Hediyenin çok para harcanmışı değil iyi düşünülmüşü makbul. Bu yıl hediye seçmeye bütçe ya da zaman ayıramayanlar için son dakika listemiz hazır.
Yatsan

Yılbaşı hafta sonuna denk gelince, hediye alışverişine çıkamamış olabilirsiniz. Hediye vermek şart değil ama incelikli bir hediye, herkesi mutlu edebilir. Pahalı ya da modaya uygun olup olmadığı da aslında kimsenin önemsediği bir şey değildir. Son dakika davetlerine eliniz boş gitmek istemiyorsanız ama hediye alacak vaktiniz de olmadıysa sizin için birkaç önerimiz var. Hem bütçenizi aşmayacak hem de çoğu evde bulunan malzemelerle yapıldığı için iki ayağınızı bir pabuca sokmayacak…

Lavanta kesesi

Lavanta tek faydası güzel kokmak olmayan, her kılığa girebilen, her duruma yetişen bir bitki. Yastığın altına koyduğunuz bir lavanta kesesi, basit ama etkili bir uyku yardımcısı. Evd yapmak ise, geçirgen bir kumaş, biraz lavanta bir de iplik bulmak kadar basit.

Karışık kaset gibi 

Müzik zevkini bildiğinize emin olduğunuz arkadaşınız için bir çalma listesi hazırlamak, onu tanıdığınızı ve düşündüğünüzü göstermenin en kestirme yollarından biri. Açın Spotify’ı, onun sevdiği, birlikte dinlediğiniz şarkıları hatırlayın ve hepsini bir araya toplayın. Listenin başlığına onun adını koymayı unutmayın.

Köklendirmek 

Bitkilere meraklıysanız, sevdikleriniz için evinizdeki bitkilerden bir ya da birkaçını köklendirip, onun büyütmesi için hediye edebilirsiniz.

Kırk yıllık hatrı cilt bakımı olarak hediye etmek 

Birlikte içtiğiniz kahvelerin hatrına, filtre kahve posalarını atmak yerine biraz hindistancevizi yağı ile karıştırıp peeling maskesine dönüştürerek hediye edebilirsiniz.

Çevreci ve sağlıklı: Çay karışımı hazırlamak 

Poşet çayların mikroplastik içerdiği 2022’de öğrendiğimiz nahoş bilgilerden biriydi. Eğer kahveyi azaltmaya çalışan bir arkadşınız varsa ona hem sağlıklı hem de el yapımı bir hediye verebilirsiniz. Lavantayla siyah çayı, papatyayla kuru portakalları, tarçın ve kuşburnu çayını, yeşil çayla kurutulmuş çilekleri karıştırabilirsiniz. Aklınızda tutmanız gereken tek şey, kış çaylarına baharatların, klasik siyah çaya kuru meyvelerin, yeşil çaylara ekşi tatların yakıştığı bilgisi. Gerisi size kalmış.

Uyku kiti hazırlamak 

Bir uyku gözlüğü, bir lavanta gibi sakinleştirici özelliği olan uçucu yağ, bir de bitki çayı karışımıyla yeni yılda iyi uykuyu hediye edebilirsiniz. Ya da sadece İyi uyku İyi hayat’ı takip etmesini önerebilirsiniz.

Gelenek başlatmak 

Bir hediyeyi değerli kılan şey satın alınmış olmasından çok birini hatırlamakta gizli değil midir? Çok etkilendiğiniz, sizde iz bırakan kitabı, okuduğunuz haliyle bir kumaşa sarın ve en seveceğinden emin olduğunuz arkadaşınıza hediye edin. Bırakın hangi sayfada daha çok oyalanmışsınız görsün, altını çizdiğiniz cümleyi o da okusun. Bakarsınız böyle yeni bir gelenek başlatırsınız.

Onun adına adım atmak 

Hep gitmek istediği kurs, vakit bulamadığı oyun, karar veremediği gezi, bir türlü başlayamadığı spor… En azından biri herkes için geçerli. Onun için adım atın ve yeni yılda yeni kararının katalizörü olun.

En kolay hediye: İyilik

Tüm bunları yapmaya zamanınız yoksa, sadece internete girerek sevdiklerinize hediye verebilirsiniz. Adına ağaç dikmek, eğitim kurumlarına ya da hayvan barınaklarına destek olmak en kolay hediyelerden biri.