Yeni yıl kararları almak bir klasiktir. Biz şu sıralar her yerde gördüğünüz vur-kaç öneriler yerine sizi daha mutlu bir hayata kavuşturacak kalıcı değişikliklerle karşınızdayız. Yavaş ama verimli ve daha iyi bir yaşamın sırları burada…

Yatsan

Yavaşlamayı öğrenmek dünyanın en zor işlerinden biri. Neredeyse her an iletişim halindeyiz, istediğimiz her yere olabilecek en kısa sürede ulaşabiliyoruz, dünyanın bütün haberleri 7/24 parmaklarımızın ucunda. Bunun yanı sıra dikkat dağıtıcı şeyler de her yerde, yani çoğu zaman tam olarak olduğumuz yerde değiliz. Ancak bu değişebilir ve değişim için yeni yıldan daha iyi bir zaman yoktur. İşte başlamak için ipuçlarınız…

  1. YEME 

Sürdürülebilir tarım yapan bir firmaya abone olun 

Artık mevsimlik sebzeleri üreticilerden kapınıza getirtmek çok kolay. Çok sayıda uygulama bunu yapıyor. Üstelik bu kutuların içinden sürprizler de çıkabiliyor. Bir süpermarkette plastik poşete istiflenmiş havuçlara mecbur olmaktan çok farklı bir deneyim bu. Muhtemelen üstünde halen biraz çamur olan, doğal sebzelerle tanışacak, onlarla güzel şeyler yapmak için sabırsızlanacaksınız. Aynı zamanda mevsimlerle ilgili algınız kuvvetlenecek ve hayatın size verdiklerini her dönemde sevip kutlamayı öğreneceksiniz.

  1. İÇME

Yaprak çay demleyin

Çay pek çok ülkede kendi âdetlerini yaratmış, özel bir içecek. Dolayısıyla bir bardağa bir poşet atıp üzerine sıcak su dökmek hiç hak ettiği bir muamele değil. Artık tamamen yaprak çaya geçin. Tozu bol, ucuz çeşitler yerine gerçek yaprakların olduğu bir markayı tercih edin. İyi demleme kurallarını öğrenin ve sabırla demlenmesini bekleyin. Demlemenin her adımında ve sonra süzerek bardağınıza/fincanınıza koyduğunuzda çayın size ulaşmak için çıktığı yolculuğun çok daha değerli olduğunu hissedeceksiniz.

  1. MODA

Kapsül gardırop oluşturun

Mağazalardaki çılgınlığı görüyorsunuz değil mi? Neredeyse her hafta bir ‘yeni koleksiyon’ çıkarıyorlar. Yetişmeye çalışırsanız hem maddi hem de manevi olarak sonu yok. Bu satın alma çukuruna düşmek yerine, nasıl bir kapsül gardırop oluşturacağınızı düşünün. Bu gardırop, tüm mevsimleri kapsayan jean pantolon, düz renk tişörtler gibi klasik öğelerin yanı sıra yatırım yapılmaya değer zamansız parçalar içermeli. Bunu yaparken çevreye saygılı malzemelerle üretilmiş, sürdürülebilirliği ve etik standartları önemseyen markaları tercih edin. Alışverişinizi bu yönde değiştirmek, tarzınıza ve vücut yapınıza neyin uygun olduğunu daha fazla düşünmenizi sağlayacak, sadece trend olduğu için aldığınız şeylerin çoğunun ne kadar gereksiz ve kısa ömürlü olduğunu göreceksiniz. Başta parçalar size pahalı gibi gelse de uzun vadede maddi kazancınız da çok daha büyük olacak.

  1. ULAŞIM

Binmeyin, yürüyün

Şu dört teker bağımlılığından kurtulmanın vaktidir. Sürekli otomobile binmek yerine dışarıda daha fazla zaman geçirmek, kapalı alanda darlanıp durmak yerine çevrenizle daha yakın ilişki kurmak iyi gelir. Hemen taşlamayın; tabii ki bunu yapabileceğiniz zamanlardan bahsediyoruz. Çünkü siz de biliyorsunuz ki çoğu zaman imkân olsa bile tembellikle arabaya yöneliyorsunuz. Hiç değilse hafta sonları yürüyün.

  1. EV

Sakin ve rahat tutun

Evinizi sadeleştirmenin ruhunuzu nasıl ferahlatacağına inanamazsınız. Mümkün olan yerlerde doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanın. Bir renk paleti oluşturun ve nötr tonları daha parlak, daha cesur desenlerle dengeleyin. Duvarlarınızı yeni bir gözle değerlendirin. Evinizde hygge’yi kucaklayın, mumları yakın ve parlak tepe avizeleri yerine yumuşak ışıklı yandan aydınlatmalar kullanın.

  1. EĞLENCE

Dijitale ara verin

Haftada en az bir kez televizyonu ya da ekranı kapatın ve anlamlı bir şekilde, dijital olmayan bir şeyle meşgul olun. Mesela arkadaşlarınızla masa oyunu partileri düzenleyin. Kendinizi kitap okumak için yorgun hissediyorsanız sesli kitap uygulamalarına yönelin. En sevdiğiniz romanı yeniden okuyun veya sürekli büyüyen okuma listenize artık girin. Hatta farklı bir şeyler okuyup fikir alışverişi yapmak için arkadaşlarınızla bir okuma grubu oluşturun.