Doğru yatağı bulmak için önce bedeninizi ve ruhunuzu iyice dinlemeniz gerekiyor. Neyin eksik olduğunu anlamadan alışverişe başlamayın. En iyiyi bulmak için önce şu 10 hayati soruyu cevaplayın.

Yatsan

Ne kadar söylesek az: Uyku konforunuz, genel sağlığınız için çok çok önemli. Eğer yeni bir yatak almayı düşünüyorsanız, bizim önerimiz ise Yatsan yatakları olacaktır. Seçiminizi yapmadan önce kişisel ihtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. Unutmayın ki zayıf bir gece uykusu, fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.
Çoğu zaman farkında olmasak da, gün içinde yaşadığımız çoğu zorluğun sebebi uykumuzu iyi alamamış olmamız. Sağlıklı ve kaliteli bir gece uykusuna giden yol ise seçtiğimiz yatakla direkt bağlantılı. Şimdi doğru yatak seçimindeki en önemli sorulara bir bakalım…

1. Dönerek mi uyuyorsunuz yoksa sabit mi?
– Dönme alışkanlığınız varsa, dönüşünüzü destekleyen yaylı ya da yaysız lateks yataklar tercih edebilirsiniz.
– Dönme isteğiniz yatağın deformasyonundan da kaynaklanıyor olabilir. Sabah uyandıktan 2-3 saat sonra ağrılarınız geçiyorsa deformasyon ihtimali yüksektir. Bu durumda vücudunuzu destekleyen ve şeklini alan yaysız visco yataklar size daha uygun.
– Sabit uyuyan kişiler yumuşak ve basınç azaltma özelliğine sahip, vücudun şeklini alan ve destekleyen yaysız visco ve lateks yatakları seçebilir.

2. Uyku pozisyonunuz nasıl?
– Yan yatış pozisyonunda uyuyan kişiler, omurgalarını hizalamak için daha yumuşak bir yüzeye ihtiyaç duyar. Çok sağlam bir yatak, ekstra basınca neden olur ve omurga eğriliğine sebep olabilir. Visco modelleri, vücutla uyum sağlaması ve omurgayı düz tutması sebebiyle son dönemde bu tip yatış için popüler bir seçim.
– Sırtüstü ve yüzüstü yatış pozisyonunda uyuyan kişiler, yumuşak bir yüzeyin iyi geldiğini düşünebilir ve başlangıçta rahat olabilirler. Oysa bu pozisyonda uyuyan birçok insan, omuz veya bel ağrısından şikâyet eder. İhtiyaç duydukları şey ise omurganın doğal eğriliğini destekleyen sağlam ve esnek bir yüzeydir.
– Uyku pozisyonunuzu bilmiyorsanız, vücudunuz doğru şekilde desteklenmiyor ve gece boyunca farklı pozisyonlara geçiyor olabilir. Bu, vücudunuzun üzerindeki stresle baş edebilme yöntemlerinden biridir. Bu durumda farklı uyku pozisyonlarına hitap eden yaylı, lateks, visco ve çok amaçlı kullanıma uygun yataklara yönelin.

3. Yanınızda biri var mı?
– Beraber uyuyanlar elbette birbirlerinin konforunu da dikkate almak zorunda. Endişeye gerek yok, teknoloji burada da devreye giriyor. Artık birçok yatak, farklı ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde farklı malzemeler kullanılarak oluşturulabiliyor.
– Partneriniz gece boyunca yatakta dönüp duruyorsa hareketlerini hissetmemek için torba yay sistemli, visco veya lateks dolgulu yatakları tercih edebilirsiniz. Bu tip modeller, yatakta dönmeleri azaltır. Pocket yay sistemli yataklar birbirinden ayrı torbalara konan yaylar sayesinde çiftlerin birbirinin sağa sola dönüşlerini hissettirmez. Lateks ve visco yataklar ise hareketi emerek çiftlerin birbirinin kıpırdanmasından etkilenmesini önler.

4. Uyurken çok mu terliyorsunuz?
– Doğal lif dolgulu yaylı yatakları tercih edin. Yatağınızı değiştiremiyorsanız bile üstüne koyacağınız lifli veya kuştüyü bir yatak pedi sorununuza çözüm olabilir. Ya da pamuklu kumaştan üretilen ve vücut ısısını dengede tutma özelliğine sahip alezleri deneyebilirsiniz.

5. Alerjiniz var mı?
– Yün, pamuk, lateks gibi doğal malzemeler alerjenler için uygun ortam sağlar. Oysa hipoalerjenik özelliğe sahip visco ve elyaf dolgulu yataklar küf ve toz akarlarına da dirençlidir. Eğer yaylı yatak ya da hava ve lif dolgulu yatakta karar kıldıysanız, hipoalerjenik bir alezle yatağı örtün.

6. Yatağın ölçüsü doğru mu?
– Şaşırmayın ama birçok kişi üzerinde yattığı yatağın ölçüsünü net olarak bilmez. Oysa yatağınızın malzemesi kadar, boyutları da kişisel konforunuz için önemlidir. Satın almadan önce doğru boyutları seçtiğinizden ve birkaç kere ölçtüğünüzden emin olun.

7. Alışverişe başlamadan önce hazırlık yaptınız mı?
– Satın almadan önce bireysel ihtiyaçlarınıza uygun yatak boyutu ve tipine karar verip seçenekleri araştırın. En son nerede iyi bir uyku çektiniz? Arkadaşınızın evinde ya da otelde mi, hatırlamaya çalışın. Hangi yatak tipinin fizyolojinize uygun ve bireysel ihtiyaçlarınızla uyumlu olduğunu araştırın.

8. Yatağı test ettiniz mi?
– Yatak alışverişine çıkarken rahat bir pantolon giyin ve mağazaya gittiğinizde farklı tipte yatak modelleri üzerine uzanın. Genelde uyumayı tercih ettiğiniz pozisyonu alın. Bedeninizin, yatağın desteğini tam olarak hissedebilecek kadar rahatlaması 15 dakika sürebilir. O yüzden acele etmeyin, mağazada ne kadar zaman geçirirseniz verdiğiniz karar o kadar doğru olur.

9. Havada yüzüyormuş gibi hissettiniz mi?
– Ortopedi ve nöroloji uzmanlarına göre doğru yatak omurganızın doğal eğrisini korurken baş, kalça, topuk ve omuzları olması gereken hizada desteklemeli ve bedeninizi nötr bir pozisyonda tutmalı. Eğer denediğiniz yatakta, genelde uyuduğunuz pozisyonda 10-15 dakika geçirdikten sonra kendinizi hâlâ rahat ve havada yüzer gibi hissediyorsanız büyük olasılıkla sizin için doğru yataktasınızdır.

10. Bunlarla uğraşmak zor mu geldi?
– Onun da kolayı var. Size en yakın Yatsan mağazasına gidin. Sorunlarınızı sıralayın ve kendinizi işinin ehli bir ekibin bilgisine, tecrübesine, yönlendirmelerine bırakın.