27 Nisan 06.31’de Akrep burcunda gerçekleşecek dolunayda kendinizi daha dengelenmiş hissetmek için
bu basit meditasyo
n pratiğini uygulamaya ne dersiniz?.

Dolunayların etkisi, Ay tam haline ulaşmadan birkaç gün önce başlar ve tamamlanma halinden birkaç gün sonraya kadar devam eder.
Vücuttaki su dengesi değişir bu günlerde ve bedendeki duyguları kontrol eden element su olduğu için dolunay zamanı kendimizi daha hassas, kırılgan, dokunsalar ağlayacak halde ya da öfke patlamaları yaşarken bulmamız olasıdır.
Diğer günlerde bastırdığımız ne varsa ortaya çıkar dolunayda. Çok ağlayabilir ya da çok gülebiliriz. Neyi baskıladıysak, nihayetinde onunla karşılaşırız.
Dolunay geceleri hastanelerin acil servislerine başvuran hastaların sayısında da artış olur. Uykular bölünebilir. Bedendeki ateş hissi artar. Bol bol su içmek ve ılık bir duş çok iyi gelebilir.
Ama en önemlisi, böyle enerjilerin yüksek olduğu günlerde, bunlardan faydalanmanın yollarını bulmaktır.
Eğer bir duş alıp yatmak bir çeşit ‘bastırma’ ise uzun vadede o da iyi gelmeyecektir. İyisi mi içimizde dönüp duran duygularla yüzleşmek, yüzeye çıkmalarına izin vermektir.

Bedenin seninle konuşacak, dinle!

  • Dolunay meditasyonu için üzerinize rahat kıyafetler giyin ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere, omurganız dik olacak biçimde oturun. Omurganız dikse ve uykuya geçmeyeceğinize eminseniz yatağa da uzanabilirsiniz.
  • Burnunuzdan birkaç derin nefes alıp, nefesi ağzınızdan boşaltın ve gözlerinizi hafifçe kapatın.
  • Nefese odaklanarak, havanın burun deliklerinizden içeri girişini ve sonra boşalışını takip edin. Bunu birkaç dakika boyunca uygulayın.
  • Dikkatiniz dağılırsa sorun yok, burada amaç mükemmel meditasyona ulaşmak değil, amaç nefesimizi, bedenimizi, olduğumuz hali, yargısızca izlemek.
  • Dikkatinizi nefesten alıp bedeninizde sizi en çok zorlayan enerjiyi hissettiğiniz alana getirin şimdi. Bu belki sırtınız, belki ayaklarınız ya da karnınız olabilir… Her neresiyse, oradaki enerjiyi tanımlamaya çalışmadan yalnızca izleyin.
  • Böyle bir deneyimi ilk kez yaşıyorsanız zorlanabilir, meditasyondan çıkmak isteyebilirsiniz. Kendinize izin verin, sadece hissedin.
  • Eğer ayaklarınızın ağrıdığını, zonkladığını düşünüyorsanız nefesin ayak tabanlarınızdan bedene doluşunu gözlemleyin. Bedenimizde en büyük ‘nefes’ kaynaklarından birinin cildimiz olduğunu ve aslında cildimizin de akciğerlerimiz kadar bedenimize oksijen taşıdığını unutmayın.
  • Dönüştürmeye, değiştirmeye çalışmadan, bedeninizdeki o parçanın içinde tuttuğu enerjiyle size anlatmak istediğini dinleyin. Biraz vakit verirseniz bedeninizin sizinle konuşmaya başlayacağına eminim.

Eğer isterseniz bu odaklanmayı bedeninizde hissettiğiniz diğer enerji alanlarına, kalbinize, sırtınıza, karnınıza da uygulayabilirsiniz. Bedende her organın bir duyguyu temsil ettiğini, eğer en büyük gerginlik enerjisini boğazınızda hissediyorsanız bunun belki de söyleyemediğiniz sözcüklerden kaynaklanıyor olabileceğini bilin. Ellerinizi birbirine sürtüp acıyan yerinize koyun ve bir süre hiçbir şey yapmadan öylece durun.
Kendinizi hazır hissettiğinizde yavaşça gözlerinizi açın.

Güzel dolunaylar!