Renklendirdiği ‘Rita ve Adsız’ ile ‘Büyük Kurt-Küçük Kurt’ serilerinden hatırladığımız Olivier Tallec’in her yaştan okurun gönlünü fetheden çizimleri çoktan unutulmazlar arasına girdi. Ödüllü illüstratör, metnini de kaleme aldığı mizah hazinesi bir kitapla karşımızda bu defa.

Yatsan

İlk bakışta bir çocuğun uzun zamandır hayalini kurduğu köpeğe kavuşmasıyla başlayan ve yıllara yayılan bir arkadaşlık hikâyesi ‘Hayalimdeki Hediye’. İlk göz göze gelişleri, birlikte çıkılan gezintiler, oynadıkları oyunlar, birbirlerine alışma süreçleri klasik arkadaşlık rutinlerinden farksız.
Buraya kadar sorun yok. Ancak sayfalar ilerledikçe metinle çizimler arasındaki uyumda bir tuhaflık olduğunu fark ediyoruz ki Olivier Tallec’in ince mizah anlayışı tam da bu tuhaflıkta saklı. “Aynı odaya sığmadıkları için arkadaşını hemen yan taraftaki büyük eve göndermek zorunda kaldığı” ifadesine eşlik eden resimde köpek kulübesine sığışmaya çalışan iki arkadaşı görünce anlıyoruz ki başından beri çocukla değil, köpekle muhatapmışız.
Hayalini kurduğu arkadaşa kavuşan, kalabalıkta onu kaybetmekten korkan, ortadan kaybolduğu zamanlarda onun için endişelenen de köpekmiş dolayısıyla.

Çocuk ruhunu iyi bilmek bu!

Tallec çocuk ruhunun aynasından bakmayı o kadar iyi biliyor ki kitabın ortasında yaptığı bu ters köşeyle onların kalplerini zıplatacak bir muzipliğe imza atmış oluyor. İlk sayfada ipucu verilmiş olan ironiyi buraya kadar fark etmemiş çocukların birçoğu bu sayfadan sonra kitabın başına dönüp tekrar okumak isteyecekler muhtemelen. İlkinden çok daha keyif veren bu okumada incelikleri ve mizahi dokunuşları keşfedecek, mevzuya bambaşka bir pencereden bakacaklar.
Hikâyenin özü de o başka pencerede yani başlangıçta kendimizle özdeşleştirdiğimiz çocuk karakterin aklından geçenlerin, endişelerinin, sevinç ve üzüntülerinin aslında köpeğe ait olduğunu anladığımız anda saklı.
‘Hayalimdeki Hediye’ bu yönüyle sıradan bir çocuk-evcil hayvan hikâyesinin çok daha ötesine geçerek her türlü ilişkiye karşı tarafın gözlerinden bakabilmek, arkadaşlığın doğasındaki duygudaşlığı anlamak için bulunmaz bir fırsata dönüşüyor.

Yatsan Yatsan Yatsan

HAYALİMDEKİ HEDİYE
Olivier Tallec
Çeviren: Hazel Bilgen
YKY, 2021
32 sayfa

Bu da ilginizi çekebilir: Anaokuluna Başlama Süreci