Şahane bir yaz geçirmek için çok pahalı tatillere gitmeniz ya da kimsenin cesaret edemediği aktivitelere girişmeniz gerekmiyor. Ekstra bütçe ya da efor gerektirmeyen şeyler yaparak da bu yazı unutulmazlar arasına yazabilirsiniz. Yol göstericiniz burada…

Yatsan

  1. Gündoğumunu izleyin

Güne moralle başlamanın en harika yollarından biri güneşin doğuşunu izlemektir. Malum, yazın güneş erken doğuyor ve bu muhteşem doğa gösterisini izlemek için biraz çaba sarf etmeniz gerekecek ama sonucu görünce daha önce yapmadığınız için hayıflanacaksınız. Kahvenizi ya da çayınızı alın, fotoğraf ya da video çekebilmek için hazırlıklarınızı yapın ve doğanın muhteşem sanat gösterisini izlemeye başlayın. Göreceksiniz; gününüzün geni kalanı da harika geçecek.

  1. Yaşadığınız yerde turist olun

Hepimiz, her gün, çevremize gözlerimiz yarı kapalı bakarak yaşıyoruz. Bu yaz, şehrinize ve yakın çevresindeki yerlere bir turistin gözünü ödünç alarak bakın! Önce gideceğiniz yerler hakkında biraz araştırma yapın. Sonra da sanki uzaktan misafirleriniz gelmiş de onları gezdiriyormuşsunuz gibi bir plan yapın. Şimdi dışarı çıkıp şehrin tadını çıkarın ve yeni anılar yaratın.

  1. Uçurtma uçurun

Belki çocukken uçurdunuz, belki de hiç fırsatınız olmadı. Ama yaş kaç olursa olsun, uçurtmaların insana verdiği neşeyi bilirsiniz. Kendinizi saf heyecana, rüzgâra, güneşe teslim edip her şeyi unutacağınız bu etkinlik için izleyebileceğinizi yolları internette kolayca bulabilirsiniz. Pek çok şehirde organize edilen uçurtma festivallerini takip ederek de başlayabilirsiniz.

  1. Doğa yürüyüşüne çıkın

Yeri geldikçe anmaktan hiç vazgeçmiyoruz ama yine de doğada yürümenin hem fiziksel hem de ruhsal faydaları hakkında ne söylesek az kalır. Yazın tadını en iyi şekilde çıkarmak istiyorsanız, programınıza düzenli doğa yürüyüşleri ekleyin. Sadece harika bir egzersiz yapmakla kalmayacak, aynı zamanda etrafınızı saran her türden yaşamın mükemmelliğini fark edeceksiniz. Ve tabii bu olumlu hisler size yaşam enerjisi olarak dönecek.

Yatsan

  1. Ekin, dikin

Hep söylüyoruz, illa dönüm dönüm bahçeniz olması gerekmez; küçücük saksılarda bile bir şeyler yetiştirebilirsiniz. Elinizle sulayıp büyüttüğünüz bir sebzeyi ya da meyveyi ısırdığınız anı, tohumunu ektiğiniz taze kekik veya biberiyelerin yemeğinize kattığı muhteşem kokuyu hayal edin. Küçük ya da büyük çaplı olması fark etmez; bahçıvanlıkta tüm süreç boyunca tatlı bir sevinç ve merak vardır. Tabii aynı şey yeşil bitki ve çiçekler için de geçerli.

  1. Kamp yapın

İşte ruhu tazeleyen bir aktivite daha… En son ne zaman her şeyin fişini çekip sevdiklerinizle birlikte doğayla iç içe vakit geçirdiniz? Kamp yapmak, hayatın basitlikle sunduğu muhteşemliği, etrafımızdaki tüm güzelliği, çoğu zaman hafife aldığımız şeyleri bir arada görüp büyülenmek için en doğru şey. Sabaha kuş cıvıltılarıyla uyanmak bile bütün günü harika geçireceğinizin işareti olacak. Akşamları da kamp ateşinin yanında tatlı bir sohbetle geçirince bu kamp kaçamaklarının müptelası olabilirsiniz.

  1. Açık hava konserine gidin

Artık her bölgede yaz aylarında ücretli/ücretsiz açık hava konserleri düzenleniyor. Kendinizi sevdiğiniz şarkıların şefkatli kollarına bırakın, dilediğinizce dans edin, yazın sade ve telaşsız mutluluğuna kucak açın. Etkinlik sitelerine, mail gruplarına üye olun ki sonra kaçırıp üzülmeyesiniz.

  1. Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin

Yazdan en iyi şekilde yararlanmanın en kolay yolu, aile ve arkadaşlarla bolca zaman geçirmek. Çünkü yaz, bir ömür boyu hatırlanacak anılar biriktirmek için en uygun mevsim. Günler daha uzun, açık havada daha fazla kalabiliyoruz; dolayısıyla iş çıkışları daha büyük anlam kazanıyor. Üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin; bol bol plan yapın. Birlikte yemek yiyebilir, bir şeyler içebilir, akşam yürüyüşlerine veya bisiklet turlarına çıkabilir, açık hava sinemalarına gidebilirsiniz.