Yoga binlerce yıldır zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirmekte yararlanılan bir pratik. Modern yaşamın getirdiği stres, kaygı ve bedensel sorunlarla baş etmek için giderek daha çok insan bu alana yöneliyor. Peki neden yoga yapmalıyız; anlatıyoruz.

Yoga Nedir? 

Yoga, nefes teknikleri eşliğinde yapılan bir dizi esneme ve duruş hareketidir. Egzersizin güçlü faydalarını sunar ama zorlayıcı bir pratik olmadığı için, yaşı veya fitness seviyesi fark etmeksizin herkes yapabilir. Hindistan’da doğan 5 bin yıllık bu disiplinin birçok dalı var. Bazıları yoğun ve kuvvetli, bazıları rahatlatıcı ve meditatif. Hangi türü seçerseniz seçin, vücudunuzu esnetmek ve güçlendirmek, zihninizi odaklamak ve ruhunuzu rahatlatmak için harika bir yol olduğunu görebilirsiniz.

Yoganın Faydaları Nelerdir? 

Yoga sizi daha güçlü, esnek ve enerjik hale getirebilir. Zihinsel olarak da daha odaklanmış ve iyi hissedersiniz. Ayrıca zayıf kan dolaşımı, yüksek tansiyon, artrit, osteoporoz, bel ağrısı, nefes düzensizlikleri, baş ağrıları, gerginlik, depresyon gibi sorunları iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Yoganın giderek popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri, hareketlerin son derece yumuşak ve nazik yapılmasıdır. Yani bir süredir aktif olmayan insanlar da rahatlıkla yapabilir. Ancak zaten formda olup zorlu bir egzersiz yapmak isteyenlere de hitap edebilir. Yogayla daha güçlü ve esnek hale geldikçe yürüyüş, yüzme ya da dans gibi farklı egzersiz türlerini yapmak da kolaylaşır.

Yoga sayesinde…

  • Sakatlanma riskiniz azalır: Her yoga pozu belirli kasları hedef alır. Bu da esnekliğinizi artırmanıza ve sakatlanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.
  • Stresiniz azalır: Yoga zihni yatıştırmaya ve stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bunu zihni içinde bulunduğunuz ana ve hareketlere odaklanmanızı sağlayarak yapar.
  • Konsantrasyonunuz artar: Yoganın ana bileşenlerinden biri, ritmik ve odaklanmış bir şekilde nefes egzersizi yapmaktır. Bu da konsantrasyonunuzu artırmanıza yardımcı olabilir.
  • Zihin-beden bağlantısını anlarsınız: Yoga, tüm enerjinizi her harekete veya poza tam olarak odaklamanızı gerektirir. Böylece zihin ve bedenin birlikte çalıştığını hissedebilirsiniz.
  • Güç ve dayanıklılık kazanırsınız: Özellikle daha kuvvetli yoga ve meditasyon stillerini denedikçe güç ve dayanıklılığınızın arttığını hissedersiniz.
  • Dengeniz gelişir: Çoğu yoga pozu çekirdek kaslarınızı kullanmanızı gerektirir. Bu da genel dengenizi iyileştirip geliştirmenize yardımcı olabilir.
  • Duruşunuz iyileşir: Yoga pozları omuzlar ve üst sırt kasları gibi vücudun kolaylıkla gerginleşen bölgelerini güçlendirir ve açar. Bu, iyi bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olabilir.
  • Farkındalık geliştirirsiniz: Yoga her pozda belirli kasları kasmanızı veya gevşetmenizi gerektirir. Bu, vücudunuzun güçlü ve zayıf yönlerinin daha fazla farkına varmanıza yardımcı olabilir.

Yogaya Nasıl Başlanır?

Artık her seviye ve tarz için yoga dersleri bulmak çok kolay. Yakınınızdaki merkezlerde deneme derslerine katılarak başlayabilirsiniz. Sizin için doğru stili ve uyumla çalışacağınız eğitmeni bulmak önemli. Dolayısıyla bulana kadar deneme yapmanız gerekebilir. Unutmayın ki derslerini tanımlamak için aynı terimleri kullanan iki eğitmenin bile uygulamaları farklı olabilir. Başlamadan önce sağlık sorunlarınızı eğitmeninizle paylaşın. İyi bir eğitmen hangi egzersizlerin sizin için en iyisi olduğunu ve hangi pozlardan uzak durmanız gerektiğini söyleyecektir. Bir yoga rutininin en önemli faydalarından biri, zihnin sakinleştirilmesidir. Sonuç olarak dikkat etmeyi öğrenirsiniz. Bedenle başlayıp zihne geçerek farkındalığınıza ve odaklanmanıza ince ayar yaparsınız. Yıllar içinde pratiğinizde derinleştikçe, zihinsel ve ruhsal faydaları daha fazla görmeye başlarsınız. O halde namaste!

Neden yogaya başlanmalı yazımızı keşfettiyseniz, yoga mı ? pilates mi? sorusunun cevabını kendinizde bulmak için “yoga mı pilates mi” yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Her iki disiplinin sağlık ve zindelik açısından faydalarını öğrenerek, sizin için en uygun olanı belirleyebilirsiniz. İyi okumalar dileriz!