Sonbaharla birlikte çoğumuzun yoğunluğu arttı. Artık uzun uzun dizi izleyecek zamanımız yok; başladıktan sonra ara verip sonunu merak etmek de istemiyoruz. O zaman hazır olun çünkü sizin için hafta sonu başına geçtiğiniz gibi bitireceğiniz dizilerden oluşan bir listemiz var.

Yatsan

  1. Derry Girls

Bazıları için hayattaki en büyük dert lisedir. 1990’ların ortasında, Kuzey İrlanda’nın güzel topraklarında yaşayan beş lise öğrencisi için de değişen bir şey yok. Ülkedeki siyasi tartışmaların gölgesinde geçen eğlenceli bir ergenlik hikâyesi. Şu an için 2 sezon, 24’er dakikalık 12 bölüm. O kadar komik ki bir gecede bitireceksiniz.

Yatsan

  1. Bodyguard

Hem çok gizem hem de çok aksiyon annecim! Eski bir savaş gazisi, ünlü bir politikacıyı koruma görevine atanıyor çünkü kendisi terör saldırılarını tek başına önleyebilen o özel adamlardan biri. Başrolünde ‘Game of Thrones’tan ve son senelerde oynadığı nice kötü filmden tanıyabileceğiniz Richard Madden’ın olduğu mini dizi ortalama 1 saatten 6 bölüm sürüyor.

Yatsan

  1. The Queen’s Gambit

Netflix’in küresel çapta en büyük ses getiren mini dizisi yayınlandığı günden beri tekrar tekrar izleniyor. Popüler olandan uzak duranları bile çeken bir tarzı olan dizi, satrancın popüler olmadığı ABD’de ortaya çıkan harika bir oyuncunun, üstelik de bir kadının, dünyanın en iyisi olmasına giden yolunu anlatıyor. Ünlü satranç yıldızı Bobby Fischer’ın hayatından esinlenilerek yaratılan Beth Harmon karakteriyle Emmy kazanan Anya Taylor-Joy’un harika performansını izlerken ortalama 1 saatten sadece 7 bölüm sürmesine üzülebilirsiniz bile.

Yatsan

  1. Love, Death & Robots

Netflix’in bir başka özel projesi. Dünyanın her yanından ünlü animasyoncuları bir araya topla, hepsine kendi kısa hikâyesini yaptır ve bu dağınıklığı bir seri içinde sun; sonunda ortaya bazı bölümleri gerçekten muazzam olan bir animasyon serisi çıksın. 2 sezon, toplam 26 bölüm. Hepsini bir akşamda bitirebilirsiniz.

Yatsan

  1. Never Have I Ever

Ergenlerin problemlerini uzaktan izlemeyi sevenler için yarımşar saatlik 20 bölümden oluşan bir hazine. Üstelik bu defa bir de ten rengi meselesi var. Hint bir genç kızın, kötü geçen bir yıldan sonra sosyal ortamlarda tekrar var olma mücadelesi.

Yatsan

  1. Maniac

Yine ilk çıktığında büyük ses getiren bir mini diziyle devam edelim. ‘Maniac’ birbirinden sorunlu bir kadın ve erkeğin garip dostluğuna odaklanıyor. ‘La La Land’ performansıyla Oscar kazanan Emma Stone ile ‘The Wolf of Wall Street’ ve ‘Moneyball’ filmleriyle Oscar adayı olan Jonah Hill’i başrolünde buluşturan dizi yalnızca 10 bölümden oluşuyor.

Yatsan

  1. The End of the F***ing World

Çıktığı gibi büyük bir hayran kitlesi edinen sıradışı yapım, ikinci sezonuyla da aynı etkiyi yaratmayı başarmıştı. Sorunlu iki ergenin aşk, cinayet ve kaçış içeren hikâyesi gerçekten çok sürükleyici. Başrollerinde diziyle birlikte ünlü olan Jessica Barden ve Alex Lawther’ın yer aldığı dizinin şimdilik 20 bölümü var.

  1. The Spy

‘İsrail’den Gelen Ajan’ isimli kitaptan uyarlanan mini dizi bir Mossad ajanı olan Eli Cohen’in gerçek hayat hikâyesini izleyiciye aktarıyor. Netflix ve Fransız Canal+ ortak yapımı olan dizi sadece 6 bölüm. 1967’deki Mısır-İsrail Savaşı’nın ardından Suriye yüksek sosyetesine sızan Cohen’in yöntemleri, tarzı, yapabildikleri merakı hep zirvede tutuyor. Başroldeki Sacha Baron Cohen’in performansı da harika.

Yatsan

  1. Alias Grace

Bugüne kadar Kanada yapımlarına yolunuz düşmediyse başlamak için harika bir seçim. Margaret Atwood’un romanından uyarlanan hikâye, 19’uncu yüzyılda bir psikiyatrın, katil bir kadının aklının yerinde olup olmadığını test etmesini konu alıyor. İdamın eşiğindeki kadının hayatının buna bağlı olduğunu düşünürsek işler gergin bir hal alıyor. 45 dakika ve sadece 6 bölüm.

Yatsan

  1. Emily in Paris

Bugüne dek en tartışılan Netflix yapımlarından biriyle bitirelim. İkinci sezonunu beklerken ilk sezonunu bir çırpıda bitirmek pekâlâ mümkün zira 30’ar dakikadan sadece 10 bölümü var. Üstelik ikinci sezonu da yıl bitmeden elimizde olacak. Kimsenin kendisini umursamadığı Paris’te çalışmak zorunda kalan Amerikalı Emily’nin orayı fethetme öyküsü pek steril. Güzel renkler, güzel konuşmalar ve akıp giden bir hikâye.

Yatsan