Yatsan

Yeni yılı karşılamamıza sadece bir hafta kaldı. Evde küçük bir davet planlıyorsanız dekorasyonu da günün anlam ve önemine uygun hale getirmeniz gerekecek. Hem evi ışıldatacak hem de sizi çok yormayacak fikirlerle yanınızdayız.

 

 1. Bir renk teması seçin

Herhangi bir partiyi anında üzerine düşünülmüş ve emek harcanmış hale getirmenin kısa yolu bu. Dekordan yiyeceğe ve kıyafete kadar her şeyi bu amaca hizmet edecek şekilde kullanabilirsiniz. Bu bir yılbaşı partisi olduğu için parlak ve ışıltılı renklerin kombinasyonlarını deneyin. Örneğin kırmızı ve altın, mavi ve gümüş ya da beyaz ve altın, mor ve gümüş… Sonuçta hem eviniz neşeli ve enerjik görünecek hem de misafirleriniz etkilenecek.

 1. Küçük bir bar açın

Mevsim itibarıyla atıl duran küçük balkon masasını, mutfak masasını ya da uygun bir sehpayı salonun görünen bir köşesine taşıyın. Üstünü altın veya gümüş rengi örtü ve kâğıtlarla kaplayıp bir parti barı elde edin. Renkli kadehleri, içkileri, şişeleri ve aksesuarları buraya yerleştirin. Birkaç dekoratif objeyle de süslerseniz şahane görünecektir.

 1. Balonları şişirin

Gelelim olmazsa olmaz parti dekorasyonu malzemesine… Balonlar kısa sürede bir parti ortamı yaratmanın en kolay yoludur. Burada da bir renk kombinasyonunu takip etmeye çalışın. Gümüş ve altın balonlar bir arada harika görünür. İster yerlere dağıtın, ister helyum dolu olanları tavana bırakın. Her türlü mükemmel sonuç alacaksınız.

 1. Neon tabela alın

Biraz bütçe ayırabiliyorsanız yeni yılı tatlı bir neon tabela dekoruyla karşılayabilirsiniz. İnternette hediyelik eşya satan pek çok mağazada, üzerinde tatlı mesajlar ya da parti hatırlatan görseller olan örnekler bulunuyor. Böylece evinizi bir anda şık bir mekâna dönüştürebilirsiniz.

 1. Ponponlarla donatın

Ponpon, görünüşü itibarıyla çok neşeli bir şey. Bir de renkli iplerden, yünlerden yaparsanız harika olur. Onları aralıklı olarak iplere dizin. O ipleri de ister çelenk gibi dolayın, ister kapılardan sarkıtın ya da isterseniz ipe geçirmeden masanın üstüne serpiştirerek atın. Değişik şekillerde kullanarak eğlenceli bir duvar dekoru da yaratabilirsiniz.

 1. Konfeti saçın

Evet, haklısınız, bunun ertesi günkü temizliği biraz sorunlu. Ama yılbaşı akşamı şahane görüntü için biraz yorulmaya değmez mi? Böyle şeyler senede bir gün oluyor diye düşünün, derin bir nefes alın ve patlatın konfetiyi gitsin. Her türlü nefis görünecek.

 1. Kâğıt fener asın

Kâğıt feneri sevmeyen biri var mı? Süper sevimli görünüyorlar, hepimizi çocukluğumuza götürüyorlar, partiye müthiş bir canlılık getiriyorlar ve parti malzemesi satan her yerde bulunabiliyorlar. Misafirlerinize o sıcak karşılama hissini verebilmek için tek ihtiyacınız kesinlikle bu.

 1. Disko topu alın

Partinizde biraz müzik olmasını ve dans etmeyi planlıyor musunuz? O zaman yapacağınız şey de belli! Odanın en önemli parçası olarak havalı bir disko topu alın ve ortamın yaşadığı dönüşümü zevkle izleyin.

 1. Güzel kokutun

Parti dekoru için çoğu şeyi hallettiyseniz ortam kokusunu unutamazsınız. Esansiyel yağ brülörü, aromaterapi difüzörü, tütsü ya da kokulu mumlarla ortamı güzel kokularla sarın. Çam ağacı, tarçın-elma, vanilya, zencefil… Yılbaşına uygun bulduğunuz kokularla dört yanı çevreleyin.

 1. Yemek masasına odaklanın

Renkli ve neşeli peçeteler, gümüşlü-altınlı bir çatal-bıçak seti, temiz ve tematik bir masa örtüsü, güzel tabak-çanaklar… İyi bir partinin olmazsa olmazı insanın daha yemekleri görmeden bile iştahını açan bir sofradır. Yemek masanızı belki de her şeyden önce, sabırla ve stil sahibi bir bakışla planlayın. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız internette ve sosyal medyada istemeyeceğiniz kadar çok fikir bulabileceğinizi hatırlatalım.

 1. Işıktan vazgeçmeyin

Klasik ve garantili: LED ışıklarla yaratacağınız bir dekorasyonun yanlış olma ihtimali çok zayıf. Ağaca, ayna etrafına, kapı üstlerine dolamakla kalmayın; odanın çeşitli noktalarına yerleştirdiğiniz kavanozların içine koyun, farklı şekiller oluşturun, mesela duvara dev harflerle ‘Mutlu Yıllar’ ya da ‘2023’ yazın. Hem evi yumuşak bir ışıkla aydınlatırsınız hem de parti havasını kolayca yaratırsınız.