Zihinlerinin en açık dönemini yaşayan çocukları yaz tatili boyunca boşlamak doğru değil. Ancak bunu yaparken sıkıcı bir disiplin getirip tatil yapmalarını engellemek de yanlış. Sizin için ortayı bulduk!

  1. Bisiklet Gezileri

Yazın bisiklete binmek hem aktif olmak hem de doğayla tanışmak için harika bir aktivite. İster tanıdık yerlerde gezin,  ister yeni bir yere yolculuk yapın; yeter ki bu kez ortamınızı inceleyerek ya da ilerlemenizi birlikte takip ederek işi hem eğlenceli ve ilgi çekici hem de bilgilendirici hale getirin. Mesela kat ettiğiniz yolu sayılara dökmek, çocuğunuzun farklı mesafeleri ve bunların ne anlama geldiğini anlamasına yardımcı olabilir. Ne kadar yol yaptıklarını gördüklerinde kendilerini başarılı hissedip gurur duyabilirler. Çocuğunuz yön bulmada iyiyse bölgenin karışık olmayan bir haritasını okumaya çalışmasını sağlayabilirsiniz; böylece hem becerisini geliştirebilir hem de etkinliğiniz daha heyecanlı hale gelir.

  1. Mutfakta Yaz Etkinlikleri 

Mutfak sevgisini çocuğunuzla birlikte yaz aktivitelerinize taşıyın. Onlara yemek pişirmenin temellerini eğlenerek öğretirken siz de yeni bir şeyler öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Öncelikle birlikte yapmaya karar verdiğiniz tarifleri çocuğunuza okutup bir alışveriş listesi hazırlamasını sağlayın. Bu, onların okuma, yazma, heceleme becerilerine yardımcı olacaktır. Tüm malzemeler hazır olduğunda, ihtiyacınız olan miktarları terazi ve ölçüm kabı kullanarak hazır etmesini isteyin. Çocuğunuzun bunu kendi başına yapması ölçüleri de daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

  1. Blog Macerası

Onu bu yaz kendi blog’unu hazırlamaya teşvik edin; böylece hem yazma ve kendini ifade etme becerileri gelişecek hem de geleceğe tatlı bir anı bırakabilecekler. Blog’un konusuyla ilgili seçimi onun yapmasına izin verin. Film ve diziler, spor, müzik gibi sevdikleri herhangi bir alanda olabilir; yeter ki zevk alsın ve devam etmek istesin. Dilerse genel olarak yaşadıklarıyla ilgili bir günlük tutabilir; burada duygularını paylaşıp düşünmeye zaman ayırabilir. Sadece sizin ve çocuğunuzun yazılarını görmesini istediğiniz kişilerin erişebilmesi için gerekli ayarlamaları yapmayı unutmayın.

  1. Bir Hikâye Yaratmak

Çocuğunuza sahip olduğu bir fikri, oynamaktan hoşlandığı bir oyunu veya izlemekten hoşlandığı bir filmi nasıl genişletmek istediğini sorarak küçük bir başlangıç yapın. Böylece yaratacağı hikâyenin türünü belirlemeye yardımcı olacaksınız. Sıraladığı fikirleri çocuğunuzun faydalanabileceği bir şekilde not etmeye başlayın. Sonra birlikte ama onu yönlendirmeden, hikâyenin başlangıcını, ortasını, sonunu oluşturun. Bu, onun yazma becerilerinin yanı sıra hayal gücünü geliştirmesine de yardımcı olacaktır. Karakterleri geliştirirken birlikte düşünün: Bu kahramanların ne gibi özellikleri var? Onları nasıl tanımlarsınız? Görünüşleri nasıl? Hikâyedeki rolleri ne? Bu aşamada çocuğunuzun karakterleri çizerek görselleştirmesi de faydalı olabilir; üstelik etkinliği de derinleştirir. Çocuğunuz karakterleri oluştururken ve hikâyenin gidişatını belirlerken onu eleştirmeyin, alay etmeyin, sinirlenmeyin ve sakın onun üstünde baskı kurarak kendi hikâyenizi yazmaya çalışmayın! Bu etkinliği istediğiniz kadar genişletip detaylandırarak çocuğunuzun yaz boyunca sürekli yaptığı büyük bir şey haline getirebilirsiniz.

  1. Seramik Atölyesi

Matematik ve şekilleri öğrenme üzerine mükemmel bir sanatsal aktivite! Yakınlarınızdaki seramik veya el sanatları kurslarına göz atın. Birçok yer, çocukların bu muhteşem zanaatı keşfetmeleri ve yeni beceriler öğrenmeleri için özellikle yaz aylarında makul paketler hazırlıyor. Bir seramik dersinde çocuğunuzun şekiller oluştururken bunun için gereken yapıyı eğlenceli bir şey yaparak çok daha iyi anlayacaktır. Ayrıca hayal gücünü özgür bırakarak sanatsal yaratımlara imza atabilir.

Yaz tatilinde çocuklarınızı hem eğlendirecek hem de öğretecek etkinlikleri keşfettiyseni, bu yaz eğlenmenin 50 yolunu öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.