Bazı yönleri çok benziyor, bazı özellikleriyle tamamen birbirinden ayrı iki pratikler. Kimi birinin tutkunu olup diğerinde işe yarar bir şey bulamadığını söylüyor, kimi ikisine birden gönül veriyor. O halde gelin biraz daha yakından bakalım: İşte faydaları, farklılıkları ve bilmeniz gereken her şeyle yoga ve pilates…

Yatsan

Yazın çoğumuzun ara verdiği aktivite ve yenilenme faaliyetlerine geri dönmek için en doğru zamandayız. Ancak belki de bitkin hissetmenize neden olan yüksek yoğunluklu egzersizlerden sıkılıp yorulduğunuz için bunu sürekli erteliyorsunuz. Eğer bu ruh halindeyseniz, bazı düşük yoğunluklu alternatiflere bakmanın zamanı gelmiş demektir. Bu yol sizi genellikle pilates ve yogaya doğru götürür. Ve eğer yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz kendinizi “İkisi aynı şey değil mi zaten” diye sorarken bulabilirsiniz. Cevabı hemen verelim: Hayır. İkisinin de benzerlikleri ve farklılıkları var ama her biri benzersiz faydalar sunuyor. Yoga ve pilatesi yan yana koyup bakalım; siz de böylece hangisinin ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Anahtar kelime: Nefes 

Hem yoga hem de pilates, nefesinize odaklanmanıza yardımcı olan ve vücudunuzun kendi ağırlığını nasıl kullanacağınızı öğreten düşük yoğunluklu egzersizler. İkisinin de genel sağlığa faydaları çok. Bu da yapan kişilerin kendini daha mutlu ve zinde hissetmesini sağlıyor.

Pilates

 • Adını yaratıcısı Joseph Pilates’ten aldı. Joseph, yöntemini ilk kez Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarında uygulamaya başladı. O dönemde, yaralı askerleri rehabilite etmenin bir yolu olarak yararlanıldı. Joseph, yöntemini mükemmelleştirmek için yıllarını harcadı. 1923’te New York’ta popülerleşmeye başlayan uygulama başta oyuncuların, dansçıların ve sporcuların severek benimsediği yeni bir egzersiz tarzı oldu; yavaş yavaş tüm dünyaya yayıldı.
 • Pilates yaparak daha fazla kas kütlesi oluşturabilir, kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Yöntem genel olarak dayanıklılığınızı ve esnekliğinizi artırıp duruşunuzu düzeltmeye dayalıdır. Aynı zamanda karın kaslarınızı güçlendirmek, eklemlerinizi sağlıklı tutmak ve dengenizi iyileştirmeye yardımcı olmak için de harika bir egzersizdir.
 • Pilates vücudun tüm önemli ve dengeleyici kaslarını kullanan, küçük hareketlere odaklanır. Buna sırt, karın, kalça ve uyluklar dahildir. Pilatesi evde bir mat üzerinde veya özel ekipmana sahip merkezlerde yapabilirsiniz. Pilates aletleri normal spor salonunda rastladıklarınız gibi değildir. Direnç oluşturmak için esas olarak bazı yaylar, kaldıraçlar ve yapan kişinin kendi vücut ağırlığından yararlanılır.

Faydaları   

 1. Dengeyi iyileştirir, dayanıklılığa katkı sunar.
 2. Kasları güçlendirir.
 3. Esnekliği artırır.
 4. Bel ve sırt ağrılarını hafifletebilir.
 5. Kilo kontrolüne yardımcı olabilir.
 6. Çoğu insan için güvenli bir egzersizdir.
 7. Eklem hareketliliğini geliştirir.
 8. Düşük yoğunluklu bir egzersizdir.

Yoga  

 • Kökleri Hindistan’a dayanan ve 3 bin yılı aşkın bir süredir yapılan eski ve manevi yönü baskın bir uygulamadır.
 • Genel olarak gevşeme, doğru nefes alma, olumlu duygular geliştirme ve meditasyon esaslarına dayanır. Konsantrasyon ve derin nefes alma temel unsurlarıdır.
 • Yoganın pek çok farklı türü vardır ama hepsi farklı duruşlar (pozlar) yoluyla iç huzuru artırmayı hedefler. Hareketleri, ne yaptığının farkına vararak yapmak önemlidir. Fiziksel aktiviteyle ruhani deneyimin dengeli bir karışımı olarak özetlenebilir.
 • Yoganın faydaları sayılamayacak kadar çok. Fiziksel ve zihinsel yararlarının yanı sıra birçok sağlık sorunu üzerinde de olumlu etkisi olduğu artık biliniyor. Bunlar arasında anksiyete, depresyon, multipl skleroz, artrit, solunum sorunları ve hatta yüksek tansiyonu saymak mümkün.

Faydaları  

 1. Boyun ve bel ağrısını hafifletir.
 2. Dengeyi iyileştirmeye yardımcı olur.
 3. Uykuyu iyileştirmeye yardımcı olur.
 4. Strese dayalı rahatsızlıkları hafifletir.
 5. Kilo kontrolüne yardımcı olabilir.
 6. Menopoz semptomlarını hafifletir.
 7. Diz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Kısaca…

Artık iki pratiğin de geçmişlerini, faydalarını ve farklılıklarını biliyorsunuz. Umarız sizin için en iyisini seçip tadını çıkarır ve yararını görebilirsiniz.

 • Bu uygulamalar benzer yönler içerse de farklıdır. İkisi de düşük etkili egzersizler olsa da bazı temel ayrımlar vardır.
 • Yogada bir pozisyonu özümser ve orada kalmaya devam eder veya başka bir pozisyona akarsınız. Pilateste ise bir pozisyon alır ve farklı vücut parçalarını hareket ettirerek vücudunuza meydan okursunuz.
 • Pilates daha çok bedene, yoga daha çok zihne odaklanır.