Yeni yıl kararları üzerinde çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Görünümünüzü değiştirmekten daha iyi bir insan olmaya, maddi-manevi pek çok taze başlangıcı masaya yatırıyoruz. Haydi, önümüzdeki yıla kadar yapacağımız çok şey var!

Yatsan

1. Görünümünüzü Parlatın

 • Saçınızı değiştirin: Yüzünüzü tazelemek için en garantili yollardan biri budur. Öncelikle saçınızın rengini değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Uzunsa kestirebilir veya tamamen farklı bir görünüm için cesur ve yeni bir model seçebilirsiniz. Fazla cesaretiniz yoksa uzun saçlarınızı önce biraz kısaltmayı düşünebilirsiniz. Zaten kısa saçlıysanız küçük bir değişiklik için yanları daha da kısaltabilirsiniz.
 • Yeni bir şey deneyin: Görünümünüzle ilgili yeni bir şeyler yapmak, yeni yıla girerken kendinize güvenmenize yardımcı olabilir. En basitinden, hızma ya da piercing takabilir, kullanıyorsanız gözlük çerçevenizi değiştirebilir, daha cesursanız boynunuza bir dövme yaptırabilirsiniz. Tarzınıza ve bütçenize uygun olanı bulun ve mutlaka yeni bir şeyler deneyin.
 • Bir fitness rutini başlatın: Zaten düzenli bir program uyguluyorsanız diyecek sözümüz yok. Ama yeni başlıyorsanız örneğin, her gün işten sonra 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkabilir veya sonbaharda bir koşu yarışına katılmak için antrenman yapabilirsiniz. Basit ve kademeli olarak başlayın, böylece hedeflerinize bağlı kalabilirsiniz. Yakında bir spor salonu bulup haftada üç kez aksatmadan gitmek de iyi bir başlangıç adımı. Hiç değilse her seferinde 20 dakika koşu bandında yürüyün. Zaten fitness tutkunuysanız, yıl sonuna kadar vücut kitle indeksi değerinizi iyileştirmek veya karın kaslarınızı güçlendirmek gibi bir hedef belirleyin.

2. Daha Olumlu Biri Olun

 • Şükran pratiği yapın: Genel ruh halinizi iyileştirme ve hayata bakış açınızı geliştirme kudretine sahip, zahmetsiz bir işlem. Her gün uyumadan önce minnettar olduğunuz üç şeyi yazın. Buna ek olarak, hayatınızdaki insanlara minnettarlığınızı ifade ederek onları takdir ettiğinizi söyleyin.
 • Günlük rutininize bir olumlama ekleyin: Olumlama, gün boyunca hatırlatıcı olarak kullanabileceğiniz basit, kısa bir cümleyi ifade eder. Bunu yapmak zaman içinde özgüveninizi artırabilir ve bu da yeni bir yıla başlarken faydalıdır. “Ben değerliyim” veya “Zorlukları aşabilirim” gibi sizin için işe yarayan bir cümle bulun. Sabah ilk iş olarak ve gün içinde mood’unuzun düşeceğini hissettiğinizde kendinize bunu söyleyin. Olumlamanızı kendi yaşamınıza ve koşullarınıza göre uyarlamayı unutmayın. Örneğin, daha destekleyici bir arkadaş olmaya çalışıyorsanız, olumlamanız “Ben eğlenceli ve sadık biriyim” şeklinde olabilir.
 • Rastgele nezakette bulunun: Yani, başkalarının gününe mutluluk katacak küçük eylemler yapın ve bunu mümkün olduğunca sık tekrarlayın. Bu eylemleri, karşılığında bir şey almayı beklemeden, daha ziyade birinin gününü güzelleştirmek için yapın. Birine cömertçe iltifat edebilir, tanımadığınız birine gülümseyebilir veya bir hayır kurumu yararına gönüllü olabilirsiniz. Ya da yol kenarındaki çöpleri toplayın, yaşlı birinin karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olun, bir evsize yiyecek verin.

3. Alanınızı Temizleyin

 • Bahar temizliğine erken başlayın: Geçmiş yıllardan kalma dağınıklık ve karışıklıkları bu yıla taşımayın. Odanızı, mutfağınızı, banyonuzu, elinize geçeni attığınız küçük odanızı ve çekmecenizi temizleyin. Dağınık alanları toparlayın, çöpleri atın, yerinde olmayan eşyaları kaldırın. Yeni yıla temiz ve düzenli hissederek girmenin faydasını hemen göreceksiniz. Varsa arabanızı da bu operasyonun dışında bırakmayın. Çöplerden kurtulun ve torpido gözünüzü gözden geçirin.
 • Giymediklerinizden kurtulun: Yeni yıl, gardırobunuzun envanterini çıkarmak ve artık bedeninize veya tarzınıza uymayan giysilerden kurtulmak için harika bir zamandır. Her bir kıyafetinizi çıkarın; tutacağınız giysiler ve verilecek giysiler için ayrı birer yığın oluşturun. Ardından kalacak olanları düzgünce katlayıp dolabınıza geri yerleştirin. Böylece hem alanınızı boşaltacak hem de tarzınızı tazeleyabileceksiniz. Artık size uymayan giysileri arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize verebilir, temizledikten sonra bir hayır kurumuna bağışlayabilir ya da ikinci el mağazasına götürebilirsiniz.
 • Dekorasyonu değiştirin: Yaşadığınız alanı yenilemek için fazla yorulmadan yapabileceğiniz bir işlem de bu. Çok açılmadan, görünümü yenileyecek birkaç eşya seçin: İki-üç dekoratif yastık, bir kilim, bir lamba veya yeni bir kitaplık alabilirsiniz. Vazolar ve mıknatıslar gibi küçük eşyalar da alabilirsiniz.

4. Hedef ve Niyet Belirleyin

 • Her ay bir yeni şey deneyin: Kişisel hedeflerinize ek olarak, her ay en az bir kez konfor alanınızdan çıkmaya çalışın. Her ay tek bir yeni şey planlayabilir ya da birkaç şey seçip zamana yayarak uygulayabilirsiniz. Ufkunuzu genişletmek, bilmediğiniz alanlara adım atmak, bilerek ‘büyümek’ için daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yapmayı veya yepyeni bir şey öğrenmeyi seçin. Bu, daha önce denemediğiniz bir yemeği yemek kadar basit bir şey olabilir. At binmek veya paraşütle atlamak gibi aktif şeyler yapabilirsiniz. Ya da bir dil kursuna gitmeyi, yoga stüdyosuna katılmayı veya bir kamp gezisi planlamayı deneyebilirsiniz.
 • Bir yapılacaklar listesi hazırlayın: Bu yıl bitmeden denemek istediğiniz 20-50 şeyden oluşan bir liste hazırlayın. Daha fazla sebze yemek gibi kolay şeyler veya ikinci üniversite okumak gibi nispeten büyük hedefler seçebilirsiniz. Bu listeyi her ay deneyebileceğiniz yeni şeyler hakkında fikir edinmek için de kullanabilirsiniz.
 • Uykunuzu iyileştirmeye çalışın: Daha kaliteli ve dinlendirici bir uyku çekmek, yeni yıl listelerinize eklemek için harika bir hedef. Uyumadan önce banyo yapmak, papatya çayı içmek ve kitap okumak gibi daha fazla rahatlama içeren bir rutin benimseyebilirsiniz. Doğal bir ritim yakalamak için her gün aynı saatte uyuyup uyanmayı da yapılacaklar listenizde mutlaka yer verin. Uykunuzu iyileştirmek, yıl boyu odaklanmış ve enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Siz niyetlendikten sonrası zaten kolay; iyiuykuiyihayat.com olarak tüm birikimimizle yanınızdayız!