Yaz sıcağı uyumayı zorlaştırmaya başladı. Özellikle nemin çok arttığı zamanlarda nasıl serinleyeceğinize dair püf noktalarımızla sorunu hafifletebilirsiniz.

Yatsan

Yaz dışarıda uzun vakit geçirmek, bol bol eğlenmek için harika bir mevsim ama ne yazık ki aynı şey, geceleri biraz uyumaya çalışırken geçerli değil. Hem vücudun hem de ortamın sıcaklığı uyku kalitesinin en büyük düşmanlarından. Sadece uykuya dalmak zorlaşmıyor, ne kadar iyi uyuduğumuz da bu durumdan etkileniyor.

Uyku uzmanları genel olarak, uyumak için ideal oda sıcaklığının 16-18 derece olduğunu söylüyor. Sıcak gecelerde bunu yakalamak için akla gelen ilk çözüm bütün gece klimayı açık tutmak olabilir. Ama bu hiç çevre dostu bir yol değil. Ödemek zorunda kalacağınız dev elektrik faturasını söylemiyoruz bile! Ama sizi biraz serinletip daha kolay uyumanızı sağlayacak bütçe dostu ipuçları da var. Uygulaması son derece kolay bu püf noktalarıyla işiniz epey kolaylaşacak.

 1. Pencereleri açın

Odanız dışarıdan daha sıcaksa, taze bir esinti girmesi için geceleri pencereleri açık bırakın. Böylece güneş battıktan sonra yavaş yavaş soğumaya başlayan havadan yararlanabilirsiniz. Ayrıca temiz hava, odanızın atmosferini de uykuya uygun hale getirmeye yardımcı olabilir.

 1. Bir vantilatörünüz olsun

Klasik vantilatör genellikle klimadan daha ucuza serinletir. Havanın dolaşımını sağlamak için geceleri çalıştırabilirsiniz. İyi bir fan sıcak havayı odadan çekip açık pencereden dışarı itebilir. Sadece sabit bir şekilde üstünüze doğrultmayın, yeter. Küçük bir hileyle alacağınız verimi de artırabilirsiniz: Fanın önüne bir kâse dolusu buz koyun. Esinti, buzun yüzeyinden eriyen soğuk buharı yavaşça savurup hoş bir serinlik oluşturacak.

 1. Daha çok su için

Vücudunuzu nemlendirip serinletmek, ayrıca terleme nedeniyle su kaybını önlemek için yatmadan önce bir bardak soğuk su için. Ama evet, bu ipucu tuvalet ihtiyacı nedeniyle uykunuzun bölünmesine neden olabilir!

Yatsan

 1. Yatmadan önce ılık bir duş alın

Vücudunuzun çok sıcak olduğunu hissediyorsanız, yatağa gitmeden önce ılık bir duş alın. Neden soğuk duş demiyoruz? Çünkü o zaman vücudunuz ideal sıcaklığını yerine koymak için hızla çalışıp yeniden terlemenize neden olacaktır. Ayrıca kendinizi günün tortularından arınmış, temiz hissederek yatağa girerseniz uykuya da daha kolay dalabilirsiniz.

 1. Buzun üstünde uyuyun

Evet, gerçekten! Dondurucudan bir buz aküsü ya da jel buz paketi alın, havluya sarın ve yatağın içinde uygun bir yere koyun. Kışın ısınmak için kullandığınız termoforunuzu da yazın serinlemek için göreve çağırabilirsiniz; suyla doldurup dondurucuya koymanız yeterli. Daha hızlı rahatlama için bu buz paketlerini bilek, boyun, dirsek, kasık, ayak bileği ve dizlerinizin arkasındaki nabız noktalarına yerleştirebilirsiniz. Soğuk vücudunuzda hızla dolaşacak ve farkı hemen fark edeceksiniz.

 1. Soğuk kompres yapın

Bir havluyu veya bezi soğuk suyla nemlendirip alnınıza veya vücudunuza koyun. Sadece havluyu ıslatmamaya dikkat edin. Yatağınızı ve çarşaflarınızı su içinde bırakmak istemezsiniz!

 1. Işığı azaltın

Tüm ampuller ısıyı yayar, bu da iyi bir gece uykusu çekmeye çalışırken isteyeceğiniz son şey. Yazın uzun süren aydınlığından yararlanın ve ışık kullanımını minimumda tutmaya çalışın. Hem odanız daha serin kalacak hem de yatmadan önce bir süre karanlığı artırırsanız uyumanız daha kolay olacak.

Yatsan

 1. Elektronik cihazları kapatın

Işıkları kapatmaya benzer şekilde, elektronik cihazları devre dışı bırakmak da ortamı serin tutmada fayda sağlar. Akıllı telefon, tablet, televizyon gibi cihazlar, iyi gece uykusu için elverişli olmayan ısı ve ışık yayarlar. Yatmadan en az bir saat önce hepsini kapatıp kendinizden uzaklaştırın.

 

 1. Nefes alan nevresimler kullanın

Hafif, kaliteli nevresimler nefes alabilir, yani vücut ısınızı hapsetmez. Yatağınızın içinde ne kadar az sıcaklık kalırsa, uykuya dalarken kendinizi serin ve rahat hissetmek de o kadar kolay olur. Polyester, ipek ve saten takımlarınızı daha soğuk geceler veya özel günler için saklayın. Onun yerine pamuk, keten veya bambu takımların serinliğini yaşayın.

 1. Çarşaflarınızı dondurun

Biraz Zihni Sinir projesi gibi ama çok garantili! Çarşaflarınızı katlayıp bir naylon torbaya koyun. Siz uyku öncesi hazırlıklarınızı yaparken dondurucuda kalsın. Burada süre önemli; asla çok uzun süre orada bırakmayın. Buzluktan çıkardıktan sonra yatağınıza yayıp serinliğin tadını çıkarın.

 1. İyi bir yatağa yatırım yapın

Şunu unutmayın; iyi uyku iyi yatakta uyunur. Yatsan gibi yüksek kaliteli bir yatak, vücut ısınızı diğer alternatiflerden çok daha etkili bir şekilde dağıtabilir. Bu da kaliteli bir uyku için en önemli şartı yerine getirdiğiniz anlamına gelir. Yatsan’ın konforunuzu sağlamak için onlarca çeşit sunan, kaliteli ve uzun ömürlü yataklarına yatırım yapın. Asla pişman olmazsınız.

Yatsan

 1. Mesafenizi koruyun

Yalnız uyumuyorsanız, soğuk gecelerde eşinize sarılmak size güzel bir uykunun kapılarını aralamış olabilir. Ama aynı durum, yazın geçerli değil ne yazık ki… Bu mevsimde çok yaklaşmak vücut sıcaklıklarını artıracak ve ortaya çıkan ısıyı çok daha uzun süre yatakta tutacaktır. Bir süreliğine birbirinizden uzak durmaya çalışın.

 

 1. Evcil hayvanlarınızı yatağa almayın

Kediniz, köpeğiniz için de uyku adresi sizin yatağınız mı? Ama maalesef yukarıdaki maddede de açıkladığımız gibi, yataktaki ekstra her beden, ekstra sıcaklık demek. Siz en iyisi, onlara başka rahat köşeler ayarlayın.

 1. Bol ve pamuklu şeyler giyin

Bol, pamuklu, yumuşak pijamalar/gecelikler, tıpkı pamuklu çarşaflar gibi ısıyı dağıtarak daha serin kalmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizdeki fazla teri emerken hava akışı ve nefes alabilirlik sağlarlar.

 1. Yayılın

Yuva yıkmak istemeyiz elbette ama yalnız yatanlar ne demek istediğimizi iyi anlarlar! Bir denizyıldızı gibi uyuyun. Kollarınızı ve bacaklarınızı geniş geniş açıp yayılın. Böylece vücudunuz etrafındaki hava sirkülasyonunu artırıp terlemeyi azaltabilirsiniz.