Onca olumsuz yanına rağmen şehri terk etmek çoğu zaman kolay değil. Çünkü kabul edelim ki şehirde yaşamak her zaman kırsal yaşamdan çok daha heyecan verici ve sürprizli. Ama özellikle İstanbul gibi hiç uyumayan bir kentteyseniz uykunuzun da bundan etkileneceğini baştan kabul edip önlemlerinizi almalısınız.

Yatsan

Şehirde yaşamak güzeldir. Karşılaşacağınız insan çeşidi fazladır, kariyer fırsatları geniştir, kültür hayatı canlıdır. Tabii çok sayıda dezavantajı da bulunur. Bunlardan biri de şehirlerin, özellikle de metropollerin kolay kolay ‘uyumaması’dır. Gürültüler, yoğun hayat temposu ve hiç sönmeyen ışıklar uykuyu etkiler. Oysa şehrin nimetlerinden sonuna kadar faydalanabilmek için zinde olmak, bunun için de dinlendirici bir gece uykusu çekmenin yolunu bulmak gerekir.

 

Şehirde uykuyu neler bozar?

  • Hiç dinmeyen sesler

Şehir yaşamının en temel olumsuzluğu olan gürültü, uykunun en sevimsiz düşmanlarından biridir. Trafik, insanlar, araçlar, komşular, kalabalık binalardan yayılan sesler insanı geceleri ayakta tutmaya yetebilir. Uyurken huzur ve sükunete ihtiyaç duyanlar için şehir çoğu zaman kâbus gibidir.

  • Parlak ışıklar

İnsanları geceleri uyanık tutan ikinci en büyük etken şehir ışıkları. Uzaktan bakıldığında son derece etkileyici bir manzara olabilir ama bütün gece açık kalan ışıklar uykuyu bölmek için birebirdir. Sokak lambaları, bina ışıkları, araç farları ve reklam panoları arasında hayatınız o kadar ışıldar ki tıpkı şehir gibi siz de hiç uyuyamayabilirsiniz.

  • Stres

Her türlü strese dayanıklı biriyseniz şahane! Ama çoğu insan sizin gibi değil. Şehir zaten başlı başına bir çevresel stres faktörleri kaynağı. Buna kentte yaşamanın getirdiği yüksek maliyetler, uzun yolculuklar, toplu taşıma, işte rekabet ve arkadaşlarla aileyi dengeleme sanatı gibi başlıklar da eklenince stres bazen altında kalınacak bir noktaya gelebilir. İşte uykunuzu bozacak bir şey daha…

  • İşe gidip gelmek

Günün 24 saati ulaşım seçeneklerinizin olması bir kolay gibi görünse de tam olarak böyle değil. İşyerinize iki-üç dakikalık mesafede oturmuyorsanız, işe gidip gelme fırtınasını atlatmak zorunda kalacaksınız. İşte bu kısım çok stresli olabilir, çok zamanınızı alabilir ve uzun bir günün ardından kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Hele de erken kalkmanız ve geç dönmeniz gerekiyorsa tüm bu koşuşturma vücudunuza düşündüğünüzden fazla zarar verebilir. Gece uykunuz bölünmese de genel sağlığınız bozulacağından alabileceğiniz uyku miktarı azalacaktır.

 

Üstesinden nasıl gelirsiniz?

Gürültüyü, şehir ışıklarını, işe gidip gelme sorunlarını ve stresi bertaraf edemeseniz de iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmanın bazı yolları var. Aşağıda sıraladığımız ipuçlarından fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız bir uyku tıbbı uzmanına danışmayı ihmal etmeyin.

  • Sakinleşin

Bunu kendi başınıza yapak zor olabilir ama artık meditasyon yoluyla uykunun iyileşmesine yardımcı olan harika uygulamalar var. Eve döndüğünüzde kendinizi fişten çekip yavaşlamakta zorlanıyorsanız bu uygulamaları denemeye değer. Bunu yaparken sakinleştirici ve gevşetici özelliği olan bazı uçucu yağları da devreye sokabilirsiniz.

  • Karartın

Işıkla ilgili sorunlarınız için aslında garantili bir çözüm var: Karartma perdeleri. Böylece dış mekân aydınlatmasından kaynaklanan herhangi bir sorun olmadan uykuya dalabilir ve uykuda kalabilirsiniz.

  • Sesi kısın

Uyumaya hazır olduğunuzda maruz kaldığınız gürültüden kurtulamayabilirsiniz ama gürültü önleyici kulak tıkaçlarına yatırım yapabilirsiniz. İstenmeyen sesleri bastırmaya yardımcı olmak için ayarlayabileceğiniz gürültü önleyici başka cihazlar olduğunu da unutmayın.