Yatsan

Kış, hele de kuru cilde sahipseniz, cildinize çok zarar verebilir. Kuru ve soğuk hava pul pul dökülme ve çatlamalara yol açabilir. Bununla en iyi mücadele yöntemi, içebildiğiniz kadar çok su içmek. Ancak cilt bakımı da önemli rol oynuyor. Önereceğimiz nemlendirici ve besleyici yüz maskeleriyle ekstra harcamalar yapmadan son derece olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Cildinize iyi baktığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Kelimelerin İngilizce baş harfleriyle ‘CTM’ (Cleansing-Toning-Moisturizing) olarak anılan temizleme-tonikleme-nemlendirme rutinini, günde iki kez uyguluyorsanız evet, cildinize iyi davrandığınızı söyleyebiliriz. Ancak özellikle cildi derinlemesine beslemek ve bazı dönemsel sorunları aşmak söz konusu olduğunda bu yeterli olmayabilir. Aşağıdaki ev yapımı, masrafsız ve kolay hazırlanabilir tariflerden beğendiklerinizi haftada bir uygulayarak cildinizi yumuşatabilir, ihtiyaç duyduğu beslenmeyi verebilir, donukluğu azaltabilir, ışıltı kazanabilirsiniz.

  1. Bal ve gül suyu

Karşınızda adı geçtiği zaman bile rahatlatan iki malzeme. Böyle hissetmekte de haksız değilsiniz. Hem bal hem de gül suyu son derece besleyici ve cildi onarıcı ürünler. Ayrıca cilde kış aylarında kaybedebileceğiniz parlak görünümü de hızlıca kazandırıyorlar.

1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza eşit şekilde uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi her gün kullanabilirsiniz.

  1. Hindistancevizi sütü

Bu lezzetli malzeme cildinizi de besleyecek özelliklere sahip. Bu olumlu özelliğinin yanı sıra sivilce gibi sinir bozucu sorunlarla da yakından ilgileniyor.

1 hindistancevizini rendeleyin ve kalın bir macun haline gelene kadar mutfak robotunda döndürün. Biraz su ekleyerek bu macunu sürülebilecek bir kıvama getirin. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi her gün kullanabilirsiniz.

  1. Havuç ve bal

Yağlı bir cildiniz varsa kışın yararlanabileceğiniz en iyi maske bu olabilir. Çünkü cildi yağlandırmadan nemlendiriyor, aynı zamanda ölü cilt hücrelerinden de kurtulmanızı sağlıyor. Havuçta bulunan beta karoten, renk farklılıkları olan ve mat görünümlü cildi düzeltiyor; bal da besliyor ve parlaklık veriyor.

Soyulmuş bir havucu soyup püre haline getirin. Bal ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra 15 dakika bekletin ve durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi her gün kullanabilirsiniz.

  1. Muz ve tereyağı

Tam yemelik bir ikili! Ve cilt için de tıpkı yediğinizde yapacağı etkiye sahip; yani çok besleyici. Muz hem kuruluğu hem de solgun rengi tedavi etmesiyle bilinen ve bu işi son derece etkili bir şekilde yapan bir ürün. Tereyağı ise onu bir arada tutarken doğal bir nemlendirici görevi görüyor ve cilde esneklik katıyor.

Bir olgun muzu pürüzsüz bir macun haline getirin. Eşit oranda tereyağı ekleyip iyice karıştırın. Elde ettiğiniz macunu yüz ve boyun bölgesine uygulayın. Kuruyana kadar bırakın, sonra durulayın. En iyi sonucu almak için haftada üç kez kullanabilirsiniz.

 

  1. Çilek

Aynı zamanda hassas olan kuru bir cildiniz mi var? O zaman çilekteki C vitamini imdadınıza yetişebilir. Bu maske cilde gerekli beslenmenin yanı sıra mükemmel bir parlaklık da veriyor.

Bir çileği iyice ezdikten sonra 1 tatlı kaşığı gül suyu ekleyin. Macun kıvamı alana kadar iyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin ve durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi her gün kullanabilirsiniz.

  1. Zeytinyağı ve kakao yağı

Sadece kışın kuru ciltler için iyi bir yüz maskesi olarak değil, aynı zamanda içindeki kakao yağı nedeniyle yaşlanma belirtilerini azaltmak ve önlemek için de harika bir maske tarifi bu. Düzenli uygulamada sonuç, ciltteki ince çizgilerde gözle görülür azalma ve artan parlaklık oluyor.

1 yemek kaşığı kakao yağı alın, üzerine macun kıvamı alabileceği kadar zeytinyağı ekleyin. İyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin ve durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi haftada üç kez kullanabilirsiniz.

  1. Bal ve krema

Mutfağınızdaki yenilebilir yiyecekler, cildinizin güzelliğini geri kazanmak için en iyi güce sahip. İşte duyunca acıktıran ve cilde çok faydalı bir ikili daha… Balın doğal bir nemlendirici olduğunu biliyorsunuz. Süt kreması da, donuk görünümlü ve renk farklılıkları olan cildi düzeltmeye yardımcı oluyor; kışın susuz kalan ciltte ortaya çıkan lekelerin görünümünü azaltıyor. İkisi güçlerini birleştirince cildin parlamasını ve eskisinden daha iyi görünmesini sağlıyorlar.

Eşit oranlarda krema ve balı macun kıvamı alana kadar karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra 25 dakika bekletin ve durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi her gün kullanabilirsiniz.

  1. Papaya ve çiğ süt

Hiç “Nereden bulacağım ben onu” demeyin çünkü papaya artık Türkiye’de de yetiştiriliyor ve marketlerde bile bulunabiliyor. Bu meyve çeşitli mineral ve vitaminler açısından zengin. Süt de zengin bir E vitamini kaynağı. İkisi birlikte, kış kuruluğunun yüzünüze verdiği hasarı tersine çeviren müthiş bir güç oluşturuyorlar.

Soyulmuş bir papayayı parçalara ayırın. üzerine macun kıvamı alabileceği kadar süt ekleyin. İyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra kuruyana kadar bekletip durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi haftada üç kez kullanabilirsiniz.

  1. Avokado ve zeytinyağı

Zeytinyağının gözeneklere derinlemesine nüfuz edip ‘içeriden’ çalıştığı biliniyor. Avokado yağı da cildi iyi nemlendirdiği bilinen, zengin bir E vitamini kaynağı. İkisi birlikte, donukluk ve kurulukla mücadele söz konusu olduğunda harika bir iş çıkarıyorlar.

Bir olgun avokadoyu ezip üzerine zeytinyağı ekleyin. Kalın bir macun haline getirdikten sonra yüz ve boyun bölgenize eşit şekilde uygulayın. Kuruyana kadar bekletip durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi haftada üç kez kullanabilirsiniz.

  1. Pirinç unu ve bal

Pirinç, zengin bir ferulik asit ve allantoin kaynağı. Ferulik asit, bitkilerin ve tahılların hücre duvarından elde edilen bir antioksidan;  allantoin ise cilt hücrelerinin su tutma özelliğini artıran bir madde. Bu iki güçlü madde artık piyasada satılan pek çok cilt bakım ürününde kullanılıyor. İşte bu olumlu özellikleri doğal yoldan alabileceğimiz pirinç ununu besleyici balla karıştırıp elde edeceğimiz maske bunu ayağımıza getirecek. Pul pul dökülme sorununuz varsa bu karışıma yulaf da ekleyebilirsiniz.

1 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesine 2 yemek kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin ve durulayın. En iyi sonucu almak için bu maskeyi haftada bir kez kullanabilirsiniz.