Madem sürekli hygge’den bahsediyoruz; o zaman bu tarzın en önemli tamamlayıcılarından biri olan mumlara da yakından bakmamız gerek. Mazisinden doğru yakma yollarına kadar, girdiği ortamı bir anda değiştiren mumlar hakkında bilmeniz gereken her şey burada…

Yatsan

Mum, en popüler dekorasyon ve aslında sağlık aksesuarlarından biri. Uzun bir günün ardından kendinize gevşemek için biraz zaman ayırırken elinizin muma uzanması tesadüf değil; onun yaydığı ışığın gecenin içinde titreşmesini izlemenin rahatlatıcı bir yanı var. İnsanların evlerinde mum bulundurmayı sevmelerinin bir başka nedeni de kokulu, sütun, yüzen, soya mumu gibi pek çok seçeneğe sahip olması. Onları tepsilere, mumluklara, cam kavanozlara, daha pek çok yere ve pek çok farklı şekilde yerleştirerek kısa sürede gerçekten etkileyici görüntüler yaratabilir, ortamın ışığını hatta kokusunu değiştirebilirsiniz.

Mum hakkında bilmeniz gerekenler 

  • Antik Romalılar, aralık ayında kutladıkları ve bereket, tarım ve verimlilik tanrısı olan Satürn’e adadıkları Saturnalia bayramında birbirlerine hediye olarak mum verirlerdi.
  • Günümüzde çoğu mum, daha ucuz olduğu için parafinden yapılıyor ancak balmumu, soya mumu, hindistancevizi mumu gibi daha çevre dostu seçeneklere ulaşmak artık çok kolay. Renkler, uçucu yağlar, parıltılar, taşlar gibi ekstra unsurlarda da sağlığa ve çevreye zarar vermeyen seçenekleri araştırın.
  • Kulağa garip gelebilir ama muhtemelen çoğumuz mumlarımızı yanlış yakıyoruz! Bir mumu ilk yakışınızda birkaç dakika sonra söndürmeyin, üst tabakasının tamamen sıvı hale gelmesine izin verecek kadar yakın. Bu, mumunuzun boyutuna bağlı olarak birkaç saat sürebilir.
  • Mumunuzun ortada bir tünel açarak yanması, her zaman kalitesinin kötü olduğu anlamına gelmez. Bu durumu mumun daha uzun süre yanmasına izin vererek düzeltebilirsiniz. Böylece üst tarafta oluşan ‘yanma havuzu’nu sıfırlayabilir veya kenarlarda biriken fazla mumu bir kaşıkla temizleyebilirsiniz.
  • Mum evinizin dekorasyonunu iyileştirir ancak dekoratif bir unsur olmaktan daha fazlasıdır. Huzur duygusunu teşvik edebilir, sizi sakin tutabilir ve stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Çünkü yaydığı titreşen ışıklar rahatlatıcı bir ortam ve atmosfer yaratır.
  • Mum ışığında bir akşam yemeği yiyorsanız, yemek yerken deneyimlediğimiz tatların, tat alma duyumuzla koku alma duyumuzun birleşimi olduğunu unutmayın. Bu nedenle, yemeğin tadını artıracak mumlar seçin.
  • Mumlar aracılığıyla ruh halinizi ve zihninizin gidişatını değiştirmek bütünsel bir uygulamadır ama aynı zamanda mekânınıza güzel kokular katmanın pratik bir yoludur. Böylece hem istenmeyen kokulardan kurtulur hem de evinize bir karakter kazandırırsınız.
  • Mumunuzu her yakmak istediğinizde fitili keserek kısaltın. Böylece daha temiz, daha parlak ve şekli düzgün bir aleve kavuşursunuz. Ayrıca aşırı uzun fitiller, cam kavanoz mumlarınıza bulaşan is lekelerinin başlıca nedenlerindendir. Keserek alevi kontrol altında tutar ve bu izlerin oluşmasını başından engellersiniz.
  • Yanan mumunuzu vantilatörlerden, klimalardan, açık pencerelerden veya yoğun insan trafiği olan alanlardan uzak tutun. Hareket eden hava alevi bozabilir ve cam üzerinde daha da göze hoş görünmeyen siyah izlere yol açabilir.