Cevap evrimsel psikolojiden geliyor: Kadınların seks sonrası uykuya dalma olasılığı erkeklerden daha yüksek. Nedeni doğanın mükemmel işleyişinde gizli. Çünkü ilişki sonrası hareketsizlik gebe kalma şansını artırıyor.

Yatsan

Cinsel birliktelik sonrasında gelen fiziksel gevşeme ve rahatlamanın şartlar müsaitse uykuyla sonuçlandığı bilinen bir durum. Araştırmayı yapan ekip, cinsel ilişkinin yatıştırıcı etkilerini anlatmak üzere kullanılan “Seks doğanın uyku hapıdır” kalıbından yola çıkarak anlatmaya başlıyor bulgularını. Bu ifadenin sık sık kullanıldığını ancak bu etki üzerine çok fazla araştırma yapılmadığını anlatıyorlar. 
ABD’nin New York Eyalet Üniversitesi’ne bağlı Albany Üniversitesi’nden, Gordon Gallup liderliğindeki evrimsel psikolog ekibi, bu noktadan hareketle başladıkları araştırmanın sonucunu da şöyle duyuruyorlar: “Kadınların cinsel ilişkiden sonra uykuya dalma ihtimalinin erkeklerden daha yüksek olduğunu ve ilişki sonrası uyku halinin hem kadınlarda hem de erkeklerde orgazmla arttığını bulduk.”
Buradan özellikle erkeklere sesleniyoruz: Partneriniz hakkında “Seviştikten sonra sırtını dönüp uyuyor” diye şikâyet edenlerdenseniz bu yazıyı dikkatle okuyun. Çünkü sırtını dönme kısmına karışamasak da işin uyuma kısmında kesinlikle doğanın hayranlık uyandıran işleyişi ve mükemmel dengesi var. Gelin, şimdi biraz derinlere inelim…

Doğanın kanunu bu…

İnsanlar çevrelerinde en verimli şekilde gezinmenin yolunu, dik bir duruş ve iki ayak üstünde hareket etmek üzere evrimleşmekte buldular. Ancak bu dik duruşun dezavantajları da var. Bunlardan biri, dişi üreme sisteminin yerçekimine boyun eğer şekilde, aşağıya doğru bir açıyla yerleşmiş olması. Bu yerleşim, spermi tutmak ve dolayısıyla seks sırasında gebe kalma şansını en üst düzeye çıkarmak için ideal değil. İşte evrimsel psikologlar, ‘misyoner pozisyon’un bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla evrensel bir tarz haline geldiğine dikkat çekiyorlar. 
Uzmanlara göre bu arada evrim de boş durmuyor, gebe kalma olasılığını artıran başka bir mekanizma geliştiriyor. Nasıl mı? Seminal sıvıya yatıştırıcı özellik ekliyor. Bu özellik, kadınları cinsel ilişkiden sonra uzanmayı sürdürmeye teşvik ediyor. Bu da daha fazla spermin üreme sisteminde tutulmasını sağlıyor ve hamile kalma şansını daha da artırıyor.
Gelelim sonuçlara: Ekibin 128 kadın ve 98 erkek katılımcıyla yaptığı çalışmaya göre her iki cinsiyet de orgazma ulaşılan bir seks sonrasında daha hızlı uykuya dalıyor. Bununla birlikte, orgazm olsun ya da olmasın, kadınlar cinsel ilişkiden sonra erkeklerden daha hızlı uykuya geçiyor.
Neden böyle olduğunu yukarıda adım adım açıkladık. Doğa insanlığın sonu gelmesin diye harıl harıl çalışıyor…