Popülerliği giderek artan uyku uygulamalarının en önemli parçalarından biri doğa sesleri. Onların içinde en fazla tercih edileniyse deniz/okyanus grubu. Üstelik gerçekten işe yarıyorlar. Peki su sesi neden bu kadar sakinleştirici ve uykuya geçmeyi nasıl teşvik ediyor?

Yatsan

Ses uykumuzu nasıl etkiler?

Livescience.com tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre sesleri anlama şeklimiz, vücudun o gürültüyü ‘tehdit’ veya ‘tehdit dışı’ olarak algılamasıyla çok ilgili. Sabahın sessizliğinde çalar saatin ötmesi, bir insanın çığlık atması ya da inşaat çalışmaları gibi ani ve yüksek sesler, bir tehditle birlikte etkin hale gelen uyanıklık sistemini tetikliyor. Bu sistem, travma veya tehlike zamanlarında korku tepkisine ihtiyaç olup olmadığını değerlendirmek için koruyucu bir önlemdir. Örneğin, derin uykudayken çıkan gürültü sonucu çok ani uyanmamız, vücutta tehditle etkinleşen uyanıklık sisteminin harekete geçtiğini gösterir ve elbette tehlike anında hızlı tepki vermemizi sağlar.

Deniz/okyanus sesi neden rahatlatıcı?

Deniz/okyanus sesleri, yukarıda anlattığımız tehdit tepkilerimizi tetikleyen ürkütücü seslerin tam zıttıdır; yalnızca kademeli olarak değişen ve ‘tehdit edici olmayan’ sesleri temsil eder. Suyun kıyıya yavaş yavaş çarpması ve aynı tempoyla geri çekilmesi, beyni doğal olarak sakinleştiren ve rahatlatan bir gürültü perdesidir. Dolayısıyla zihnimiz bu sesleri diğerlerinden çok farklı şekilde algılar. Bu ses türleri aracılığıyla rahatlar ve hatta uykuya daha rahat geçeriz.

Su sesiyle uykumu, odaklanmamı ve rahatlamamı nasıl iyileştirebilirim?

Şu an bir deniz kıyısında dalgaların sesini doğal olarak dinleyebilen şanslılardansanız rahatlatıcı bir uykunun tadını çıkarın. Ama şehirdeki evinizde uyumaya veya gevşemeye çalışıyorsanız da suyun sesini dinlemek harika bir çözüm. Gürültülü bir evde veya cadde seslerine açık bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, okyanus temalı bir çalma listesi veya uzun bir yağmur sesi videosu açın. Bu sesler evrimsel tepkilerinizi tetikleyen tehdit edici sesleri engellemek için bir tür ‘akustik kamuflaj’ görevi görecek. Böylece etrafınız dikkat dağıtıcı seslerle çevriliyken bile uykuya geçebileceksiniz.

Uygulamaları dinlerken nelere dikkat etmeliyim?

Su temalı uyku yardımcılarını yeni fark ediyor olabilirsiniz ama aslında kasetlerden CD’lere, MP3’lere ve nihayet günümüzün mobil cihaz uygulamalarına kadar çeşitli mecralarda on yıllar boyunca çok popüler olduğunu kanıtladılar. Yukarıda yazılanları okuduktan sonra henüz yoksa bile muhtemelen telefonunuza bir uygulama indirdiniz bile. Ne de olsa bu uygulamalar sözünü ettiğimiz faydalardan yararlanmanın en kısa yolu. Ama dikkat! Maalesef mobil cihazlar bu fırsattan kesintisiz yararlanmak için en doğru aracı olmayabilir. Malum, telefonlar artık elimiz ayağımız gibi ve bizi 24 saat boyunca hayattan koparmamak için üretiliyorlar. Ellerimizle ayarladığımız bildirimler, alarmlar, güncellemeler ve daha pek çok uyarıcı telefonlarımızda her an devrede bulunuyor. Her bildirimi, her bip sesini ve uyarıyı kapattığınızı düşünebilirsiniz ama telefonunuz tümden kapalı değilse, istenmeyen bir kesinti olasılığınız yine de hayli yüksek. Eğer bu bildirimlere öngördüğümüz kadar hassas değilseniz sorun yok. O zaman küçük dalgaların kıyıya vuruşuyla oluşan yatıştırıcı melodinin tadını çıkarın. Aksi takdirde belki de bu uygulamaları bilgisayarınızda çalıştırmak daha iyi bir çözüm olabilir.

 

Kaynaklar: