Yüz yogası, yüz kaslarını çalıştırarak cilt yüzeyindeki kırışıklık ve sarkmaları önleyen kadim bir teknik. Dinlenmiş görünen, ışıl ışıl bir cilt için yapmamız gereken şey, sadece 7-15 dakika sürecek bir yüz yogası. Nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Yatsan

Yüz yogası, yüz kaslarını çalıştırarak cilt yüzeyindeki kırışıklık ve sarkmaları önleyen kadim bir tekniktir. Doğal botoks olarak da bilinen yüz yogası sayesinde, ciltteki lenf drenajı en aza indirildiği için, şişkinlikler, sivilceler ve hatta güneş lekeleri bile iyileştirilebilir.

Hareket etmeyen lenf sıvısının cilt yüzeyinin altında birikmesi şişkinliğe neden olduğu için, hepimiz yüzümüz şişmiş halde uyanırız. Ve çoğumuz sokağa bu şekilde çıkmak istemez, yüzümüze buz sürerek şişkinliği azaltmaya ya da bu görüntüyü makyajla kapatmaya çalışırız.

Buz, cilt yüzeyine yakın olan kılcal damarlara zarar vererek çatlamalarına sebep olacağı, makyajsa zaten yorgun olan cildin nefes almasını engelleyerek daha da yoracağı için, bu teknikler günü kurtarsa da uzun vadede işe yaramaz.

Dinlenmiş görünen, ışıl ışıl bir cilt için yapmamız gereken şey, sadece 7-15 dakika sürecek bir yüz yogasıdır. 7 dakikayla başlayıp, yüz kaslarımız bu hareketlere alıştıkça, zamanla 15 dakikaya çıkmak, yüz yogasına yeni başlayanlar için önemli bir kuraldır.

Yüz yogası nasıl yapılır?

Doğru teknikler uygulanmadığında yüz yogası cilde zarar verip daha fazla kırışıklık oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden yüz yogası yaparken, teknikleri mutlaka bir profesyonelden öğrendiğinize emin olun.

Sabah uyanınca 7 dakika boyunca yapacağınız bu hareketlerle hem daha genç bir görünüme hem de ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yüz yogası yaparken dikkat etmeniz gereken ikinci kuralsa hareketler esnasında nefes almayı asla durdurmamak olmalıdır. Çünkü yüz mudrası da denilen bu ifadeleri, nefesin doğal akışıyla uyumlu hale getirdiğimizde yüz yogasının faydalarını görmeye başlarız. Nefes almazsak, cilt dokusundaki hücreler oksijenden mahrum kalacağı için pek bir ilerleme kaydedemeyiz.

Her gün, sabah ve akşam olmak üzere 7’şer dakikalık bir uygulamayla cildinizdeki toparlanma ve parlamayı bir haftada fark edebilirsiniz. Ancak bunun sürekli olması için yüz yogasını her gün düzenli yapmanız ve zamanla 15 dakikaya çıkmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Alın çizgilerini gidermek için hangi hareketi yapmalıyız?

 • Alın çizgilerini gidermek için başparmaklarımızı kulaklarımızın altına koyup üç parmağımızla alın derimizi içeriden dışarı doğru iyice gerdirelim.
 • Her gerdirmede 15 saniye bekleyip, beş saniye hareket etmeden duralım.
 • Bu hareketi en az üç kere tekrar edelim.

Yüz yogasıyla gıdı eritmek mümkün mü?

 • Gıdıyı eritmek için dilimizi kıvırıp damağımızın olabildiğince en gerisine yapıştıralım.
 • Gözlerimizi kırpmadan yukarı doğru bakalım.
 • Bu hareketi 15’er saniyeden üç kez tekrarlayalım.
 • Hareket bittikten sonra hiç kıpırdamadan 1 dakika bekleyelim ki kaslar yeni yerlerine otursun.

Balon şişirerek dudak çizgilerinden kurtulabilirsiniz

 • Elimize bir balon alıp dudaklarımızı mümkün olduğunca ileri uzatarak şişirelim.
 • Balon yoksa bir kese kâğıdını büzüştürüp onun içine üflemek de işe yarar.
 • Bu hareketi de en az 15 saniye boyunca yapıp hareketler arasında dinlenerek üç kez tekrar edelim.

Şaşırma hareketiyle tüm yüzü çalıştırabiliriz

 • Kaşlarımızı bir şeye şaşırmış gibi yukarı kaldıralım.
 • Ağzımızı ‘O’ harfi şekline getirip olabildiğince açalım.
 • Bu şekilde 15 saniye bekleyerek hareketi üç kez tekrarlayalım.

Bir hafta boyunca her gün, sabah ve akşam yüz yogası yaptığınızda neler olacak?

 • Daha dinç ve genç bir yüz ifadesine sahip olacaksınız.
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar azalacak.
 • Ağız çevresindeki çizgiler belirginliğini yitirecek ve dudaklar dolgun bir görünüme sahip olacak.
 • Güldüğünüzde beliren yanak çizgisinde belirgin bir azalma olacak.
 • Alnınız daha pürüzsüz hale gelecek.
 • Gıdınız küçülecek.

Sekiz hafta boyunca, günde 30 dakika

Bütün bunları dünyanın en tanınmış yüz yogası uzmanı Danielle Collins söylüyor. Collins’in cildinin güzelliğine bakınca, insan gerçekten de öyle olacağına inanıyor.

Yapılan araştırmalar da yüz yogasının işe yaradığını kanıtlar nitelikte. 2018’de Nortwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sekiz hafta süreyle günde 30’ar dakika yüz yogası çalışan kişilerde belirgin bir yüz incelmesi olduğu görüldü. Aynı kişilerin cilt dokularında yapılan analizler sonrasında bu kişilerin cilt hücrelerinin gençleştiği de kanıtlandı. Çalışmaya katılan kişilerin ciltlerinin yaş ortalama 50.8’ken, yüz yogası çalışmalarından sonra bu ortalama 48.1’e düştü. 

Eğer siz de yüz yogasına başlar ve uygulama yapmaya devam ederseniz, yüz yogasını yıllardır uygulayan Victoria Beckham, Jennifer Aniston ve Gwyneth Paltrow gibi parlayabilirsiniz.

Yaparken insanı şekilden şekle sokup tuhaf hallere büründürse de yüz yogasının gözle görülür sonuçları olduğu bir gerçek.

Bir de hatırlamak gerekir ki, insanın yüzünü en genç, en parlak, en güzel gösteren şey bol bol gülümsemektir.

İster matın üstünde asana yapın, ister yüz mudrası çalışın; nefesinizi rahat bir akışa, kalbinizi büyük bir güvene, yüzünüzü kocaman bir gülümsemeye teslim etmeyi hiçbir zaman unutmayın.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yüz Yogası Nedir?

Doğal botoks olarak da bilinen yüz yogası, yüz kaslarını çalıştırarak cilt yüzeyindeki kırışıklık ve sarkmaları önleyen bir tekniktir.

Yüz Yogasına Yeni Başlayanlar Sağlıklı Bir Cilt Görüntüsü İçin Neler Yapmalıdır?

Yapmanız gereken tek şey 7-15 dakika sürecek bir yüz yogasıdır. 7 dakikayla başlayıp yüz kaslarınız bu hareketlere alıştıkça, zamanla 15 dakikaya çıkmak, yüz yogasına yeni başlayanlar için önemli bir kuraldır.

Yüz Yogası Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüz yogasını yanlış uygulamak cilde zarar verdiği gibi kırışık oluşmasına da neden olur. Bu nedenle yüz yogası mutlaka bir profesyonelden öğrenilmeli ve dikkatlice uygulanmalıdır. İkinci olarak, yüz yogası yaparken nefes almayı durdurmamamız gerekmektedir çünkü hücreler yeteri kadar oksijen alamazsa yüz yogası istediğimiz sonucu vermeyecektir.

Bir Hafta Boyunca Yüz Yogası Yaparsak Ne Olur?

 • Daha dinç ve genç bir yüz ifadesine sahip olursunuz.
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar azalır.
 • Ağız çevresindeki çizgiler belirginliğini yitiir ve dudaklar dolgun bir görünüme sahip olur.
 • Güldüğünüzde beliren yanak çizgisinde belirgin bir azalma olur.
 • Alnınız daha pürüzsüz hale gelir.
 • Gıdınız küçülür.