Kışın en lezzetli sürprizlerinden portakalın dönemi yaklaşıyor. Ama çoğu insan meyvesini yiyip suyunu içtiği bu aromatik meyvenin kabuğundan, asla yeteri kadar yararlanmıyor. Hayır, kek hamuruna rendelemekten de bahsetmiyoruz. Size portakal kabuğunun günlük yaşamınızda yaratacağı farklılıkları anlatıyoruz.

Yatsan

Portakalın en sevilen meyveler arasında olduğuna hiç şüphe yok. Kokusu efsane, tadı doyumsuz, sağlıklı, sulu; insanın yedikçe yiyesi geliyor. Suyunu içmeyi seven de bütün meyveyi yemeyi tercih eden de bol. Ama içinde çok sayıda mucize barındıran kabukları genelde çöpe atılıyor! Bunun en önemli nedeni, birçok insanın günlük yaşamda portakal kabuğunun inanılmaz kullanımları hakkında maalesef hiçbir fikrinin olmaması. Ama artık hepsini bileceksiniz. İşte portakal kabuklarını daha önce hiç duymadığınız faydalı şekillerde tüketmenize yardımcı olacak harika tüyolar:

  1. Küfe son verir

Küf, evinizde meydana gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Üstelik ondan kurtulmak için kullanacağınız kimyasallar da sağlığınızı bozabilir. Ama küflerle doğal yollardan da savaşabilirsiniz. Büyük bir kavanozu portakal kabuklarıyla doldurun, üstüne çıkacak kadar beyaz şarap sirkesi ekleyin. Hazırladığınız bu küf kovucuyu 2-4 hafta süreyle karanlık bir yerde tutun. Süre sonunda elinizdeki sıvıyı süzün, süzgecin üstünde kalan kabukları kavanozun dibiyle ezip yağından ve suyundan biraz daha yararlanmayı ihmal etmeyin. Ardından bu sıvıyı spreyli bir şişe yardımıyla küflü noktalara uygulayın. Portakal kabuklarının gizli güçleri küfü yok edecek.

  1. Kedileri bitkilerden uzak tutar

Birçok kedinin, ev bitkilerinin yapraklarını ısırma, tırtıklama gibi kötü bir alışkanlığı vardır. Bu durum tek başına yeterince kötü değilmiş gibi, bir de bazı iç mekân bitkilerinin evcil hayvanlar için zehirli olduğu düşünülünce iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. Ama çözüm basit: Birkaç portakal kabuğu alıp bitkilerin yapraklarına sürün. Portakal yağlarının kedinizi saksılarınızdan uzak tuttuğunu göreceksiniz. Yapabileceğiniz bir diğer şey de evinizi evcil hayvan dostu bitkilerle donatmak tabii. Ayrıca evde kendi portakal ağacınızı da yetiştirebilirsiniz.

  1. Şekeri nemden korur

Hepimizin bildiği gibi, şeker uzun süre dolapta kalırsa sertleşebilir. Bu, şekeri koyarken nemli bir kavanoz kullanmanız durumunda da olabilir. Bunu önlemek için kavanozun içine küçük bir portakal kabuğu bırakabilirsiniz. Böylece şekeriniz topaklanmadığı gibi son derece güzel de kokar.

  1. Ahşap yüzeyleri parlatır

Çoğu malzeme gibi ahşap da zamanla parlaklığını kaybeder. Bu parlaklığı geri kazanmanın kimyasal ürünler dışında akıllıca ve ucuz bir yolu da var: Portakal kabuğunun içte kalan beyaz tarafını ahşap yüzeyleri ovmak için kullanabilirsiniz. Tüm çizikleri kapatıp yepyeni göstermeyebilir ama hem ahşabı tazelemeye hem de görünümü iyileştirmeye yardımcı olur.

  1. Çay-kahve lekelerini yok eder

Kahve veya çay içtiğiniz fincanlarınızın dibinde zamanla lekeler oluştuğunu görürsünüz. Bazen bulaşık makinenize koymadan evvel süngerle ovalasanız bile bunlardan kurtulamadığınız olur. Bir de hafif tuzladığınız portakal kabuklarıyla ovmayı deneyin. Bir de ekstra not: İnatçı lekeler söz konusu olduğunda tuzun büyük bir yardımcı olduğunu unutmayın.

  1. Mikrodalga fırınınızı temizler

Mikrodalga fırınlar her yiyecekle birlikte çok sayıda kötü kokuyu da hapseder. Doğal temizlik için yapabileceğiniz işlem ise çok basittir: Suyla doldurup, birkaç da portakal kabuğu koyduğunuz kâseyi fırına koyup 60 saniye boyunca yüksek ısıda çalıştırın. Bitip de kapağı açtığınızda mutfağınıza dolan taze kokuya inanamayacaksınız. Bu portakal kabuklarıyla demlenmiş suyu, yiyecek kalıntılarını ve lekeleri daha iyi temizlemek için de kullanabilirsiniz.