Rüyalarımızın çoğu, gün içinde yaşadıklarımızla ve hissettiklerimizle bire bir bağlantılı. Peki, psikolojimizi yansıtan bu aynaları nasıl daha verimli kullanabiliriz?

Yatsan

Ömrümüzün yaklaşık altı yılı rüyada geçiyor. Neredeyse nefes almak kadar doğal ve alışageldiğimiz bir süreç olduğu için, günlük akış içinde onları çok da önemsemiyoruz. Ama aslında rüyalar, fiziksel dünya deneyimimizi sürdürebilmemiz için önemli bir temel sunduğu gibi; algı, kendini yansıtma ve duygusal büyümeye de izin veren bir süreç.

Rüyaların hayallerimizi ve bizi nasıl şekillendirdiğini anlamaya dair, artan bir ilgi var. Araştırmalar, onların aynı zamanda anılar oluşturmamıza, olası senaryoları prova etmemize ve duyguları işlememize yardımcı olarak benlik duygumuza katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Açın kapıları!

Rüyalarımızı keşfetmek çok aydınlatıcı bir süreç. Ama aynı zamanda kendimizi güvensiz hissetmemize neden olabilir. Özellikle kâbuslar kafa karıştırıcı veya bunaltıcı etki yaratabilir.

Bu durumda bir psikoterapistle çalışmak son derece yardımcıdır. Amaç, korkularımızın, kaygılarımızın kaynağını anlamak ve onları geride bıraklak olmalıdır.

Şurası kesin; zihnimiz geceleri farklı çalışır ve gündüz yaşadığımız deneyimleri işlememize izin verir. Dolayısıyla uyku ve rüya görme süreçleri, bütünsel sağlık için çok önemlidir.

Rüyalardan nasıl etkin yararlanabiliriz?

  1. Rüyalarınızı fiziksel yaşamınızla sağlıklı bir ilişki geliştirmek için aracı olarak düşünün. Tıpkı arkadaşlarınız ve yakın çevrenizle kurduğunuz ilişkilere ayırdığınız zaman gibi rüyalarınızla da ilişkinizi geliştirin.
  2. Bir rüya günlüğünüz olsun. Uyandığınızda rüyada gördüklerinizi kaydedin. Çoğumuz uyanır uyanmaz telefonlarımıza bakıyor ve rüyalarımızın anısını hemen siliyoruz. Bundan uzak durun ve düşleriniz üzerinde derinlemesine düşünmek için alan sağlayan yeni bir sabah rutini geliştirin.
  3. Her gece yatmadan önce rüya günlüğünüzü tekrar okuyun. Ayrıca rüyalar hakkında bir şeyler okuyun. Bu alanda daha derin düşünmenize yardımcı olabilecek pek çok kitap ve bilimsel teori var.
  4. Destek isteyin. Rüyalarınızı keşfetmekle ilgileniyorsanız, bir terapistin rehberliğinden yararlanın.