Çarşafı, nevresimi, yastık kılıflarını çıkarmak ayrı, yıkadıktan sonra asmak, katlamak, ütülemek ayrı angarya. Yenilerini geçirmek ise başlı başına büyük mesele. Ama temiz yatakta uyumanın verdiği huzur gibisi de yok. Peki bu işin makul aralığı ne?

Yatsan

Detaylara inmeden önce pek de tatlı olmayan bir hatırlatmamız var. Her gece uykuda 1 milyon toz akarını beslemeye yetecek kadar çok sayıda ölü deri hücresi atıyoruz. Bu durum uyku alanımızı bakteriler için harika bir üreme alanı haline getiriyor. Şimdi okuyacaklarınızı bu bilgiyi aklınızdan çıkarmadan değerlendirmenizde fayda var.
Nevresim takımınızı en az ayda iki kez değiştirmelisiniz. En az diyoruz çünkü eğer aşağıdaki durumlar söz konusuysa bu işi haftada bir yapmayı düşünmelisiniz:
* Mevsim yazsa ve haliyle daha çok terliyorsanız
* Pijama/ gecelik giymeden uyuyorsanız
* Duş almadan yatıyorsanız, hele de öncesinde egzersiz yapıyorsanız
* Hastaysanız
* Yatakta bir şeyler atıştıran biriyseniz
* Toz akarlarına alerjiniz varsa yani hiç geçmeyen bir soğuk algınlığınız varmış gibi hissediyorsanız…

Temizliği kolay, şık ve rahat Yatsan nevresim ürünlerine göz atın.

Sıcaktan korkmayın!

Gelelim temizlik aşamasında yapacaklarınıza… Nevresim takımınızı bakım etiketinde belirtilen en yüksek sıcaklıkta yıkayın. Temizlenmek için biraz alana ihtiyacı olacağından çamaşır makinesini aşırı doldurmayın. Yıkarken yorgan ve yastık kılıflarını ters çevirmek rengin korunmasına yardımcı olabilir. Kuruduktan sonra sıcak bir ütü de hâlâ varsa mikropları öldürür ve yatağınıza geçirdiğinizde o yenilik hissini yeniden yaşatır.
Uyanır uyanmaz yatağını toplayan tiplerdenseniz bu konuda biraz esnek olun. Yatağı sıkıca kapatmadan önce her sabah biraz havalandırın. Böylece içeride kalan nemin buharlaşmasına izin vermiş olacaksınız.
Eğer kullanıyorsanız yatak örtünüzün ya da ayağınızın ucunda ihtiyaç olması için bulundurduğunuz battaniyelerin, yani cildinizle doğrudan temas etmeyen diğer yatak ekipmanının sık sık yıkanmalarına gerek yok. Ama yastık kılıfları da sık temizlenenler listesinde olmalı.
Tüm bu işlemleri sık sık yapmak gözünüzde büyüyebilir ama kabul edin; temiz bir yatakta dalacağınız tatlı, sağlıklı uyku için de her şeye değer.