu kadarı fazla” derseniz üst yarıyı slim fit bir Jean pantolonla veya alt yarısını polo yakalı ince bir kazakla giyip yine âlemlerin yıldızı olabilirsiniz.

Gün içinde giyilebilecek tarzda pijamalardan (ve tabii geceliklerden) bahsetmişken, bir ilham alma adresiniz de İngiliz iç çamaşırı markası Dora Larsen olabilir. İlk sıcak hava dalgasında giymek isteyeceğiniz kadar güzel bir yatak giysisi serisi bu. Tıpkı iç çamaşırları gibi fırfırlarla hareketlendirilmiş takımlar, kabarık kollu üstler, uyumak için kendinizi çok şık hissedebileceğiniz ama aynı zamanda sahillerde de fırtınalar estirebileceğiniz gecelik tasarımları…

Yatsan Yatsan

House of Silk’in ejderha desenli, yumuşak kadifeden mamulYatsan ‘Ethan’ adlı takımı efsane güzellikte. Markanın ürünlerini Beymen mağazalarında bulabilirsiniz. Night Stories’in Noa adlı ipek takımı da yüzde 100 ipek olması dolayısıyla biraz maliyetli ama çok iyi bir tasarım.

Daha makul bütçeler arayanlara Ayyıldız ve Jeremi’nin çok güzel saten pijama takımları var. Bizde de olsaydı diye özendiğimiz modellerden biri de Desmond&Dempsey’in siyah-beyaz jaguar baskılı takımı. Benzerleri mutlaka vardır, aklınıza bu modeli koyarak gezinin. Getirtme masrafını göze alabilirseniz internetten sipariş de verebilirsiniz.

 

YatsanYataktan fırladığınız gibi partiye…

Yurtdışından haberlerle devam edelim… Ünlülerin favori sabahlık markası Tekla, yumuşacık flanel pijamalardan uniseks bir koleksiyon yaratmış durumda. ‘Parti pijamaları’nın yanı sıra ‘Instagram dostu’ gecelikler için bakılması gereken bir marka da Sleeper. Her iki markada da sonsuz rahatlığı bulma garantisi var.

Zaten işin bütün sırrı bu rahatlık hissinde. İlk gecelik-pijama koleksiyonunu geçen yıl çıkaran Rixo adlı markanın kurucuları Orlagh McCloskey ve Henrietta Rix gayet güzel özetliyorlar: “Saatlerce oturabileceğiniz ve bunu yaparken de harika hissedebileceğiniz bir ev giyim koleksiyonu tasarlamak istedik. Lüks sunmak ve konfordan ödün vermemek bizim için öncelikti. Ayrıca gündüz ve gece giyinmenin ‘kurallarını’ da aşmak istedik. Müşterilerimizin bir Zoom görüşmesine eksiksiz bir ev kıyafeti görünümüyle katılabilecekleri ve yine de son derece şık görünebilecekleri fikrine bayılıyoruz!”

Artık iyi bir pijama veya geceliğin kimseler görmeden, geceden geceye giyeceğiniz bir şey olmadığını biliyorsunuz. İster yurtdışı modellerinden esinlenip kendinizinkini tasarlayın, ister mağazalarda artık bir de bu gözle turlayın… Nasıl yaparsanız yapın, bu gece yataktan fırlamış halinizle bile ortamların en şık parti insanı olabileceğinizi herkese gösterin!