Yazın son ayı geldi, vaktimiz daralıyor. Takvimi fırsat bilip mevsimin hakkını vermek için yapmanız gerekenleri sıralıyoruz. Hâlâ zaman varken listede gezinip bu yazı unutulmazlar arasına yazabilirsiniz.

Yatsan

  1. Pikniğe gidin

Çocukluk fotoğraflarınızın olduğu albümlere şöyle bir bakın; mutlaka hâlâ hatırladığınız bir piknikten tatlı kareler göreceksiniz. Kulağa biraz eski moda gibi gelebilir ama yetişkin yaşınızda da çocukluğunuzdaki kadar eğlenceli olabilecek bir etkinlik bu. Arkadaşlarınızı veya ailenizi harekete geçirin, sepete/soğutucuya biraz yiyecek koyun, çimenlik bir yer bulun, uzanın ve yiyip için. İnanın, hep hatırlayacağınız bir anı olacak.

  1. Kendinizi fişten çekin

Evet, internet ve akıllı telefonlar vazgeçilmezimiz. Hayır, unutulmaz anların en önemli özelliği sürekli kayıt altına alınmaları değildir. Tatilde, konserde, arkadaşlarıyla bir sofra başında gördüğünüz insanları biraz inceleyin; yaşadıkları ana kapılıp gitmek yerine sadece telefon ekranına baktıklarını fark edeceksiniz. Bu yaz bir ara telefonu kapatın, bilgisayardan uzaklaşın, internetsiz bir hayata geçin. Arkadaşlarınızla bir araya gelip kesintisiz sohbetin tadına varın. Kısacası, internet ve sosyal medya hayatınızı ele geçirmeden önce yaptığınız şeyleri yapın. Farkı hemen hissedeceksiniz.

  1. Suyla iç içe olun

Su doğanın en büyük mucizelerinden biri ve çok fazla eğlence imkânı sunuyor. Sadece denizde ya da havuzda yüzmek olarak düşünmeyin; bir göl ya da nehir kıyısına doğru yol alın. Balık tutun, kıyısında vakit geçirin, tekne gezintisine çıkın. Alternatif çok, siz sadece en yakın opsiyonları düşünün.

  1. Yürüyün

Bir modern dünya tuzağı; bacaklarımızı giderek daha az kullanıyoruz. Bu yaz vücudunuza, kardiyovasküler sisteminize, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınıza bir iyilik yapıp kaldırımları biraz eskitin. Bir park, orman veya deniz kıyısında temiz havayı bol bol içinize çekerek tazelenin. İşin bonusu da güneş sayesinde bedava alacağınız D vitamini olacak.

Yatsan

  1. Daha önce yapmadığınız bir şey deneyin

Yaz, keşif zamanıdır. Bir sürü yeni şey denemek ve sonunda değerli anılar biriktirmeye başlamak için en iyi mevsimdir. Yaşanacak çok şey var ve bunları yapmak için son aya girdiniz. Paraşütle atlayın, su kayağı yapın, gitmediğiniz bir yere doğru yolculuğa çıkın… Seçenekleri istediğiniz kadar çoğaltıp çeşitlendirin. Bu yaza yetiştiremezseniz önümüzdeki yazlar için bir listeniz olsun.

  1. Ekim dikim işlerine girin

Bir şeyleri sıfırdan büyütmenin tarifsiz bir tatmini vardır. Üstelik -varsa ne âlâ ama- kendi küçük bahçenizi oluşturmak için ille de gerçekten bahçenizin olmasına gerek yok. Çiçek, sebze, meyve, hatta pek çok yenilebilir ot yetiştirebilirsiniz. Evinizin nelere fırsat verdiğini inceleyin, sonra da kendinizi bu terapi gibi rutinin kollarına bırakın. Yetiştirdiğiniz ürünleri dekorasyonunuzda ya da yemeğinizde kullanabildiğinizde kendinizle gurur duyacaksınız.

  1. Fit olma yolunda adım atın

Yaz aslında kendimizi forma sokmak için en iyi zaman. Açık hava etkinlikleri daha eğlenceli; dolayısıyla aktif bir hayat kolaylaşıyor. Ağır, yağlı, hamurlu yiyeceklere ilgi daha az oluyor. İmkânı olanlar için yüzme fit bir vücuda ulaşmanın en kısa yolu olarak karşımızda duruyor. Şu son düzlükte harekete geçseniz bile kâr edecek, sonuçları hemen göreceksiniz.

  1. Evinizi elden geçirin

Etrafta yağmur çamur yok, camları açıp içeriyi havalandırma imkânı var, dışarıda renkler canlı ve ilham almak için çok fazla şey gözünüze çarpıyor. Yani kış aylarında ister istemez kapanacağınız evinizi hareketlendirip elden geçirmek için fırsatlar daha fazla. Çatınızı onarın, hasar gören parçaları değiştirin, boya-badana işlerini tamamlayın, küçük detaylarla dekorasyona yenilikler katın. En güzel yaz anılarını çerçeveletip duvarları da renklendirdiniz mi tamamdır.

  1. Açık havanın nimetlerinden yararlanın

Bir hamakta şekerleme yapın, çadır alıp kamp yerlerini araştırın, günbatımını izleyin, bir açık hava konserine gidin, yazlık sinema programlarını yakın takibe alın, kır çiçekleri veya meyve toplayın, yaz sporlarıyla ilgilenin, mangal partisi organize edin… Kısacası kışın yapamadığınız ne varsa listeye alıp açık havada olmanın yenileyici enerjisinden faydalanın. Havalar bozmadan yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerin sonu yok. Acele edin, yoksa yaz bitince üzülürsünüz…