Yaz mızmızlanmak için en olmayacak mevsim ama çocuktur, sıkılır. Peki kendi hayatınızı da zehir etmeden onu nasıl oyalayacaksınız? Daralan ebeveynlere yaratıcı çözümler sunuyoruz..

Yatsan

Yazın son ayına girdik. Planladığınız tüm eğlenceli şeyleri yaptınız, birlikte tatile çıktınız, hatta belki çocuklarınızı yaz kampına bile gönderdiniz. Ama okulların açılmasına en az bir ay daha var ve onları oyalamak için ürettiğiniz fikirler tükendi. Üzülmeyin; sizin için harika bir aktiviteler listesi hazırladık.

 

  1. Fotoğraf avı düzenleyin

Hemen gerekli şeyler listesini verelim: Bir ya da birkaç sıkılmış çocuk, fotoğraf makinesi veya fotoğraf çekebilen bir cep telefonu, av için belirlediğiniz nesneleri yazdığınız bir kâğıt parçası… Hazırlık için yaratıcı olun ve çocukların etrafta görebileceği çeşitli şekilleri (kalp, kare, hilal vs.), renklerle ve civarda bulunabilecek başka öğelerle birlikte listeleyin. Bu listeyi tüm çocuklara verin. Bundan sonra yapmaları gereken tek şey dışarı çıkıp fotoğraf çekmeye başlamaları. Kare şekilli bir gölge, hayvan şeklinde bir bulut, kaldırıma düşüp kalp şekli almış bir ip olabilir. Şekli bulun, listeden çıkarın ve işin ucuna küçük ödüller koyun. Emin olun, herkes çok eğlenecek.

  1. Favori hikâyelerin devamını yazın

Yaz için planladığınız okuma listesinin sonuna mı geldiniz? O halde şimdi yaratıcı olun ve birlikte yeni hikâyeler yazmaya başlayın. Çocuğunuzdan, içinde en sevdiği kahramanların olduğu küçük bir hikâye yazmasını isteyin. Ya da bilindik bir öykünün sonrasına girişin; “Peki sonra ne olmuş olabilir” sorusunun peşine düşün. Ona bu yaratıcı süreç için zaman verin ve özgün olmaya teşvik edin. “Ama öyle bir şey olamaz ki” ya da “Bu yazdığın mantıklı değil” gibi katı yorumlarla yaratıcılığının önüne set çekmeyin. İsterseniz siz de oyuna katılıp sonrasında fikirlerinizi çarpıştırabilir, hatta bir jüri oluşturup küçük bir yarışmaya dönüştürebilirsiniz.

  1. Yeni bir mobilya tasarlayın

Genellikle eski eşyalarımızdan kurtulup hafiflemeye çalıştığımız bu mevsimde dekorasyonu tatlı bir oyuna çevirebilirsiniz. Köşedeki eski koltuğu atmak yerine onunla birlikte yenileyebilirsiniz. İster kumaş kullanın, ister çok renkli tekstil kalemleri… İster internetten bulabileceğiniz değişik model ve şablonlar, ister hayal gücünü serbest bırakıp özgürce resmedeceği şekiller… Çıkan sonuç herkesi kıskandıracak güzellikte olabilir.

  1. Batik yapın

İşte yaratıcılığa meydan okurken hem çocuklarınızı hem de gardırobunuzu sıkıcı olmaktan kurtaracak müthiş bir yol. Batik her yazın trendidir, hiç eskimez ve yapması da çok eğlencelidir. Düz beyaz tişörtler, pantolonlar, atkılar, bandanalar veya boyamak istediğiniz herhangi bir parça alın ve harika desenler oluşturun. Elbette, çocuklarla bunu yaparken ortalık biraz dağılıp kirlenebilir. Lütfen buna takılmayın; yazın nimetlerinden yararlanarak her şeyi dışarıda yapıp kolayca temizleyebilirsiniz.

Yatsan

  1. Bir doğa günlüğü başlatın

Birlikte doğa yürüyüşüne çıkın. Yanınıza bir defter ve birkaç kalem alın. Doğa gerçekten büyüleyicidir, ayrıca yaratıcılığı ve gözlem gücünü geliştirmek için en doğru yerdir. Çocuğunuzdan bol bol not almasını ve gördüğü şeylerin eskizini yapmasını isteyin. Günlüğünüze eklemek için farklı yaprak ve çiçekleri toplayıp birer sanat eserine dönüştürmeyi de unutmayın.

  1. Köpük köpük oynayın

Sabun köpüğünü herkes sever ama maalesef kısa sürerler. Zevkinizi uzatmak için 1 bardak suya 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 çay kaşığı gliserin ekleyip karıştırın ve 24 saat bekletin. Sonra da yaptığınız balonları uçurup bol bol da fotoğraf çekin.

  1. Bir limonata tezgâhı açın

Önce evdeki eski komodini renklendirip şirin bir tezgâh hazırlayın. Sonra beraber mutfağa girip beğendiğiniz bir tarifle koca bir sürahi ferah, güzel bir limonata yapın. İçine birkaç nane yaprağı ve bolca buz atmayı unutmayın. Şimdi çocuğunuz arkadaşlarına, aile üyelerine ve komşulara limonata satmaya hazır. Üstelik bu eğlenceli aktivite sayesinde çocuklarınıza girişimcilik hakkında bir ders de verebileceksiniz.

  1. 1000 parçalık bir yapbozu bitirin

Puzzle yapmayı herkes sever ama herkesin çok parçalı olanlara başlayıp bitirmeye sabrı ve cesareti yoktur. Okul günlerine daha bir ay olduğu için masayı bu işe ayırabilirsiniz. Her gün parça parça yaparak birlikte vakit geçirmenin ve kafayı çalıştırmanın en neşeli yolunu da bulmuş olacaksınız. Bittiğinde onu kalıcı hale getirip bu yazı ölümsüzleştirebileceğinizi de unutmayın.