Yatsan

Herkes çoğunlukla aynı pozisyonda uyumuyor malum. Dolayısıyla herkese aynı yastığın iyi gelmesi gibi bir durum da söz konusu değil. Doğru eşleşme için yanınızdayız.

Başlamadan Bilmeniz Gerekenler

Gece boyunca genellikle uyku pozisyonları arasında gidip geliriz. Bu kendiliğinden gerçekleşir ve vücut üzerindeki baskıyı hafiflettiği için de sağlıklı bir durumdur. Ancak uyku uzmanlarına göre ideal pozisyon yan yatmak, ikinci sırada ise sırtüstü yatmak ya da bu iki pozisyon arasında gidip gelmek var. Yüzüstü uyuma pozisyonu omurga için faydalı değil, ancak bunu bilse bile bazı insanlar bu pozisyondan vazgeçemeyebiliyor.

Kötü bir pozisyonda uyumak, kişinin günlük aktivitelerindeki verimliliğini kötü etkilemenin ötesinde, kontraktür (adalenin inatçı bir şekilde kısalmasından dolayı eklemin anormal bir şekil alması), osteoporoz ve kötü kan dolaşımı gibi süreçleri de kötüleştirebiliyor. Bu nedenle, yastık satın alırken bilinçli olmak, aslında hayati önem taşıyor. Omurganın korunmasını sağlamak için yastığın yüksekliği ve desteğinin yanı sıra uyku pozisyonunu da dikkate almak gerekiyor.

Her insanın kendi biyotipi var, bu nedenle yastık seçimin en iyi yolu piyasada bulunan modelleri test etmek. Uzmanlar vücudunuza ve uyku pozisyonunuza en uygun yükseklikteki modeli bulmak için yastıkla birlikte bir yatağa uzanmanız tavsiye ediliyor. Yastığın desteklerini bilmek ve bunları yumuşak, orta veya sert olarak tanımlamak da önemli tabii. Bu noktada en iyi hizmeti Yatsan mağazalarındaki deneyimli personelden alabilirsiniz.

Malzeme seçimine gelince… Bu kısım büyük ölçüde kişisel tercihlerle alakalı. Alerjik bir bünyeniz varsa yastığın akarlara, mantarlara ve bakterilere karşı koruyup korumadığının ve kullanılan malzemelerin alerjiye neden olup olmadığının bilinmesi şart. Gece boyunca çok terleyen biriyseniz, malzemenin bu anlamda sizi rahatlatacak bir materyal olması da önem taşıyor.

Yan Uyuyanlar

Sağa veya sola yatıyor olmanız fark etmez; fizyoterapistlerin önerdiği uyku pozisyonu bu. Yan yatanların, baş ve omuz arasında 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde, başı yatağa paralel konumlandıracak kalınlıkta (yükseklikte) bir yastık kullanması gerekiyor. İdeal olarak, bu pozisyonda dizler kısmen bükülmeli ve aralarına da bir yastık yerleştirilmeli. Ancak bu pozisyon, tüm omurganın abartılı bir şekilde büküldüğü ve uzun vadeli hasarlara neden olabilecek cenin pozisyonuyla karıştırılmamalı.

Sırtüstü Uyuyanlar

Bu pozisyonda, başı desteklemek ve hiperfleksiyona (boynun aşırı öne eğilmesi) neden olmadan enseyle omurga arasındaki boşluğu doldurmak gerekiyor. Bunun için alçak veya orta yükseklikte yastık olmalı. Bu pozisyonda dizlerin kısmen bükülmesi ve altlarında bir yastık olması da önemli. Böylece omurganın dinlenmesini ve desteklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzüstü Uyuyanlar

Bu pozisyon, omurganın boyun bölümüne zarar verebileceği ve boyun kaslarını zorlayabileceği için doktorlar ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Ancak farklı bir pozisyonda uyumanız mümkün değilse, uzmanlar biri başınızı destekleyecek ve diğeri karnınızın altında, bel bölgenizin etrafında olacak şekilde çok ince iki yastık kullanmanızı öneriyor.