Kesintisiz teknoloji ve her türden ekranla çevrili olduğumuz günümüzde doğaya dönüş denince biraz ürkebilirsiniz. Ama bu, ertelemeniz için yeterli bir sebep değil. Sadece size en yakın park bile olsa dışarı çıkıp doğayla iç içe olmanın pek çok faydası var. Sizin için işleri biraz kolaylaştırmanın yollarını anlatıyoruz.

Yatsan

EN YAKININIZDA… 

 • Kırsal bir bölgeye kolayca ulaşmak sizin için zor olabilir ama bu, doğayla buluşamayacağınız anlamına gelmez. Arabanız veya bu seyahat için kullanabileceğiniz bir ulaşım aracı yoksa size en yakın parklardan birinde yürümeyi, imkân varsa bir deniz, nehir veya gölün kenarına gitmeyi deneyin. Bir süre sakince kitabınızı okumak için güzel bir yer bulun. Kuşların cıvıltılarını dinledikçe, çıplak ayağınızla çimlere bastıkça, doğaya döndüğünüzü hissetmeye başlayacaksınız.
 • Evinizin, oturduğunuz sitenin ya da işyerinizin küçük de olsa bir bahçesi varsa, hiçbir yere gitmeden de doğayla kucaklaşabilirsiniz. Çevrenizdeki doğayı gerçekten tanımak, bahçenizde nelerin büyüdüğünü, hangi canlıların yaşadığını anlamak için biraz vakit harcayın. Geceleri uyuduğunuz ya da bütün gün çalıştığınız yerden sadece birkaç metre uzakta çeşit çeşit hayat olduğunu fark edince çok şaşıracaksınız.
 • Doğaya dönmenin son derece verimli bir başka yolu da kendi yiyeceklerinizi yetiştirmektir. Artık en küçük balkonlarda ve pencere pervazlarında bile bazı ot ve bitkiler yetiştirmek mümkün. İmkânınız varsa bir kent bostanında alan edinmeye de çalışabilirsiniz. Yetiştirdiklerinizi salatanıza, yemeğinize eklediğinizde kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.
 • Doğaya dönüş yolculuğunuzun en başındaysanız, evinize birkaç bitki taşıyarak ilk adımlarınızı atın. Bir süre sonra kendinizi, oturma odanız veya mutfağınızda harika duracağını düşündüğünüz farklı bitki ve çiçekler ararken ve doğa koleksiyonunuzu genişletmekten mutluluk duyarken bulacaksınız.

BİRAZ DAHA UZAKLARDA… 

 • Kırlara, ormanlık alanlara veya bir su kenarına gitmek sizin için kolaysa işiniz de daha kolay. Doğaya dönmeye başlamanın en iyi yollarından biri, çevrenizdeki hayvanları ve bitkileri tanımayı öğrenmektir. Dışarı çıktığınızda ne gördüğünüzü anlamaya çalışmak için güzel bir kuş veya bitki kitabı alabilirsiniz. İyi bir dürbüne yatırım yapmaktan da çekinmezseniz zamanla bir kuş gözlemcisi ya da hobi bahçecisi olmak bile isteyebilirsiniz.
 • Gittiğiniz yerlerin güzel fotoğraflarını çekmeye çalışın. Gerçekten iyi olanlardan bazılarını çerçeveletip evinize asabilirsiniz. Böylece her baktığınızda, orada bulunduğunuz anı hatırlayarak yeniden doğaya gitmek için motive olabilirsiniz.
 • Yeni bir yere doğa alanına giderken yanınıza çok az (hatta belki hiç) para almayı deneyin. Bunun yerine küçük bir piknik seti ve bir matara taşıyın. Böylece doğadan aldığınız tadı ikiye, üçe katlayabilirsiniz.
 • Doğa gezilerinize ailenizi ya da yakın arkadaşlarınızı da dahil edin. Mümkünse birlikte kamp organizasyonları yapın. Özellikle çocuklar dışarıda olmayı ve yeni şeyler keşfetmeyi çok severler. Birlikte yıldızların altında uyumak hepinize gerçekten doğaya döndüğünüzü sonuna kadar hissettirecektir.
 • Dışarı çıktığınızda cep telefonunuzu kapatmayı deneyin, yalnızca duyularınıza odaklanın. Esintinin verdiği hissi, çimenlerin kokusunu, akan suyun sesini sonuna kadar duyumsayın. Gözleriniz kapalıyken nerede olduğunuzu ve önünüzde ne olduğunu fark ettiğinizde algılarınızın ne kadar açık olduğunu görüp mutlu olacaksınız.

AÇIK HAVADA OLMAK NELER KAZANDIRIR? 

 • Doğaya dönmek sadece fiziksel zindeliğinizi değil, zihinsel sağlığınızı da iyileştirir. Zihniniz hayatınızdaki günlük işlerden arınırken, stresiniz kolayca azalıp ruh haliniz yükselebilir. Her gün biraz temiz hava almak, vücut saatinizin doğal ışıkla uyumunu ve bu sayede de aldığınız uykunun kalitesini artırabilir.
 • İster tek başınıza, ister ailenizle veya arkadaşlarınızla; kendinize doğayla buluşmak için zaman tanımak, iş ve ev yaşamının baskılarını hafifletir. Çünkü doğada; zihninize yeni gürültüler, görsel hafızanıza düzensiz kalabalıklar yerleştiren geçici rahatlamalar yerine, güzel ve dingin bir alanda sadece birbirinizle olmaya odaklanırsınız.
 • Kendinizi ve başkalarını doğaya geri dönmeye teşvik etmenin, doğal olarak koruma alışkanlıklarınızı da iyileştireceğini görebilirsiniz. Doğayla sık sık buluştuğunuzda çevreyi ve içindekileri daha fazla önemsemeye başlarsınız. Bunu giderek daha fazla insanın yaşadığını düşününce yaratabileceğiniz farkın büyüklüğü içinizde muhteşem hisler uyanmasını sağlayacaktır.