Şu sıralar çok sık duyduğunuza eminiz. Herkesin dilinde bir kolajendir gidiyor. Cilde gençlik ve esneklik veren bu maddeyi iğneler, kürler, kozmetik ürünlerle vücudunuza almak yerine neden doğanın bize sunduklarından yararlanmıyorsunuz? Size bu konuda en iyiler listesini veriyoruz.

Yatsan

Doğru gıdaları tüketmek, size yığınla para dökeceğiniz lüks krem veya serumların bile veremeyeceği sonuçları verebilir. Çünkü vücudunuzu doğru beslediğinizde sadece görünüşte değil, içten parlamaya başlarsınız. Yaşlanmaya karşı bir şeyler yapmakla ilgileniyorsanız, dikkate almanız gereken birkaç şey var: Öncelikle cildinizi dolgun ve nemli tutmak için her gün bol miktarda nemlendirmeniz gerekiyor. İkinci olarak, makyajınızı her zaman silmek, daha doğal ürünler kullanmak, o ürünleri sürerken de nazik olmak gibi cildinizi destekleyecek birkaç temel alışkanlık kazanmalısınız. Göz önünde bulundurulması gereken üçüncü önemli şey ise beslenmenize daha fazla kolajen artırıcı yiyecek eklemek. Çünkü bu madde cildinizi, saçınızı ve tırnaklarınızı eşi benzeri olmayan bir şekilde destekliyor. Gelin, parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmek için en etkili kolajen artırıcı yiyecekleri birlikte keşfedelim.

1. Paça Çorbası ve Kemik Suyu

Çevrenizde birinin kırığı, çatlağı olduğunda mutlaka duymuşsunuzdur; hemen “Sana bir paça çorbası pişirelim de kemiklerin bir an evvel kaynasın” derler. İçtiğinizde yapışkanlığını fark edeceğiniz paça, gerçekten bir kolajen deposu ve doğal bir ilaçtır. Ama tabii bu tür yiyecekleri sevmeyenler için zor bir yemek olduğunu da kabul etmek lazım. O halde sizin bu konudaki ilacınız, en iyisi olmasa da bir kolajen kaynağı olduğu bilinen kemik suyu. Kemik suyu; kalsiyum, magnezyum, fosfor, kolajen, glukozamin ve aminoasitler gibi değerli besinlerle dolu bir iksir. Tip 1 kolajen (vücudumuzda bulunan kolajenin yüzde 90’ı) almak; tırnaklarınızın, saçınızın, cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek gibi mükemmel işler başarabiliyor. Ancak kullanılan malzemeler ve oranlar nedeniyle her kemik suyunun farklı olduğunu unutmayın. Kalitesinden emin olmak için evinizde kendiniz yapın ve tanıdığınız bir kasaptan alışveriş edin.

2. Balık ve Balık Derisi 

Araştırmalar deniz kolajeninin vücudumuz tarafından en etkili şekilde emilenlerden biri olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bir dahaki sefere balık ziyafeti çektiğinizde derisini de yemeyi unutmayın. Balık; sağlıklı saç, tırnak ve cilt için hayati önem taşıyan Omega-3 yağ asitleri açısından son derece zengin bir gıda. Derisi de doğal kolajen üretimimizi artıran kolajen peptit (bir protein çeşidi olan kolajenin parçalı hali; bu özelliği sayesinde bağırsaklar tarafından daha kolay emiliyor) bakımından zengin. Deriyi yemekte zorlanıyorsanız çıtırdatıp cipsleştirmeyi deneyin; bayılacaksınız.

3. Tavuk ve Tavuk Derisi

Tavuk da daha fazla kolajen üretmemize yardımcı olan gıdalardan biri. Haftada birkaç kez et yerseniz muhtemelen cildinizin pürüzsüz kalmasını sağlayacak kadar kolajen alıyorsunuzdur. Tavuğu cildiniz için mükemmel kılan şey, içindeki aminoasitler. Aslında pek çok kolajen takviyesi de tavuktan elde ediliyor. Tabii yediğimiz tavukların pek azının doğal olduğunu unutmayın ve seçimlerinizi buna göre yapmaya çalışın.

4. Orman Meyveleri 

Kolajen sentezi için son derece önemli olan C vitaminiyle dolu olan bu şahane meyveler, cildinizin parlak kalmasını sağlamanın yanı sıra vücudunuzun kolajen oluşturmasına da yardımcı oluyor. Bu özellikle önemli çünkü vücudumuz bu vitamini doğal olarak üretemiyor; bu durumda kendi kaynaklarımızı oluşturmanın yollarını bulmamız gerekiyor. Ayrıca çilek, ahududu, yaban mersini ve böğürtlenin, cildin UV hasarından korunmasına da yardımcı olan elajik asit içerdiğini hatırlatalım.

5. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Herhalde şaşırmamışsınızdır. Ne de olsa sağlıkla ilgili ne konuşursak konuşalım, altından onlar çıkıyor. Bu yeşilin tonu ne kadar koyuysa faydasının da o ölçüde arttığını artık hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bu sebzeleri günlük beslenmenizin bir parçası haline getirmeniz çok önemli. Çünkü vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her şey ve hatta daha fazlasıyla dolular: A, C ve K vitaminleri, lif, demir, magnezyum, kalsiyum ve daha fazlası… Tüm bunlar vücuttaki kolajen üretimini ve sentezini desteklemeye yardımcı oluyor. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler vücudunuzu birikmiş toksinlerden arındırma gücüne de sahip, bu da size yine daha genç ve sağlıklı cilt olarak dönüyor. İster karıştırıp lezzetli smoothie’ler hazırlayın, ister sağlığın en enfes hali olan çıtır çıtır salatalar yapın; yeter ki yeşil yapraklı sebzelerden uzak kalmayın.

6. Narenciye

Daha önce de belirttiğimiz gibi C vitamini kolajen için çok önemli. Bu nedenle, bol miktarda C vitamini barındıran turunçgiller de haliyle bu yaşlanma karşıtı listede yer alıyor. Vitamin, kolajen üretimi sırasında aminoasitlerin bağlanmasına yardımcı oluyor. Ve sadece bir portakal bile size bir günde ihtiyacınız olan C vitamini dozunu verebiliyor.

7. Sarımsak

Sarmısak sadece yemeklerinize muhteşem bir lezzet katmakla kalmıyor, kolajeninizi de artırıyor. Çünkü sarmısakta bol miktarda kükürt bulunuyor. Bu element aslında kolajenin sentezlenmesine yardımcı oluyor ve aynı zamanda parçalanmasını önlüyor. Bununla birlikte, kolajen üretiminin faydalarından gerçekten yararlanmak için de bol miktarda sarmısak yemeniz gerekiyor. Evet, kokusu büyük sorun ama yapabileceğiniz her an, pişirdiğiniz yemekte sarmısak varsa miktarını ikiye katlamaktan çekinmeyin.

Genç Bir Cilt için 7 Süper Gıda yazımızda cilt için gerekli besinleri keşfettiniz. Genç ve sağlıklı bir cilt için alternatif bir yöntem arıyorsanız, yüz yogasının faydalarını öğrenmek için “Yüz Yogası Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz. Sağlıklı cilt için diğer ipuçları için sizi diğer yazılarımıza davet ediyoruz!