Yılsonu kararları hakkında aklınıza gelen klişelerin karşısına dikilip hayatınızı daha iyi yönde değiştirmek için küçük ama etkili adımlar atmaya var mısınız? Haydi o zaman!

Yatsan

 1. Maddi durumunuzu netleştirin

Bu yıl finansal durumunuzu net olarak bildiğiniz, dolayısıyla ani gelişmelere bağlı olarak radikal değişikliklerle baş etmek zorunda kalmadığınız bir yıl olsun. Borçlarınızın ve harcamalarınızın bir tablosunu yapın. Bunları küçükten büyüğe sıralayın ve sistemli bir şekilde ödemeye başlayın. Kötü anıları unutturan yepyeni bir hesap açın ve buraya düzenli olarak katkıda bulunmak için kendinizi zorlayın. Bu hesapla ilgili hedefiniz ise beklenmedik bir gelir kesilmesi durumunda en az üç aylık yaşam giderlerinizi karşılayabilmek olsun.

 1. Gardırobunuzu boşaltın

“Belki yeniden o kiloya gelirim” diye tuttuklarınız, senelerdir elinizi sürmedikleriniz, modası gelecek umuduyla hurçlar içinde beklettikleriniz… Kabul edin; o gün gelmeyecek! Satın, verin, bağışlayın ve yeni yılda olmak istediğiniz kişi gibi hissetmenizi sağlayacak sadece birkaç temel şeye yatırım yapın. Bunu tek bir alışveriş turunda başaramazsanız da cesaretiniz kırılmasın. Bedenleri, kumaşları, stilleri araştırın; zamana yenilmeyen, israftan kaçan, doğa dostu ve sürdürülebilirlik esasına dayalı bir tarzı sıfırdan inşa edin.

 1. Yemek yapmayı öğrenin

Biliyorsanız ne âlâ, bilmiyorsanız öğrenmenin tam vakti. İşe gerçekten sevdiğiniz yemeklerle başlayın, aksi takdirde motivasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Böylece sadece daha sağlıklı beslenmek için değil, bütçeniz için de olumlu bir adım atmış olacaksınız. Ailenizle ve arkadaşlarınızla sizin yaptığınız yemekleri paylaşarak yaratacağınız büyü de cabası…

Yatsan

 1. Kendinize bir sayfa açın

Bir blog, yeni bir sosyal medya hesabı, bir günlük… Yazmak iyileştirir. Duygularınızı, deneyimlerinizi ya da planlarınızı yazın, çizin, paylaşın. Hem size iyi gelecek hem de teknolojinin, iletişimin nimetlerini sadece başka hayatlar arasında kaydırarak gezinme sarmalından kurtarıp kendinizi ifade edebildiğiniz bir alana taşıyacaksınız. Mutlu hissetmenin en kısa yoluna hoş geldiniz.

 1. Büyük hamleler düşünün

Bulunduğunuz şehirde, oturduğunuz evde, okuduğunuz okulda, çalıştığınız işte mutsuzsanız söylenmeyi bırakıp harekete geçmeyi deneyin. Sizi üzen şeyleri nasıl değiştireceğinizi planlamanın vakti gelmiş olabilir. Tabii bu önünü sonunu düşünmeden davranın demek değil. Sağlam bir araştırma sürecine girin, bir harekât planı tasarlamaya başlayın. Unutmayın; aklınıza koyduğunuzda ve enerjiniz varken yapmazsanız, yıllar geçtikçe yapmak daha da zorlaşacaktır.

 1. Sosyal medya hesaplarınızı temizleyin

Hem takip ettiklerinizi hem de paylaştıklarınızı gözden geçirin. Kısa yolu şöyle verelim: Gördükleriniz iyi hissettirmiyor ya da size ilham vermiyorsa yanlış kişileri takip ediyorsunuz demektir. Ayrıca yazdıklarınızı ileride çocuklarınızın görmesini istemiyorsanız silin gitsin.

Yatsan

 1. Tek başınıza yapacağınız şeyler bulun

Dikkat! Bu bir kendi kendine yetebilme becerisi kazanma hamlesidir. Önce neler yapmaktan hoşlandığınıza karar verin. Belki alışveriş, belki yürüyüş, belki sinemaya gitmek, belki bir hobi, belki de sadece oturup rahatlamak… Sonuç ne olursa olsun, kendi başınıza zaman geçirmeyi öğrenin.

 1. Daha açık biri olun

Karşınızdaki rahatsız olabilir diye içinizde tuttuğunuz şeylerin faturası yıllar içinde birike birike ağırlaşıyor. Üstelik ‘net iletişim’ her zaman kırıcı olmak zorunda değil. İhtiyaçlarınızı, hissettiklerinizi, eksikleri ya da fazlaları açıkça söyleyemezseniz istediğiniz gibi ilişkiler kurmanız hayal olur. Burada demin de dediğimiz gibi öncelikle iyi bir iletişimci olmayı, bunları kaba, saldırgan veya rencide edici olmadan ifade etmeyi öğrenmeniz gerekir. Zamanla mükemmele ulaşırsınız.

 1. ‘İmza’lar seçin

Kokunuz, oje renginiz, makyaj tarzınız, kıyafet stiliniz… Çeşitli nedenlerle farklı tarzlar arasında savruluyorsanız bir karar verin. Sizi en iyi hissettiren şeylerde ne kadar tutarlı olursanız, akıllarda bir imaj yaratmanız da ortamlarda güvenle var olmanız da o kadar kolay olur.

Yatsan

 1. Pozitif olun

Evet, uygulamak her zaman kolay değil ama sonuç her zaman olumlu. Zaten bu yola girmeye karar verdiğinizde vakit geçtikçe işlerin de kolaylaştığını göreceksiniz. Özel, profesyonel veya günlük; kurduğunuz her ilişkide insanlarla yaptığınız konuşmaları tarafsız olmasanız bile olumlu bir tavırla değiştirmeye çalışın. Tüm zamanınızı başka insanlara ve onların seçimlerine ya da fikirlerine karşı nefret duyarak geçirirseniz ‘toksik ilişki’ sarmalına girer ve çok yorulursunuz.

 1. Evinizi güzelleştirin

Daha rahatlatıcı, temiz, davetkâr ve şık bir yer yaratmak için delice para harcamanıza gerek yok. Dağınıklığı önleyin. Uçucu yağlar, mumlar, tütsülerle güzel kokulu bir ortam yaratın. Yatak takımlarınızı temiz tutun ve bu alanı sadece uykuya, rahatlamaya ayırın. Süslemeleriniz, aksesuarlarınız özgün olsun; bazen yolda bulduğunuz bir dal parçası, kozalak veya kuru yapraklar bile bu konuda işe yarayabilir. Göreceksiniz; yaşadığınız alanın güzelliği size de yansıyacak.

 1. Zaman ayırın

Hem önem verdiğiniz insanlara hem de kendinize… “Çok yoğunum” cümlesi günümüzde neredeyse herkes için geçerli ama asla üşenmeyip bulduğu her fırsatı sevdikleriyle değerlendiren ya da kendine yatırım yapan insanların hayat enerjisi kesinlikle daha yüksek. Hem çevrenizle hem de kendinizle olan ilişkinizin kalitesinin, hayatınızın kalitesini belirlediğini unutmayın.