Zihni rahatlatmanın, bedeni canlandırmanın ve benliği yeniden keşfetmenin kısa yolu doğada. Japonların ‘şinrin-yoku’ adını verdiği orman banyosunun nasıl uygulandığını öğrenerek hızlıca yol alabilirsiniz.

Yatsan

Orman banyosu nedir? 

Orman banyosu; fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal sağlığınız için bir dizi fayda elde etmek amacıyla, duyularınızı kullanarak kendinizi dikkatli bir şekilde doğaya kaptırma uygulaması. Kaynağı Japonya, bu yüzden şinrin-yoku olarak da biliniyor (Japoncada ‘şinrin’ orman, ‘yoku’ da banyo demek).

Ne işe yarar? 

Doğada orman banyosu yapmak, beynin stresli bölgelerinin gevşemesini sağlıyor. Vücutta pozitif hormonlar salınıyor. Daha az üzgün, kızgın ve endişeli hissediyorsunuz. Stres ve tükenmişlikten kaçınmaya, depresyon ve kaygıyla savaşmaya yardımcı oluyor. Bağışıklığı artırdığı, uygulayanların hasta geçirdiği gün sayısını azalttığı, yaralanma veya ameliyat sonrası daha hızlı iyileşmeye yardımcı olduğunu söyleyen uzmanlar da var. Doğanın bedenimiz kadar zihnimiz üzerinde de olumlu bir etkisi oluyor. Kalp ve akciğer sağlığımız iyileştiği gibi odaklanma, konsantrasyon ve hafıza da artıyor.

Doğada bazı ağaçlar kendilerini mikroplardan ve patojenlerden korumak için bazı yağlar ve bileşikler yayıyor. ‘Fitonsit’ adı verilen bu moleküller bağışıklığımıza da iyi geliyor. Orman havasını solumak kanımızdaki doğal öldürücü hücrelerin seviyesini yükseltir. Bu hücreler de vücudumuzda enfeksiyon, kanser ve tümörlerle savaşmak için kullanılıyor.

Orman banyosu nasıl yapılır? 

Herhangi bir güvenli doğa alanında orman banyosu yapabilirsiniz. Ana prensipler sessiz bir alan bulmak ve yavaş olmaktır. Doğada size huzur ve mutluluk veren şeyleri bulmak için duyularınızı kullanın. Bu küçük egzersizler yoluyla, ruh halinizi ve enerji seviyelerinizi değiştirerek birçok fayda sağlayabilirsiniz. Orman banyosu için önerilen sürenin haftada en az iki saat olduğunu da belirtelim.

Orman banyosunun aşamaları

  • Dikkat:

    Yeni başlıyorsanız, önce dikkatinizi doğadaki nesnelere odaklayarak yavaşlamayı ve sakinleşmeyi öğrenin. Dikkatinizi kontrol ederek, düşünce ve duygularınıza da yeni bir yön verebilirsiniz.

  • Farkındalık:

    Daha sakin bir ruh haline ulaştığınızda, farkındalığınızı da geliştirebilirsiniz. Bir ormanda, tüm yaşamın içinden geçtiği döngü en net haliyle hissedilir. Kendinizi topraktaki bir tohum gibi düşünürseniz bu mucize sizi de büyüleyecektir. Ve unutmayın ki farkındalığımızı artırmak, tüm yaşamla bağlantımızı artırmaktır.

  • Cevaplar:

    Algılarınızı açarak yapacağınız bir orman banyosu sonrasında zihninizin hak ettiği dinlenmeye kavuşur. Basitçe cevap aramak yerine doğru soruları sormaya başlar. Orman, hayatı daha derinden anlamamızı sağlayabilecek yeni kavrayışlara ve öğrenmeye giden kapıyı açar.