Yatsan

‘Afrodizyak’ kelimesini duymanın bile etkili bir yanı var. Sevebileceğiniz veya belki de hiç denemediğiniz yiyeceklerin, siz ve eşiniz/sevgiliniz için sessiz cinsel güçlendiriciler olabileceğini düşünmek en basit tabiriyle eğlenceli bir şey. Libido artırıcı yönleriyle şöhret kazanmalarının yanı sıra son derece leziz ve faydalı da olan bu yiyeceklere yakından baktık. Afiyet olsun!

Özellikle koşturmacayla dolu modern dünyamızda libido azalması çok normal bir durum. Uyku eksikliği, kötü beslenme alışkanlıkları, yeteri kadar hareket edememek, egzersiz yapmamak ve teknoloji hepimizi insanlarla etkileşimden ve nihayetinde insan dokunuşunun temel zevklerinden uzaklaştırıyor. Her şeyden önce, yavaşlamayı ve hayatınıza sızan dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşıp kendinizle ve partnerinizle yeniden bağlantı kurmak için zaman ayırmayı ciddiye alarak uygulayın. Bu önemli yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra cinsel iştahınızı artırmak için afrodizyakların ilgi çekici dünyasını da deneyebilirsiniz. Doğal takviyelerin gücüne inanın; bazı yiyecekler zihninizi ve vücudunuzu hızla havaya sokabilir. İşte libidonuzu harekete geçirebilecek 11 leziz, sağlıklı ve afrodizyak yiyecek…

  1. Nar

Nar, çok sayıda tohumla dolu olduğundan çoğu zaman üreme ve bereketle ilişkilendirilen bir meyve. Yüzyıllar öncesinin sanat eserlerinde ve edebiyatta da romantik bir sembol olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca libidonuzu harekete geçirmek için kan akışını desteklemeye çalışan antioksidanlarla dolu.

  1. Acı Biber

Özellikle sıcak bölgelerde yayılan şöhreti bile sırrını ele vermeye yetiyor. Bilimsel olarak konuşursak da acı biber, beyinde endorfin adı verilen, kalp atış hızını artıran ve teri uyaran, yani uyarılmanın özünü taklit ederek iyi hissettiren kimyasalları tetikliyor.

  1. Yermantarı / Trüf Mantarı / Keme 

Bu araştırmalar genelde yurtdışında yapıldığı için kaynaklarda hep trüf mantarının afrodizyak gücünden söz ediliyor. Biz bu topraklarda bulabileceğiniz yakın akrabalarını da işin içine kattık. Keskin tadı, pahalı olduğu için kolay ulaşılamamasıyla farkını ortaya koyan bu doğal afrodizyağın tarihi antik Roma dönemine kadar uzanıyor. Kadınları cezbetmeye yarayan androstenonu taklit ettiği düşünülürse baş başa yenilecek lezzetli bir akşam yemeğinde bir parça yer vermemek için hiçbir neden kalmıyor.

  1. Bal 

Üremenin sembolü olan bal, östrojen ve testosteron düzeylerini düzenleyen, aynı zamanda doğal bir enerji ve dayanıklılık artışı sağlayan bor kimyasalı içeriyor.

  1. Çamfıstığı

Ortaçağ kadar erken bir dönemden beri afrodizyak olarak kullanılan çamfıstığı, testosteron üretimi için gerekli olan çinko açısından zengin bir yemiş. Yine afrodizyak özellikleriyle bilinen zeytinyağı, taze fesleğen ve sarmısakla birlikte öğüterek tadına doyulmaz bir pesto sos yapabilir, hem lezzeti hem de etkiyi katlayabilirsiniz.

  1. Zencefil 

Acı biber gibi zencefil de dolaşımı ve vücut ısısını artırır. İster salamura, ister şekerlenmiş, ister çiğ olarak tüketin; zencefil erojen bölgelerinizdeki hassasiyeti artırmaya yarar.

  1. Bitter Çikolata

Çikolata zaten hep aşk ve seksle ilişkilendirilir ancak bitter çikolatanın dopamin düzeylerinde artışa neden olduğu ve bunun da zevk duygularını harekete geçirdiği araştırmalarla gösterilmiş bir gerçek.

  1. Maça 

Bu eski bitki, güçlü bir afrodizyak olarak yüzyıllardır süren bir üne sahip. Peru’nun yüksek And Dağları’ndaki volkanik topraklarda yetişen maça, seks hormonlarını dengeleyebilen ve ruh halini iyileştirebilen çinko, iyot ve esansiyel yağ asitleri gibi minerallerle yüklü.

  1. İstiridye 

Belki de en bilinen afrodizyak olan istiridye, doğurganlığı ve aşk duygularını artırmasıyla ünlü. Genellikle cinsel dürtüyle bağlantılı bir mineral olan çinko açısından da zengin. Ayrıca araştırmaların, seks hormonlarının üretimini tetiklediğini bulduğu aminoasitler içeriyor. Geriye maalesef işin maddi kısmını karşılamaktaki zorluklar kalıyor. Hiç değilse senede bir kez bir çılgınlık yapıp deneyin!

  1. Ananas

‘Libido yükseltici’ olarak bilinen ananas, tarihte iktidarsızlığı tedavi etmek için kullanılmış bir meyve. Mutluluk hormonlarını destekleyen ve enerji artışı sağlayan yüksek düzeyde C vitamini ve tiamin içeriyor. Ayrıca özellikle erkekler arasında cinsel sağlık açısından önemi bilinen manganez de barındırıyor.