İçeriği ve uyku üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişse de herkes rüya görüyor. Bu rüyaların anlamı ve amacı için tek ve basit bir açıklama olmasa da temellerini, kâbusların potansiyel etkisini ve tatlı rüyalar görüp daha iyi uyumak için atabileceğiniz adımları anlamakta fayda var.

Rüyalar uykunun en büyüleyici ve gizemli parçalarından. 19’uncu yüzyıl sonlarında Sigmund Freud’un bu alanın önemine dikkat çekmeye başlamasıyla, nörobilim ve psikoloji uzmanları sürekli araştırmalarla bu gizemi çözmeye çalıştı.
Ama bilimin hız kesmeyen ilerlemesine ve çok sayıda bulguya rağmen hem uyku hem de rüyalar hakkında hâlâ bilinmeyen çok şey var. En temel soru ve bu yazının konusu olan ‘neden rüya görüyoruz’ kısmı bile hâlâ açıklanmaya muhtaç. Bu gizemli dünyayı anlamak için elimizde olan parçaları birleştirmeye çalışmak en mantıklısı… 

Rüya nedir?

Uyku sırasında ortaya çıkan görüntü, düşünce veya duygular diye yapabiliriz rüyanın tanımını. Görsel imgelem bunların en yaygın olanı ancak rüyalar tüm duyuları içerebiliyor. Kimi renkli, kimi siyah-beyaz rüyalar görüyor. Görme engelli insanların rüyalarında ise ses, tat ve kokuyla ilgili daha fazla bileşen oluyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalar çok çeşitli rüya içerikleri ortaya koydu ancak çoğu rüyada görülen bazı tipik özelliklerden bahsetmek mümkün:

 • Birinci şahıs bakış açısına sahiptirler.
 • İstemsiz gelişirler.
 • İçerik mantıksız ve/veya tutarsız olabilir.
 • Rüyayı gören kişiyle ve birbirleriyle etkileşime giren başka insanlar içerebilir.
 • Güçlü duygular uyandırırlar.
 • Uyanık olduğumuz zamanki yaşamımızın unsurları içeriğe dahildir.

Uyku uzmanlarının bitmeyen tartışma konusu

Başta da söylediğimiz gibi uyku uzmanları neden rüya gördüğümüzle ilgili araştırmalara ve meseleyi enine boyuna tartışmaya devam ediyor. Bugüne kadar rüyanın amacına ilişkin farklı teoriler geliştirildi. İşte özeti:

 • Hafıza oluşturma: Rüya görme, genel olarak hafızanın pekiştirilmesiyle ilişkilendirilen bir uyku fenomeni. Bu durum, özellikle bilgileri hatırlamayı güçlendirmede önemli bir bilişsel işlev görebileceğini düşündürüyor.
 • Duyguları işleme: Farklı hayali bağlamlarda duygularla bağlantı kurma ve bunları prova etme yeteneği, beynin duyguları yönetme yönteminin bir parçası olabilir.
 • Zihinsel temizlik: Rüya görme anları, beynin eksik, hatalı veya gereksiz bilgileri ortadan kaldırarak sistemi ‘düzenleme’ yolu olabilir.
 • Anlık tekrar: Rüyalar, yaşanan son olayların gözden geçirildiği ve analiz edildiği, çarpıtılmış bir anlık tekrar biçimi olabilir.
 • Önemsiz beyin aktivitesi: Bu görüşe göre rüya görmek, uykunun temel bir amacı veya anlamı olmayan bir yan ürünü.

Nörobilim ve psikoloji uzmanları, uyku sırasında beyinde neler olduğunu keşfetmek için deneyler yapmaya devam ediyor. Ancak ortak görüşleri, devam eden araştırmalarla bile, neden rüya gördüğümüze dair bir teoriyi kesin olarak kanıtlamanın imkânsız olabileceği yönünde.