Yaz, tatil yapmak ama bu sırada yeteri kadar aktif olmak ve yeni bir şeyler öğrenmek için harika bir zaman. İster bir yerlere gitmiş olun, ister evde kalın; kendinizi koca mevsimi hiçbir şey yapmadan geçirmiş bulmayın. Yazı kusursuz planlamanız için harika ipuçları veriyoruz.

Yatsan

  1. Bütçenizi belirleyin

Her işin başı bütçe! Önce hesabınızı iyi yapın. Tüm seyahatiniz için yeterli paranız var mı? Oteller, uçak biletleri, yakıt veya kiralık araba masrafları, hatta atıştırmalıklar dahil yiyecek-içecek maliyetleri ve seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olan her şey hakkında ayakları yere basan, sağlam bir planlama yaparsanız sonrasında üzülmez ya da hayal kırıklığı yaşamazsınız.

  1. Rezervasyonsuz adım atmayın

Seyahatiniz için tüm konaklama yerlerinizi en az iki hafta önce rezerve etmiş olun. Kendinize güvenmiyorsanız bir seyahat acentesiyle ilerleyin. Uçakla gitmeyi düşünüyorsanız gidiş-dönüş uçak biletlerinizi olabildiğince önceden alın. Gideceğiniz yerde araç kiralayacaksanız yaz aylarında bunun için de erken rezervasyonun önemini hatırlatalım. Ayrıca gittiğiniz yerdeki etkinlik takvimine de bakıp satışa çıkmışsa bilet satın alın.

  1. Bavul listesi hazırlayın

Mükemmel tatil bavulunu nasıl hazırlayacağınızı anlatmıştık. Ama bu akıllı yerleştirme operasyonunun öncesinde de bir hazırlık yapmalısınız. Bavulunuz seyahatinizden en az bir gün önce tamamlanmış bir şekilde, kapının önünde olmalı. Önemli şeyleri unutmamak için bir listeyle ilerlemek en doğrusu. Yeterli kıyafet, ayakkabı, banyo malzemeleri ve aksesuar kalemlerini tek tek yazın. Tatiliniz boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz ilaçları paketlemeyi unutmayın. Bu bir yaz tatili olsa da esintili akşamlar için mutlaka bir-iki çift çorap ve hırka-sweatshirt almayı da ihmal etmeyin.

  1. Sporunuzdan vazgeçmeyin

Tatile gidiyorsunuz diye sadece yiyip içip oturmayın; rutin aktivitelerinizi uygun şekilde çeşitlendirin. Gideceğiniz yerde yüzmenin yanı sıra dalış, plaj voleybolu, kürek, rafting, trekking gibi hem eğlenebileceğiniz hem de aktif olabileceğiniz etkinlik imkânlarını önceden araştırın.

Yatsan

  1. Yazlık okuma listesi yapın

Şehirde iş güçten başınızı kaldırıp okumaya yeterli vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Oysa kitap okumak da dinlenmenin harika bir yoludur. Bir yazlık okuma listesi hazırlayın; niyetlenip elinize alamadığınız ya da yeni çıkmış yayınların dengeli bir harmanını yapabilirsiniz. Hatta bi listeyi arkadaşlarınızla birlikte geliştirip bir kitap kulübünün temelini bile atabilirsiniz.

  1. Film-dizi maratonu başlatın

Aynı şey filmler için de geçerli. Klasiklerden yeni çıkanlara uzanın; dijital platformların nimetlerinden yararlanarak eksik kaldığınız tüm dizi ve filmlerin sürükleyici dünyasına dalın. Üstelik bunu tatildeyken de yapabilirsiniz, bir yere gitmeden de… Çeşitlendirmek isterseniz her arkadaşınızdan bir öneri alıp grup halinde izleme de yapabilirsiniz. Yanında mısır, dondurma da olursa bu seansların bağımlısı olacağınız kesin.

  1. Parti organize edin

Sürekli bir yerlere davet edilmeyi beklemeyin, dümene siz geçin. Bir geceliğine tekne kiralamak da olur, kumsalda ateş başında toplaşmak da; bir pijama partisi vermek de olur, gece denize girmek de; güzel bir barda yazı kutlamak da olur, güzel bir kulüpte sabaha kadar dans etmek de… Nerede ve nasıl olacağının önemi yok; mühim olan harekete geçip arkadaşlarınızı davet etmeniz. Yaz partileri, ömürlük anılar oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Davetinizi partinin en az bir hafta öncesinde duyurmuş olun ki herkes programında buna yer açabilsin. İnternette kolayca bulabileceğiniz eğlenceli bir tasarımla duyurursanız kimsenin kolay kolay hayır diyemeyeceğinden eminiz.