Hiç durup hayattan tam olarak ne istediğinizi düşündünüz mü? Belki de kendinizi keşfetmeye yönelik bu ilk adımı attınız ama sizi ana hedeflerinize götürecek bir yol bulamadınız. Kulağa büyük, korkutucu bir iş gibi gelebilir oysa kendinize yolculuk aslında sadece bir süreç. İşte kolaylıkla başlamanız için bazı ipuçları…

  1. İdeal Sizi Görselleştirerek Başlayın

Hayatınız ebeveyninizin, öğretmenlerinizin, arkadaşlarınızın ve diğer kişilerin önerdiği kurallara uyarak sorunsuz ilerlemişse gerçekten kim olduğunuz üzerine fazla düşünmemiş olabilirsiniz. Bu normal; birçok insan kendini başkalarıyla olan ilişkileriyle ya da her zaman yaptıkları şeylerle tanımlamaya başlar ve farklı bir şey yapma olasılığını düşünmez. Sizin için önemli olan şeyler veya olmayı umduğunuz kişi hakkında net bir fikriniz yoksa kendiniz yerine başkaları için yaşamaya devam edersiniz. Şimdi düşünme zamanı. Öyle hemen tam bir çerçeve çizmenize gerek yok ama kendinize şu soruları sormayı deneyin: Hayattan ne istiyorum? Kendimi beş yıl sonra nerede görüyorum? Nelerden pişmanlık duyuyorum? Beni kendimle ilgili gururlandıran nedir? Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar size bir başlangıç noktası sunabilir. Eğer takılırsanız, kendinizi tatmin olmuş ve mutlu hissettiğiniz bir zamanı ve buna neyin katkıda bulunduğunu düşünmek yardımcı olabilir.

  1. Tutkularınızı Keşfedin

Tutkular, hayata bir amaç kazandırmaya, onu zengin ve anlamlı kılmaya yardımcı olur. Bu sayede gerçekten istediğiniz işi belirleyebilir veya kariyer değişikliği için gerekli adımları araştırmaya başlayabilirsiniz. Tutkuların her zaman karmaşık olması veya mesleki alanlarla ilgili olması da gerekmez. Boş zamanlarınızı ne yaparak geçirdiğinizi düşünün. Sizi ne heyecanlandırıyor ve hayatınıza neşe katıyor? En çok nelerden keyif aldığınızı ve neleri dört gözle beklediğinizi düşünmek için biraz zaman ayırmak, hayatınızı zenginleştirmenin yollarını keşfetmenize yardımcı olabilir.

  1. Yeni Şeyler Deneyin 

Uzun zamandır kendiniz için pek bir şey yapmadıysanız, eskiden nelerden keyif aldığınızı hatırlamıyor olabilirsiniz. O zaman yeni ve tamamen farklı bir şey yapın. Denemeden nelerden hoşlandığınızı bilemezsiniz. Ücretsiz veya düşük maliyetli eğitimleri araştırarak başlayıp sizi mutlu eden şeyleri bulana kadar denemeler yapabilirsiniz. Gidecek vakit bulamıyorsanız çevrimiçi eğitimleri deneyin. Tam olarak aynı zevki veremeyebilirler ama bir hobiyi sürdürmek isteyip istemediğinizi anlamanıza yardımcı olabilirler.

  1. Becerilerinizi Değerlendirin

El işi, tadilat, yemek pişirme, resim yapma ya da başka herhangi bir beceri… Her insanın yatkın olduğu şeyler, özel yetenekler vardır. Kendinizi keşfetme sürecinin bir parçası olarak, bunları nasıl kullanabileceğinizi düşünmeye zaman ayırın. Becerilerinizi kullanarak bu alanlarda kendinizi biraz daha geliştirebilirsiniz, bu da özgüveninizi artırabilir. Daha fazla özgüven de sizi bu yetenekleri ve daha önce fark etmediğiniz diğerlerine keşfetmeyi sürdürmeye yöneltebilir.

  1. Yeni Bir Şeyler Öğrenin 

Öğrenme, yaşam boyu devam eden bir süreç olarak ele alındığında en iyi sonucu verir. Her zaman belirli bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırın. Kurslar, kitaplar, rehberler, çevrimiçi araçlar kullanarak derinleşin. Meditasyondan yeni bir dil öğrenmeye kadar pek çok şeye başlamanıza yardımcı olacak binlerce uygulama veya ücretsiz internet sitesi olduğunu biliyorsunuz. Yolu, yöntemi değişebilir ama bilginizi çoğaltmak her zaman akıllıca bir harekettir.

  1. Günlük Tutun

Ergenlik döneminde günlük tutanlar, bu alışkanlığın hayalleri ve duyguları keşfetmeye nasıl yardımcı olduğunu hatırlayacaktır. Günlük tutma (veya blog yazma) alışkanlığını yeniden edinmek, kendinizle yeniden temasa geçmenize ve dönüştüğünüz kişi hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilir. Günlüğünüzü kendinize sorular sormak, bunları yanıtlamak veya yukarıdaki ipuçlarından herhangi birini daha derinlemesine keşfetmek için kullanabilirsiniz. Günlük tutmak, hayatınızda sürekli karşınıza çıkan engelleri görmenize de yardımcı olabilir. Böylece neyin işe yaramadığını görüp onarmaya başlayabilirsiniz. Yazmak güçlü noktanız değilse aklınıza gelen her şeyi not almayı da deneyebilirsiniz.Kendinizi keşfetme yolculuğunda işe yarayan 6 ipucunu keşfettiyseniz, yaz tatilinizi planlarken size ilham verecek 6 Adımda Mükemmel Yaz Tatili Planlaması yazımızı da okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz!