Soğuyan hava pek çok hastalığa davetiye çıkarmasının yanı sıra omurga sağlığımızı da tehdit ediyor. Ve konu omurga olunca iş hızla yatağa da geliyor. En iyi bildiğimiz düşmandan başlayarak bel sağlığını tehdit eden 10 hatalı alışkanlığı sıralıyoruz.

Giderek soğuyan hava, hareketsiz yaşam tarzı, masa başında geçirdiğimiz uzun saatler, spor yaparken bedenimizi fazla zorlamamız ve daha pek çok hatalı alışkanlık; bel ağrısı, tutulmalar ve bunlara bağlı olarak hareket kısıtlılığına neden olabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Hamit Aytar’ın ifadesine göre ülkemizde her 10 kişiden 8’i hayatında en az bir kez bel ağrısı sorunu yaşıyor. “Omurgamızın hareketli kısmının en altında kalan, yük binen taşıyıcı kısmı olan belimiz konumu itibariyle ağır yük, hatalı hareketler, travmalarla alışkanlıkların getirdiği birçok olumsuz duruma maruz kalarak yıpranıyor ve sorunlu hale gelebiliyor” diyerek anlatıyor Doç. Dr. Aytar: “Omurlarımız arasında yer alan kıkırdak yapılı disklerimize bağlı oluşan dejenerasyon ve yıpranma, bel ağrısı ile tutulmalara yol açabilen bel fıtığına neden olabiliyor. Ayrıca kemik, tendon, kas yapıları, omurilik ve omurilikten çıkan sinir köklerinde oluşan problemler de bel ağrısıyla sonuçlanabiliyor. Tüm bu etkenler zamanında tedavi edilmezse ilerleyerek büyük cerrahi girişimlerle düzeltilebilen önemli sorunlara dönüşebiliyor.”

Aslında yaşam alışkanlıklarımızda yapacağımız bazı düzenlemelerle vücudumuzun tüm yükünü üstlenen belimizi korumak elimizde. İşte Doç. Dr. Murat Hamit Aytar’a göre bel sağlığımızı tehdit eden 10 hatalı alışkanlığımız ve önleme yolları…

1. Yumuşak Yatakta Yatmak

“Yumuşak yatakta yatmak kadar, yerde çok sert zeminde yatma alışkanlığı da belimiz için hiç istemediğimiz yıpratıcı faktörlerdendir” uyarısında bulunuyor Aytar. Peki nasıl bir yatak seçmeli? “Orta sert yatak, ortopedik yatak veya yoğun içerikli visko süngerden yapılmış visco yataklar, vücudun şeklini alan ama çökmeyen yataklar en ideal seçimdir.”

Eğer uyku alışkanlıklarınızı ve uyku kalitenizi daha iyi anlamak isterseniz, “Bana nasıl uyuduğunu söyle, sana yatağını söyleyeyim” adlı blog yazımızı okuyabilir, size uygun yatak tipini keşfedebilirsiniz.”

2. Terli Halde Sokağa Çıkmak

Mevsim değişiminde serin havalar, belde kas ve tendonların soğuması, bunun sonucunda kolaylaşmış tutulmalar ve ağrılar anlamına geliyor. Aytar, “Bel sağlığınız için sonbahar mevsimine göre giyinmeniz, ince giyinip üşümemeye ve kalın giyinip terlemeye fırsat vermemeniz çok önemli. Özellikle terlemek ve ardından soğuk havaya maruz kalmak bel ağrılarının temel sorumlularından biridir. Zira terli bölgeler soğuk havayla aniden temas edince kas spazmlarına, böylece bel ağrılarına neden olabiliyor” diyor.

3. Isınmadan Spor Yapmak

Düzenli spor yapmak sağlıklı bir omurga için en etkili yöntemlerden biri ama iyi ısınmadan, kontrolsüz, ani şekilde başlanan aktivite ve ağır yük altına girilen sporlar, bel sorunlarına davetiye de çıkarabiliyor. Bu nedenle vücut geliştirme, squash gibi ağır ve omurgaya yüklenilen sporlarda iyi ısınmayı, kontrollü hareket etmeyi alışkanlık edinmeye özen gösterin.

4. Fast food Tarzı Beslenmek

Aldığımız kilolar, bel sorunlarına yol açan bir diğer önemli nedeni oluşturuyor. Abur cubur veya fast food olarak adlandırdığımız bol kalorili ve sağlıksız beslenme alışkanlığı, artan kilo ve özellikle bel bölgesi yağlanmasıyla birlikte bele binen yükü çok artırarak bu bölgedeki kas kalitesini düşürüyor.

5. Ağır ve Büyük Çanta Taşımak

Ağır ve büyük çantayı, özellikle de tek tarafta vücudumuza asimetrik yük oluşturur şekilde taşıma alışkanlığı, belimizdeki kas kalitemizi düşüren hatalı alışkanlıklarımızdan.

6. Korseyi Bilinçsizce Kullanmak

Sonbaharla birlikte havalar giderek serinlerken belimizi korumak amacıyla korse ve kuşak gibi destekleri sürekli ve gereğinden fazla kullanmamız da bel kaslarımızı tembelleştirip zayıflamalarına neden olabiliyor. Doç. Dr. Murat Hamit Aytar, bunun sonucunda destekleyici ürünlerin belimize faydadan çok zarara yol açtıklarına işaret ederek, “Korse ve kuşakları, zorlanabileceğiniz çalışma ortamında, soğuk ve rüzgârlı havalarda veya ciddi ağrılı, tutuk bir anınızda, ihtiyaç duyduğunuz süre kadar kullanmanız bel sağlığınız için en doğru olanıdır” diyor.

7. Masa Başında Uzun Saatler Oturmak

Kapalı, özellikle klimalı ortamlarda masa başında oturmak ve omurgamızı hatalı bir şekilde döndürmek bel sorunlarına davet etmek gibi. Bilgisayar başında uzun saatler çalışmak, belimizi hem uygunsuz pozisyona maruz bırakıyor hem de kasların zamanla zayıflayıp yağlanmaya başlamasına yol açıyor. Doç. Dr. Aytar, masa başında çalışıyorsak bel boşluğunu destekleyen bir yastık kullanmamız gerektiğini belirterek, “Ayrıca dik ya da dike yakın bir oturuş pozisyonu da bel sağlığınız için çok önemli. Kullandığınız bilgisayarın seviyesini, klavyenin bulunduğu yeri ve masa yüksekliğini vücut ölçülerinize uygun hale getirmeyi ihmal etmeyin” diyor.

8. Klimaya Doğrudan Maruz Kalmak

Ofiste ya da evde doğrudan klimaya maruz kalmak, bel sağlığını tehdit ediyor. Bu nedenle klimaların hava üfleyen kanallarının önünde durmamaya özen gösterin. Ayrıca sıcak ortamdan çok soğuk ortama aniden geçmemeye de dikkat edin.

9. Teknolojik Cihazları Kullanırken Öne Eğilm

Elimizden neredeyse hiç düşürmediğimiz cep telefonuna veya dizüstü bilgisayar ekranına bağımlı olmak, yani öne eğik pozisyonda telefona veya bilgisayar ekranına bakar halde uzun zaman geçirmek, bel sağlığını olumsuz etkiliyor. Doç. Dr. Murat Hamit Aytar, cihazların olumsuz etkilerine karşı omurgamızı korumak için dikkat etmemiz gereken noktaları şöyle anlatıyor:

  • Bilgisayar ekranınızın üst kenarını göz seviyesine hizalar şekilde konumlayın, bilgisayar altı sehpa ya da yükselti kullanın.
  • Başınızı çevirerek açılı bakmak yerine telefonu veya bilgisayar ekranını karşınıza alın.
  • Mümkünse aynı pozisyonda uzun süre kalmayıp ara ara mola verin.
  • Baş-boyun-sırt esneme hareketleri yapın, hatta mümkünse ayağa kalkın.
  • Birkaç adım atın ve ayakta esneme hareketleri yapın.

10. Sigara İçmek

Sigara kullanımı bele ait dejenere olmuş yapıların iyileşme sürecine olumsuz etkisiyle bel sağlığını tehdit ediyor. Tabii belin yanı sıra vücudumuzda yol açtığı pek çok zarar nedeniyle de, sigara içiyorsanız derhal bırakmanız çok önemli.