Zehirli kimyasallar ve sağlığınıza zararlı birçok madde, siz hiç şüphelenmeden evinizin herhangi bir yerinde saklanabilir. Evdeyken sık sık boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, mide sorunları veya halsizlik yaşıyor musunuz? Belki de hepsinin nedeni hiç ihtimal vermediğiniz bazı eşyalar veya ihmal ettiğiniz bazı kurallardır. Gelin, öğrenelim.

Yatsan

Sağlığınızı korumak için hasta insanlardan uzak durmak ve ellerinizi sık sık yıkamak faydalıdır ama bazen yeterli olmaz. İşte bu durumda önerimiz, evinizin koşullarına da daha yakından bakmanız. Çünkü evinizde sizi hasta edebilecek pek çok beklenmedik şey bulunur. İşte onlar ve neden olabilecekleri hastalıklardan kaçınmak için yapabilecekleriniz…

 1. Kirli nevresim takımı

Uzun bir günün ardından rahat bir yatakta yatmak kadar mutluluk verici şey az bulunur. Çarşaflarınızda yaşayan toz akarları gibi tatsız minik ayrıntılar yoksa tabii! Normal bir insan her hafta yaklaşık 14 gram ölü deri döker. Bu çoğunlukla çarşaflarda kalır ve toz akarları için ana beslenme malzemesi olur. Onların arkalarında bıraktığı pislikler ve diğer kalıntılarınsa şiddetli egzama, mevsimsel alerjiler, cilt tahrişleri gibi bazı kötü yan etkileri vardır. Bu yaratıkları uyku alanınızdan uzak tutmak için nevresim takımlarınızı haftada en az bir kez 60 derecede yıkayın.

 1. Eski klima

Klimanızın filtresini düzenli olarak temizleseniz bile içinde mikroplar yaşamaya devam edebilir. Klimalar, lejyoner hastalığına neden olan lejyonella gibi tehlikeli bakteri ve küfleri yakalamakla ünlüdür. Ve ne yazık ki, içinde küf veya bakteri bulunan bir klimayı mükemmel bir şekilde temizlemek neredeyse imkânsızdır. En iyi çözüm, onu ​​yenisiyle değiştirmektir.

 1. Eski elektrikli süpürge

Muhtemelen elektrikli süpürgenizin evinizin en önemli temizlik araçlarından biri olduğunu düşünüyorsunuz ama bu cihazın yarardan çok zarar verebileceği de ortaya çıkmış durumda. 2011’de yapılan bir araştırma, markaları, fiyatları ve yaşları farklı 21 elektrikli süpürgeyi test etti ve her birinin havaya toz, bakteri, alerji saldığını buldu. Tablo, eski ve uygun filtrelerle donatılmamış elektrikli süpürgelerde çok daha kötüydü. Kir ve tozun evinizin havasına geri dönmesini önlemenin en iyi yolu, yüksek verimli partikül filtresi olan bir elektrikli süpürge satın almak.

 1. Evcil hayvan tüyü

Hayatı tüylü arkadaşlarla paylaşmak şahane bir şey ama ne yazık ki geride bıraktıkları tüyler sizi hasta edebilir. Alerjik bünyeleri zaten saymıyoruz ama bolca ölü deri parçası içeren evcil hayvan tüylerinin bilinin bir sorunu olmayanlarda bile hapşırmaya ve sık sık burun çekmeye neden olduğu biliniyor. Bunu önlemenin en iyi yolu, onların tüylerini mümkün olduğunca mobilyalarınızdan, çarşaflarınızdan ve halılarınızdan uzak tutmak. Bunun için de çarşaflarınızı, koltuk ve kanepelerinizi, halılarınızı mümkün olduğunca sık temizlemeniz gerekiyor.Yatsan

 1. Ev temizlik ürünleri

Ev temizlik ürünlerinin çoğu, potansiyel olarak zararlı kimyasallar içerir. Bu maddeler sağlığınız için bir dizi farklı soruna neden olabilir. Bunların en bilineni formaldehit içeren bazı çamaşır deterjanları gibi kanserojen içeren ürünlerdir. Neyse ki evinizi temiz tutmanın birçok doğal, zararsız yolu da var. Limon, sirke, karbonat gibi doğal malzemeler kullanabilir, buna üşeniyorsanız aldığınız temizlik ürünlerinin etiketini dikkatle okuyup doğal içerikli alternatiflere yönelebilirsiniz.

 1. Kirli buzdolabı bölmeleri

Buzdolabınızdaki meyve-sebze çekmeceleri temiz görünse bile E. coli, salmonella ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi tehlikeli mikroorganizma barındırabilir. Bu bakteriler gıda zehirlenmesi belirtilerine yol açabilir. Herhangi bir gıda kaynaklı hastalığa yakalanma ihtimalinizi azaltmak için, meyve ve sebzeleri yemeden önce iyice yıkayın. Ayrıca buzdolabı çekmece ve raflarınızı ayda en az bir kez dezenfekte edin.

 1. Sigara

Siz içmiyor olabilirsiniz ama sigara içen bir kişinin yanında olmak bile sağlığınız üzerinde ciddi kalıcı etkiler yaratabilir. Sigara dumanı, yaklaşık 70’inin kansere neden olduğu bilinen 7 binden fazla kimyasal içerir. Kendinizi korumanın en iyi yolu, özellikle pencere ve kapılar kapalıyken evinizde herkesin sigara içmesini yasaklamaktır.

 1. Sızdırmazlık bantları

Banyoda ve mutfakta su sızıntılarını önlemenin tek yolu bu bantlar ama aynı zamanda hepsi birer gizli küf yuvası. Çünkü küf, nemli alanları seven bir madde. Özellikle fazla hava akımı yoksa veya nemin kaçabileceği bir yer yoksa durum daha da ciddi bir hal alıyor. Küfe maruz kalmak mide bulantısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı yapabiliyor; varsa astım semptomlarını kötüleştirebiliyor. Bu bantların bakımını iyi yapmak, eskiyenleri değiştirmek ve tabii mümkünse hiç kullanmamak en iyi yöntem.

 1. Kurşun bazlı boya

Artık kullanılan veya piyasada bulunan bir şey değil ama eviniz eskiyse ve duvarlarınızdaki, pencerelerinizdeki boyaları yenilemediyseniz kurşun bazlı boyayla ilgili tehlikelere karşı dikkatli olmalısınız. Kurşun sağlığa çok ciddi zararları olan bir madde, dolayısıyla maruz kaldığınızı fark ederseniz vakit kaybetmeden bu boyaları kazıtıp yenilemelisiniz.

 

Kaynaklar:

 1. pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/es202946w
 2. archziner.com