Doktorlar, hemşireler, acil servisler, çözülmesi zor vakalar, sedyeler, ambulanslar, sirenler… İçiniz daraldı değil mi? Halbuki bu sahneleri aşağıdaki dizi, film belgesel ve hatta reality show’dan izleyerek gayet güzel vakit geçirebilirsiniz. En iyileri burada…

Yatsan

  1. The Good Doctor

Diyar diyar gezerek uyarlanan bir hastane dizisiyle başlıyoruz listemize. Önce bir Kore dizisiydi, ardından ABD’de uyarlandı, sonunda kendisini ‘Mucize Doktor’ adıyla Türkiye’de buldu. Listemizdeki dizi, ABD versiyonu olan. Savant sendromu olan otizmli bir cerrahi asistanının hem hastanedeki hem de hayattaki maceraları hem çok duygusal hem de çok heyecanlı. Başroldeki Freddie Highmore’un (‘Mucize Doktor’da bu rolü Taner Ölmez canlandırıyordu) performansıysa şapka çıkartılası.

Yatsan

  1. New Amsterdam

Yıllar sonra nihayet Netflix Türkiye kütüphanesine eklenen ‘New Amsterdam’ biraz deli bir doktorun (Hayır, Greg House deliliğinde değil) hikâyesine odaklanıyor. Artık iyiden iyiye bir ticarethane haline gelmiş ünlü hastaneyi tekrar hastalar için hizmet verir hale getirmeye çalışan Max Goodwin’in bir yandan kanserle uğraşması oldukça etkileyici. Kendisini canlandıran Ryan Eggold’un, ‘Lost’un ünlü yıldızı Matthew Fox’a benzerliğiyse apayrı bir konu.

Yatsan

  1. Hospital Playlist

Tıp dizisi konuşup Kore televizyonuna uğramamak mümkün değil. Tıp okuluna girdikleri günden beri arkadaş olan beş doktorun hikâyesinin her bölümü ilgi çekici. Doğumlar, ölümler, onlarca ameliyat ve arada yaşanan ilginç olaylar… 24 bölüm boyunca kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Yatsan

  1. Paramedik (El Practicante)

Bir acil tıp teknisyeni, vakaya gittiği sırada bindiği ambulansın kaza yapması sonucu tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak zorunda kalır Bu arada kendisini terk eden kız arkadaşını da takıntı haline getirir ve ondan intikam almak için korkunç bir plan hazırlar. Elbette tıp bilgisini de sonuna kadar kullanarak. İspanyol yapımı film 94 dakika boyunca seyirciyi germeye çalışıyor, büyük oranda da başarılı oluyor.

Yatsan

  1. Lenox Hill

Tıp dizilerine meraklıysanız belgesel serilerini de sevmeniz mümkün. 9 bölümlük bu belgesel seri New York’un ünlü hastanesi Lenox Hill’de çalışan dört doktora odaklanıyor. İşleriyle özel hayatları arasında denge kurmaya çalışan bu doktorların yaşadıklarını merakla izleyeceksiniz. Kadın doğumdan beyin cerrahiye, acil servisten COVID-19 salgınına kadar hastanenin birçok kısmını bu belgeselde görebilirsiniz.

Yatsan

  1. The Surgeon’s Cut

Yine bir belgesel, yine dört doktordan oluşan bir hikâyeler dizisi. Ancak bu sefer daha az kurgu, daha fazla anlatım var. Bir perinatoloji uzmanı, beyin cerrahı, kalp cerrahı ve hatta dünyada karaciğer nakli yapan ilk kadın cerrah… Hepsi öykülerini anlatıyor ve hepimiz ekran başında çok etkileniyoruz.

Yatsan

  1. Extremis

Kısa belgesel kategorisinde Oscar’a aday olan bu yapım sadece 24 dakikada seyirciyi çarpıp geçiyor. Bir insanın yaşamını sona erdirip erdirmemeyi sorgulayan doktorlar, hastalar ve aile üyeleri arasında geçenler duygusal anlar yaşatıyor.

Yatsan

  1. Diagnosis

Dr. Lisa Sanders’ın The New York Times’daki köşesinde uzun zamandır yaptığı ‘Teşhis’ serisini Netflix ekrana taşıdı. Ünlü doktor, gizemli ve garip hastalıkların teşhisi için kitlelerden yardım istiyor, bolca fikir alıyor ve bir sonuca ulaşıyor. ‘House M.D.’ gibi ancak gerçek hayattan hikâyelerimiz var.

Yatsan

  1. Doctor John

Kore dizilerini bitirdiğimizi düşünmemiştiniz değil mi? Tıpkı ‘Good Doctor’ gibi ilginç bir doktorumuz var sırada. John, kendi vücudunda hiçbir ağrı hissedemiyor ama tanı koyma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip. Elbette empati yeteneğinden yoksunluğu ve ölüme dair felsefesiyle birçok sorun da yaratıyor. Sadece 16 bölümlük bir sinir olma hali isterseniz, tam sizlik.

Yatsan

  1. Married to Medicine

Diziler, filmler, belgeseller… Tıp dünyasının bir tek reality show konusu olmadığı kalmıştı ekranlarda. 2013’te hazırlanan ‘Married to Medicine’, 2 sezon boyunca bu eksikliği kapatmak üzere yola çıktı. Kadın ve erkek doktorların eşlerinin yaşadıklarını merkezine alan şov programı, tıp dünyasını bir Kardashian hikâyesine benzer şekilde sundu. Farklılık arayanlar için bunu da önermemek olmazdı.

Yatsan