Yaz tatiline gidip dönen herkesi ekstra güzel görmeniz tesadüf değil. Çünkü deniz, içinde yüzeni hatta yakınında duranı muhteşem hissettiren şeylerle dolu. Neden mi?

Yatsan

  1. Minerallerin gücü

Deniz suyu potasyum, magnezyum, klorür ve sodyum gibi minerallerle dolup taşar. Bu maddeler sadece saçlarımızı ve cildimizi harika göstermekle kalmaz; ayrıca enfeksiyonla savaşmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle egzama gibi cilt rahatsızlıkları olan kişilere tedavilerinin bir parçası olarak genellikle denizde yüzmeleri tavsiye edilir.

  1. En eğlenceli egzersiz

Sıcakta koşuyu ya da kardiyoyu kolayca erteleyebilirsiniz. O zaman sizi deniz kenarına alalım! Bir deniz kıyısında olmak ve güzel uyuyup uyanır uyanmaz da o doğal güzellikleri görmek, bisiklete binme veya plaj voleybolu gibi takım aktivitelerine katılma isteğinizi artırır. Yüzmeyi sona bıraktık çünkü deniz kıyısındaysanız yapabileceğiniz en şahane spor tabii ki budur. Tüm bu saydığımız aerobik aktiviteler solunum sisteminizin iyi çalışmasını sağlar; bunun da yaşam süresini uzattığı malumunuz.

  1. Biraz UV iyi gelir

Güneşin ışınları üzerimizde parladığında, D vitamini üretimini uyarır. D vitamini vücudumuzun kalsiyum üretmesine yardımcı olduğu için çok önemlidir çünkü diyabet, MS, kalp hastalıklarını önler ve kanser olasılığını azaltır. Ancak tabii herkesin bildiği gibi, güneşte korumasız çok uzun süre kalmak tehlikeli olabilir; bu yüzden dışarı çıkarken lütfen tüm önlemlerinizi alın.

  1. Daha temiz nefes mümkün

Şimdi derin derin nefes alma zamanı… Deniz havası yüksek tuz içeriğine sahiptir. Bu, nefes alırken boğazınızı ve solunum sisteminizi temizleyerek daha iyi solumanızı sağlar ve daha kaliteli uykuya zemin hazırlar. Ayrıca deniz havası çok daha serin olduğu için sizi gün boyu sizi uyanık ve enerjik tutar.

Yatsan

  1. Tuz iyileştirir

Deniz suyunun tuzlu olması nedeniyle birçok faydalı özelliği vardır. Küçük kesik veya sıyrıklar tuz ve mineraller sayesinde hızla iyileşir. Denizin ayrıca kas problemlerini ve eklem ağrılarını rahatlattığı da kanıtlanmıştır.

  1. Kum cilt kalitesini korur

Sahilde ince kum üzerinde yürümek pediküre gitmek gibidir. Kumun pütürlü yapısı, cildinizi pürüzsüz ve sağlıklı tutarak ayaklarınızdaki ve vücudunuzdaki ölü derinin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Üstelik ücretsiz!

  1. Su kenarı iyi hissettirir

Beyin görüntüleme araştırmaları, suya yakınlığın beynimizin dopamin ve oksitosin de dahil olmak üzere iyi hissettiren hormonlar salgılamasıyla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu gösterdi. Deniz biyoloğu ve çevreci Wallace Nichols, denizi ‘beyninize doğru yerde olduğunuzu söyleyen bir tetikleyici’ olarak tanımlıyor ve suya verdiğimiz tepkinin son derece önemli olduğunu söylüyor.

  1. Vurun dalgalar!

Dalga sesinin de zihni rahatlattığı biliniyor. Dalgalar geldiğinde, kıyıya çarptığında ve sonra tekrar geri çekildiğinde, beyni yavaşlatan ve gevşemeye yardımcı olan parasempatik sinir sistemi aktive olur. Bu süreç, beynin stres duygularından sorumlu kısmının küçülmesine, empati ve hafıza gibi alanların büyümesine neden olur.

  1. Mavi deniz manzarası sakinleştirir

Okyanusa yakın olmanın fiziksel faydalarının yanı sıra zihinsel sağlık yararları da var. Klinik psikolog Richard Shuster’ın araştırmasına göre çok sayıda insan mavi rengin hemen yakınında olmayı sakinlik ve huzur duygularıyla ilişkilendiriyor.