Son yıllarda adını giderek daha sık duyduğumuz hindistancevizi yağı, sadece mutfakta değil günlük hayatta da mucizeler yaratıyor. Kullanımı kolay, fiyatı can acıtmayan ve çok yönlü bu ürünün yapabildiklerine birlikte bakalım…Yatsan

  1. Kuru saçları ve saç derisini nemlendirir

Hindistancevizi yağının nemlendirici yönü çok kuvvetlidir; bu da onu kuru veya kıvırcık saçlar için mükemmel bir seçenek haline getirir. Islak saçınıza biraz hindistancevizi yağı sürün ve saç derinize masaj yapın. Sonra kafanızı streç filmle sarıp en az 30 dakika bekleyin. Ardından saçınızı şampuanla yıkayıp ılık suyla iyice durulayın. Son iş olarak kurutun ve saçlarınızın parlaklığını görün.

  1. Çatlamış topuk ve dirsekleri yumuşatır

Birçok insan diz, dirsek ve topuklarında kuru, pürüzlü ciltle mücadele eder. Ama biraz parçalanmış hindistancevizi yağı kullanarak onları kolayca yumuşatıp nemlendirebilirsiniz. Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağına birkaç damla lavanta yağı ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı gün boyu nemlendirmesi için kuru, temiz cildinize uygulayın.

  1. Makyajınızı çıkarır

Fraksiyone hindistancevizi yağı etkili bir makyaj temizleyicidir. Ayrıca temizlerken nemlendirerek çifte görev yapar. Bir makyaj temizleme pamuğuna ya da pedine, birkaç damla hindistancevizi yağı dökün. Sonra da rujunuzu, rimelinizi, fondöteninizi kolayca çıkarın. İşte deneyebileceğiniz en iyi ve en doğal makyaj temizleme ürünü…

  1. Fırçalarınızı derinlemesine temizler

Kirli makyaj fırçaları, cildinize zarar verebilecek her türlü mikrop ve bakteriye ev sahipliği yapabilir. Hindistancevizi yağıyla makyaj fırçalarınızı düzenli temizleyerek aynı zamanda cildinizi de temiz tutabilirsiniz. Bunun için, her ikisi de temizleyici ve antibakteriyel özelliklere sahip olan az miktarda parçalanmış hindistancevizi yağını birkaç damla limon yağıyla sığ bir kapta karıştırın. Fırçalarınızı bu karışımla kaplayın ve temizlemek kıllarını hafifçe ovalayın. Sonra ılık suyla iyice durulayın. Tertemiz fırçalarınız kullanıma hazır.

  1. Deri mobilyalarınıza özen gösterir

Biraz yıpranmış görünen deri mobilyalarınız varsa fraksiyone hindistancevizi yağıyla hayata döndürebilirsiniz. Yumuşak, temiz bir beze biraz hindistancevizi yağı damlatın; temiz ve canlanmış bir görünüm için deri yüzeye hafifçe sürün. Bu tüyoyu araba koltuklarınız veya ekstra parlaklığa ihtiyaç duyan tüm derileriniz için kullanabilirsiniz.

  1. Kıvırcık saçları evcilleştirir

Hindistancevizi yağının nemlendirici gücü asi saçları da yola getirebilir. Avucunuza biraz hindistancevizi yağı alıp ellerinizin arasında biraz ısıtın. Ardından kuru saç uçlarınıza ağırlık vererek saçınıza hafifçe uygulayın. İnce, cılız saçlarınız varsa saçınızı ağırlaştırabileceğinden yağı az kullanın. Ayrıca saç köklerinden de uzak durun çünkü bu saçlarınızın yağlı görünmesine neden olur.

  1. Paslanmaz çeliklerinizi parlatır

İşte evinizde hindistancevizi yağı kullanmanın en faydalı yollarından biri… Paslanmaz çelik ev aletleriniz varsa parmak izlerinin ne kadar kolay oluştuğunu ve onları ne kadar kötü gösterdiğini bilirsiniz. Bununla başa çıkmak için, bir kâğıt havluya veya temiz bir beze az miktarda hindistancevizi yağı koyup silin. Sonra da mikrofiber bir bezle üzerinden geçerek paslanmaz çelik mutfak ekipmanının parlamasını sağlayın.

  1. Masaj yağı olarak kullanılabilir

Bu ürünle gergin, sıkışmış kaslar için ideal bir masaj yağı da hazırlayabilirsiniz. Rahatlatıcı bir masaj için yaklaşık iki yemek kaşığı hindistancevizi yağına beş damla lavanta yağı ekleyin. Bir damla nane yağı da eklerseniz serinletici bir etki elde edersiniz.