Evde miskin bir öğleden sonra ya da iş sonrası uzanmış televizyon izlerken… Koltukta, kanepede sızıp uyanmanın nasıl bir fikir olduğunu merak mı ediyorsunuz? Cevabımız net: Kesinlikle kötü bir fikir!

Ancak Yatsan koltukları ile bunu minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Yatsan

Evdeki divanda uykuya dalmanın birkaç avantajı var tabii: Küçük bir kestirme peşindeyseniz, çok rahat bir yatak uygun olmaz. Çünkü koltuktaki doğal rahatsızlık hissi uzun süre uykuya dalmamanızı garantiler. Ama bu durumu alışkanlık haline getirmemek için sebep çok. İşte koltuk, kanepe ya da divanda uyumamanız için gerekçeli nedenler…

Ergonomik değildirler
İyi bir yatak vücudunuza destek verir, başınızdan ayak parmaklarınıza kadar sağlıklı ve nötr bir hizalama sağlamaya yardımcı olur. Ama koltuklar sadece kısa süreli rahatlık sağlar ve tam vücut desteği için tasarlanmamıştır. Çok yumuşak bir kanepede uyumak, omurganızın hizasını bozabilir. Sırtımızın halihazırda kaldırma, bükme ve ofis koltuklarında oturmakla ödediği günlük bedel göz önüne alındığında, bir de bu riski almak istemezsiniz.

Mikrop yuvasıdırlar
Dışarıdan gelen arkadaşlarınız orada oturup gittikten sonra iyice temizlediniz mi? Bir evcil hayvanınız var mı? Ve düzenli olarak koltuğunuza uzanıyorsanız, yüzünüzü zaman zaman ayaklarınızı uzattığınız yere koyuyor musunuz? 2013’te yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir kanepede, klozet simidinde olduğundan daha fazla mikrop var.

Mavi ışıktan kaçamazsınız
Evinizin bu köşesinin televizyonunuz, bilgisayarınız ve cep telefonunuzla çevrili bir ortam olması büyük ihtimal. Bu da son derece kötü bir uyku demek. Ortalama bir evdeki yapay ışık kaynakları son 50 yılda dört katına çıktı. Uyku yetersizliği de buna bağlı olarak her geçen gün artıyor. Tamamen karanlık olmayan odalarda uyumak, biyolojik saate derinden zarar veriyor.

Sözün özü…
Hepimizin yorgun olduğu, kendini koltuğa öylece bırakıp içinin geçtiği anlar oluyor. Ama burada derin uyku uyumak zor. Küçük bir ağrı hissettiğinizde, rahatça dönüp pozisyon değiştiremediğinizde, kısacası uykunuzda küçücük de olsa bir delik açıldığında üşengeçliği derhal bir kenara bırakın ve yatağınıza koşun.