Okullar açıldı, gündemler değişti. Yeni eğitim yılına hazırlanırken dikkatiniz dağılmasın diye Netflix’teki en iyi okul işlerini sizin için derledik. Listenin ilk yarısını filmlere, ikinci yarısını ise uzunlu-kısalı dizilere ayırdık. İyi seyirler!

Yatsan

  1. The Outskirts

Amerikan liselerinde öğrenciler arasında gruplaşmalar olur. En azından Hollywood bize böyle öğretti. ‘Outskirts’te de ‘dışlanmış’ iki inek öğrenci, okulun popülerlerine karşı isyan bayrağını açıyor. Kendileri gibi olanları topluyor ve lise hiyerarşisini değiştirmeye karar veriyorlar. Başrollerden biri olan Victoria Justice, Nickelodeon’ın çıkardığı en büyük starlardan biriyken, yakında Netflix yapımı bir filmde de yer alacağını açıkladı. Eden Sher’i de ‘The Middle’dan hatırlayabilirsiniz ki bu rolüyle birçok adaylık ve ödül kazanmıştı.

Yatsan

  1. Tall Girl

Bir başka dışlanan liseli hikâyesi de burada. Bu kez inek ya da sanatçı olması yüzünden değil, uzun boyu yüzünden. Dikkat çekmemek için kambur duracak kadar zora giren Jodi bir gün âşık oluyor ve kız kardeşi Harper’ın da desteğiyle özgüveni için çalışmaya başlıyor. Dertli genç kızımızı canlandıran Ava Michelle’nin ilk uzun metraj filmi bu. Kız kardeşini oynayan Sabrina Carpenter ise biraz daha ünlü. Hatta Netflix’te izleyebileceğiniz ‘Work It’te de başrol oynuyor.

Yatsan

  1. Moxie

Hangimiz liseden bir noktada bıkmadık? Ancak 16 yaşındaki Vivian Carter, okulundan gerçekten bıkmış durumda. Lisedeki cinsiyetçiliği, sürekli övülen futbol takımını ve erkekliği protesto etmek için bir isyan başlatıyor. Annesinin geçmişinden de gaza gelerek lisedeki bir feminist devrimin öncüsü oluyor. Bize de 1 saat 51 dakika boyunca hem çok eğlenmek hem de onun hırsından çok etkilenmek kalıyor. Başroldeki Hadley Robinson’ı Prime Video’nun ünlü dizisi ‘Utopia’dan, Lauren Tsai’yi ise ‘Legion’daki rolünden hatırlayabilirsiniz. Kadroda artık Arnold Schwarzenegger’in oğlu olarak anılmaktan sıkılmış durumdaki Patrick Schwarzenegger de var.

Yatsan

  1. #realityhigh

Sosyal medyanın hayatımıza kattığı birçok değer kadar tehlike de var. ‘#realityhigh’ bunu en liseli noktasından ele alıyor. Kendi halinde, istediği üniversite için hazırlanan bir lise öğrencisinin popüler öğrenciler tarafından sosyal medya merkezli bir oyunun içine çekilmesi ve sonrasında gelişen olaylar… Nesta Cooper’ı burada başrolde izlemeden önce bir Netflix yapımı olan ‘Travelers’ dizisinde izlemiş olmak sizi şaşırtmayacaktır. Keith Powers’ı da son olarak Prime Video yapımı olan ‘The Tomorrow War’da izlemiştik.

Yatsan

  1. The F**k-It List

Brett Blackmore, örnek not ortalamasına sahip bir lise son sınıf öğrencisidir. Bir gün iyi notların başarmak istediği tek şey olmadığına karar verir. Sonrasında bir bahaneyle, geçmişte yapmak isteyip de yapmadıklarına odaklanmaya karar verir ve liseden mezun olmadan önce bunları tamamlamak için çalışmaya başlar. İzlerken siz de pişmanlıklarınız olup olmadığını düşünebilirsiniz. Başroldeki Eli Brown’ı yeniden çekilen ‘Gossip Girl’de de izlemeniz mümkün. Ona eşlik eden Madison Iseman da yeni nesil iki ‘Jumanji’ filminde rol almıştı.

Yatsan

  1. Sex Education

Dizilere, İngiltere’nin en matrak lisesiyle geçiş yapalım. Annesi bir seks terapisti olan Otis’in ondan öğrendiklerini okuldaki öğrencilere terapistlik yaparak satmasıyla başlayan macera, hem onu hem de çevresindekileri çok farklı yerlere götürüyor. Annesi Jean, kankası Eric ve âşık olduğu Maeve ile ilişkileri giderek karmaşıklaşıyor. Dizinin üçüncü sezonu da yakında Netflix’te olacak. Başlamak için asla geç değil. Asa Butterfield, Emma Mackey, Ncuti Gatwa ve Aimee Lou Wood gibi genç isimleri birer yıldız yapan kadronun en önemli ismiyse birçok efsane rolüyle hatırladığımız Gillian Anderson.

Yatsan

  1. Glee

Ryan Murphy’nin başyapıtı tam altı sezon sürdü ve bir öğrenci grubunun bütün sorunlarını şarkı söyleyerek çözmesini anlattı. Televizyon tarihinin en ünlü müzikaline onlarca ünlü isim konuk oldu ve şarkı söyledi: Britney Spears, Neil Patrick Harris, Ricky Martin, Demi Lovato ve nicesi… Hem her tür insan çeşitliliğine sahip bir lisenin hikâyesini izlemek hem de şarkılarla coşmak mümkün.

Yatsan

  1. Derry Girls

Liseler ve liseliler her yerde aynı sorunları yaşıyor. Kuzey İrlanda’da ve 1990’lı yıllarda bile. Dönemin siyasi gündemi, okulun zorlukları ve ergenlik sıkıntılarıyla uğraşan beş lise öğrencisinin hikâyesi şimdilik sadece iki sezon ve 12 bölüm uzunluğunda. Üstelik 25 dakikadan kısa bölümleriyle bir akşamda bile bitirilebilir.

Yatsan

  1. Aşk 101

Okul dizileri demişken, Netflix Türkiye yapımı ‘Aşk 101’i anmadan olmazdı. 2020’de yayınlanan ilk sezonu hayli ses getiren dizinin ikinci sezonu da yayınlanmak üzere. Lisenin sorunlu beş öğrencisi, kendilerini koruyan tek hocaları okuldan ayrılmasın diye uğraşmaya başlıyor; sonrası gırgır şamata… Dizinin başrollerini televizyon dünyamızdan da tanıyoruz. Mert Yazıcıoğlu, İpek Yazıcı, Alina Boz, Kubilay Aka, Pınar Deniz ve nicesini tekrar izlemek için sabırsızlanıyoruz.

Yatsan

  1. Elite

Finali Netflix’in belki de en popüler dizisiyle yapıyoruz. ‘Elite’in şu ana kadar dört sezonu çıktı ve hepsi çok büyük hevesle karşılandı. Son sezondan önce kısa hikâyeleri bile ayrıca yayınlandı. Bir lisedeki fakir-zengin ayrımını anlatan ve bir cinayeti çözmeye çalıştığımız bir dizi için yeterince iyi ve heyecanlı değil mi? Halen izlemediyseniz başlamanın tam zamanı…

Yatsan