Hem pandemi kısıtlamalarının sonuna geldik hem de bahar sonunda yüzünü gösterdi. Evet, Avrupa’ya gitmek ekonomik açıdan eskisi kadar kolay değil ama imkânı olanlar için yılın bu zamanları muhteşem seçenekler sunuyor. Güneşin öptüğü adalardan havalı şehirlere kadar en iyi destinasyonları, nedenleriyle bir araya getirdik.

Yatsan

  • Amsterdam, Hollanda

Amsterdam son yıllarda sadece bir parti şehri olarak anılmaktan uzaklaşmak için büyük çaba sarf etti. Yanlış anlaşılmasın; bu şehirde hâlâ harika bir gece geçirebilirsiniz ama aynı zamanda şahane müzelerden leziz yemeklere ve tarihi hazinelere kadar keşfedilecek çok şey var. Tabii bu arada şehrin güzel kanallarını yürüyerek dolaşın, bisikletle yerlilere katılın, ülkenin ünlü lalelerini satan çiçek pazarlarını gezin. 2022, Amsterdam’ı ziyaret etmek için özellikle iyi bir zaman çünkü Floriade Expo (yakındaki Almere’de 10 yılda bir düzenlenen büyük çiçek ve bitki fuarı) 14 Nisan’da başladı ve 9 Ekim’e kadar sürecek. Amsterdam’da şu an lüks otel Dylan’ın bir parçası olan ve 18’inci yüzyıldan kalma eski bir fırında yer alan Vinkeles de dahil olmak üzere 19 adet Michelin yıldızlı restoran bulunduğunu da hatırlatalım.

  • Fransız Rivierası, Fransa

Zenginlerin ve ünlülerin uğrak yeri olan Fransız Rivierası, Avrupa’da ziyaret edilebilecek en göz alıcı yerlerden biri. Nice’deki Promenade des Anglais’de gezinebilir, Cannes’daki film yıldızlarını keşfedebilir, St. Tropez plajlarında güneşlenebilir, Monaco’daki süper yatları hayranlıkla seyrettikten sonra, Côte d’azur gecelerine akmak için hazırlanabilirsiniz. Burada iyi yemek bulmak için çok yorulmanıza da gerek yok. Saint-Tropez’deki La Vague d’Or ve Cheval Blanc ile Cannes’daki La Palme d’Oren iyi restoranlardan üçü.

Yatsan

  • Portekiz

UNESCO listesine girmiş tarihi Porto’da yeme-içme, hareketli gece hayatı, renkli mimari, Lizbon’da sahil boyu gezinti, Azor Adaları’ndaki muhteşem milli parklar, Algarve’deki güzel plajlar… Portekiz’de ne ararsanız var. Porto’nun üzüm bağları ve tabii şarabı meşhur. Ülkenin ulusal tatlısı ‘pastel de nata’ şimdilerde bizde de pek çok yerde yapılıyor ama oralara kadar gitmişken orijinalini yemeden dönmeyin tabii.

  • Cotswolds, İngiltere

İngiliz kültürünü, taş köy evlerinin yemyeşil bir doğa içinde, büyüleyici nehir kıyısı boyunca kümelendiği Cotswolds kadar güçlü yansıtan bir yer daha yok. Bu mevsim sonsuz gibi görünen yeşil tarlalarda ve kıskandıran tabiatta bitmek bilmez yürüyüşler için en uygunu. Yakalayabilirseniz bu yıl Cheltenham’da 27 Nisan-2 Mayıs tarihlerinde caz, 7-12 Haziran’da bilim, 8-16 Temmuz’da müzik, 7-16 Ekim’de edebiyat festivalleri var. Ama siz en çok 4-7 Ağustos’taki Wilderness Festival’e denk gelmeye çalışın. Bölgede Michelin yıldızlı restoranlar ve lüks kaplıcalar bulunuyor. İki Michelin yıldızlı The Dining Room için önceden para biriktirmeye değer.

  • Hırvatistan

Milli parklardaki çağıl çağıl şelaleleri keşfedin, Adriyatik kıyısındaki plajlarda güneşlenin, Dubrovnik’te Game of Thrones’un çekildiği yerleri ziyaret edin… Hırvatistan her köşesiyle sizi kendine hayran bırakmaya hazır. Ayrıca tek bir güne sığdırabileceğinizden daha fazla ada sayesinde sürekli ülke değiştirir gibi adalar arası geziler planlayabilirsiniz. Şık Hvar adasına giden bir tekneye binin, oradan su sporları cenneti Brač’a gidin, popüler Orta Çağ kenti Korčula’da mola verin. Unutamayacağınız bir tatil olacak.

Yatsan

  • Oslo, Norveç

Geleneksel İskandinav mimarisi ve Viking mirasıyla ileri görüşlülüğün, çevre bilincinin, son teknolojinin ve modernitenin mükemmel birleşimini arıyorsanız orası, burası! Yakındaki adaların büyüleyici manzarasında tanık olun ve bu muhteşem şehri karşıdan görmek için su üstünde bir gezi planlayın. 2000’li yıllardan bu yana yeni İskandinav mutfağının sürekli övgülere mazhar olduğunu ve Norveç’in başkentinin üç Michelin yıldızlı Maaemo da dahil olmak üzere dört Michelin yıldızlı restoranı olduğunu söyleyelim. Ayrıca Haziran 2022’de şehirde, tüm İskandinav ülkeleri içinde türünün en büyüğü olacak yeni bir sanat, mimarlık ve tasarım müzesi açılacağını da şimdiden haber vermek isteriz.