Çarşaflarınız teninize yumuşak bir dokunuş sunuyor, yorganınız şu soğuk günleri ısıtıyor. Peki hem ekstra sıcaklığa hem de biraz dekoratif desteğe ne dersiniz? Bu ikisini aynı anda barındıran en kısa yol rahat bir battaniye. İyisini bulabilmeniz için yanınızdayız.

Yatsan

Şu sıralar yeni bir battaniye almaya karar vermeniz normal. Ne de olsa yavaş yavaş kış, kışlığını yapmaya başlıyor. Peki seçim yaparken kriterleriniz sadece renk ve ölçü mü olacak? Bizce karar verirken çok daha önemli noktaları düşünmelisiniz. Gelin, hepsinin üstünden birlikte geçelim… ☺️

Uyku sıcaklığı 🥵

Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri bu. Uyku tıbbı uzmanları insanların genel olarak en iyi 16.5’la 21 derece arasında uyuduğunu söylüyor. yatak odası bu aralıktan daha serin ya da daha sıcak olduğunda uyku bölünebiliyor. Alacağınız battaniyeyi uyurken kullanacaksanız uyku ortamınızın genel sıcaklığı hakkında mutlaka fikriniz olsun.

Doğru boyut 📏

Yatağınızı battaniyeyle kaplarken yan tarafları ve ayak ucu kısmını sıkıştırmak için yatağınızdan biraz daha geniş bir ölçüye ihtiyacınız olacaktır. Ancak tüm ev tekstili ürünlerinde olduğu gibi battaniye ölçülerinin de üreticiden üreticiye değiştiğini unutmayın ve satın almadan önce yatak ölçüleriniz yanınızda olsun.

Hangi kumaş? 🛏

Yeni battaniyeniz için ideal kumaşı seçmek sandığınız kadar basit değil. Çünkü dokuma, nasıl uyuduğunuzdan alerjiniz olup olmadığına kadar çok çeşitli bireysel şartlara göre karar verilmesi gereken bir şey. Ayrıca nasıl dokulardan hoşlandığınız da önemli. Bazı insanların tüylü bir battaniyeyi, bazılarının pürüzsüz bir teması tercih etmesi mümkün. En sık rastlayabileceğiniz seçeneklerin artı ve eksilerine bakalım:

  • Pamuklu battaniyeler yıkanmaya dayanıklıdır. Yatakta alerjen oluşumunu azaltır. Yaz uykusu için kullanılabilecek kadar hafif, aynı zamanda kış uykusu için yeterince ağır olabilir. Pamuğun en öne çıkan özellikleri nefes alabilirliği ve yumuşaklığıdır; aynı zamanda rahatlığı da artırır.
  • Yün battaniyelerin de hem ağırını hem de hafifini bulabilirsiniz. Ama malzeme itibarıyla, özellikle de kışı sert geçiren bir yerde yaşıyorsanız tereddütsüz tercih etmeniz gereken malzeme budur. Bazı yünler kaşındırabilir ancak modern yün battaniyelerin çoğu pürüzsüz, hafif ve yıl boyu rahatlık için iyi bir seçenek.
  • Sentetik pek çok battaniyede kullanılan bir kumaş türü. En çok akrilik ve polyestere rastlanıyor; biz bu malzemeyi genellikle pelüş battaniye etiketiyle görüyoruz. Sentetik battaniyeler sıcak tutmakla beraber statik elektriği çekme eğiliminde oluyorlar, nefes almıyorlar ve haliyle nemin dışarı çıkmasına izin vermiyorlar. Artısı fiyatında oluyor; diğer malzemelere göre en hesaplı seçenekleri bu tarafta bulabiliyorsunuz.
  • Polar kullanımı giderek artan bir dokuma türü olduğundan son yıllarda battaniyeleri de ele geçirmiş durumda. Rahat, sıcak bir malzeme ve çok da ağır değil. Dolayısıyla öncelik listenizin başında sıcaklık varsa sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Poları en çok çocuk battaniyesi alacak olanların tercih ettiğini de söyleyelim.
  • Vellux daha çok otel battaniyelerinde görülen ve dokusu kadifeyi andıran bir kumaş türü. Bu malzemenin alerjik reaksiyonlara sebep olma ihtimali daha düşük yani hipoalerjenik bir yapısı var. Ayrıca çok sayıda yıkamaya dayanıklı oluyor ve çok sıcak tutuyorlar. Özellikle alerjisi olanlar düşünebilir.

Bir de elektriklisi var ⚡️

Sentetik malzemelerden üretilen elektrikli battaniyelerin en önemli artısı, sıcaklığı kişisel konfor seviyenize göre manuel olarak ayarlamanıza olanak vermesi. Üstelik bazılarında çift kontrol var ve yatağınızı biriyle paylaşıyorsanız herkes battaniyenin kendine düşen tarafını istediği sıcaklığa programlayabiliyor. Güvenliğiniz için elektrikli battaniyenin üzerine asla yorgan veya başka bir battaniye koymamanız, bir de tabii çocuklardan uzak tutmanız gerekiyor.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Oda Sıcaklığı Battaniye Seçimini Etkiler mi?

Uyku tıbbı uzmanları insanların genellikle 16.5-21 derece arasında iyi uyuduğunu söylüyor. Yatak odası bu aralıktan daha serin ya da daha sıcak olduğunda uyku bölünebiliyor. Bu nedenle battaniye seçerken hangi sıcaklıklarda daha iyi uyuduğunuza dikkat etmeniz, uyku kaliteniz açısından önemli bir faktör olacaktır.

Yün Battaniye mi Pamuklu Battaniye mi Tercih Etmelisiniz?

Pamuklu battaniyeler yıkamaya dayanıklıdır ve yatakta alerjen oluşumunu azaltmaktadır. Hava alan yapısı ve hafifliği nedeniyle yaz uykuları için idealdirler. Yaşadığınız bölgeye göre kış için de uygunluk gösterebilirler. Yün battaniyelerin hem hafifini hem de ağırını bulmak mümkündür. Kışı sert geçen bir bölgedeyseniz tercih etmeniz gereken ürün yün battaniyelerdir.

Elektrikli Battaniye Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Elektrikli battaniyelerin en önemli artısı, sıcaklığı kişisel konfor seviyenize göre manuel olarak ayarlamanıza olanak vermesidir. Bu sayede uyku sıcaklığınızı istediğiniz gibi ayarlayabilir, rahat ve konforlu bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

Elektrikli Battaniye Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektrikli battaniyenin üzerine asla yorgan veya başka bir battaniye koymamanız, bir de tabii çocuklardan uzak tutmanız gerekmektedir.