Yeni bir yıla girerken bize yeni renkler lazım! Uykuyu seven, iyi uykunun iyi hayatın başlangıcı olduğunu bilen bir ekip olduğumuz için işe tabii ki yatak odası duvarlarından başladık. Elbette renklerin iyi uykuyu destekleyen gücünü yanımıza alarak…

Yatsan

Renkler ruh halimizi ve davranışlarımızı etkiler. Mesela fast food lokantalarında bol bol kırmızı kullanılır çünkü bu renk kan akışını hızlandırır ve iştah açar. Aynı şekilde yanlış renkle çevrili bir alanda rahatlamaya çalışmak neredeyse imkânsızdır ve uyku kalitenize olumsuz etki yapabilir. Peki ya yatak odası? Odanızın duvar renginin uykunuzu nasıl etkilediğini ve her gece mümkün olan en iyi uykuyu elde etmek için hangi tonlara bağlı kalmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

 

Mavi

Yatak odanız için belki de en iyi renk bu. Bir üniversite yurt binasında yapılan 2018 tarihli bir çalışma bunu destekliyor. Sadece yumuşak bir renk olduğu için değil, mavi tonlarının beyinde sakinleştirici etkileri de olduğu için. En iyi etki için yatak odanızın duvarlarında daha açık mavi tonlarına yönelmeyi unutmayın.

Yeşil

Doğayı hatırlattığı için rahatlatıcı bir ruh haline sokabilme potansiyeli olan bir renk bu. Birçok kişi için aynı zamanda uyumlu ve canlandırıcı bir seçenek.

Sarı

Her zaman uyku getiren bir renk olmasa da mutlu çağrışımları nedeniyle sarı bir yatak odasında uyanmak iyi hissettirebilir. Mavi ve yeşilde olduğu gibi, dikkatinizi uykunuzdan uzaklaştırmaması için daha açık tonları tercih edin.

Diğer seçenekler

Çok koyu tonları tercih etmediğiniz sürece bazı toprak tonları da yatak odasına uygun olabilir. Diğer seçenekler arasında bej ve yumuşak beyaz var.

Parlak boyadan kaçının

Ama hangi rengi seçerseniz seçin, parlaklıktan kaçının. Aşırı parlak bir yüzey ışığı yansıtıp beyninizi harekete geçirebilir. Bunun yerine daha düz veya mat olanlara yönelin.

Uyku için en kötü renkler

  • Genel bir kural olarak, yatak odalarında aşırı canlı renklerden kaçınılmalı. Yani enerjik ve canlandırıcı renkler olarak kabul edilen kırmızıları, turuncuları unutun. Kırmızı ‘savaş ya da kaç’ içgüdüsünü artırıyor, kişiyi dikkatli ve çevresinden haberdar kılıyor.
  • Uykuya dalarken parlak veya neon pembeler, morlar da çok uyarıcı olabiliyor. Koyu griler ve kahverengiler de belirsizlik duygularını uyandırabileceğinden tavsiye edilmiyor.
  • Daha canlı renklere gitmek istiyorsanız daha yumuşak tonlar düşünün. Örneğin parlak mor yerine lavanta, ateş kırmızısı yerine yavruağzı tercih edebilirsiniz.

Uyku dostu yatak odası için başka neler yapabilirsiniz?

  • Sabahın erken saatlerinde güneş ışığını veya sokak lambalarından gelen ışığı engellemek için karartma perdeleri kullanın.
  • Oda sıcaklığını düşük tutun.
  • Yatağınızın başucunda çarşaf, yorgan ve ince bir battaniye gibi birden fazla örtü olsun. Tek yorganla terleyebilir, onu üstünüzden attığınızda üşüyebilirsiniz. Ama birden çok seçeneğinizi olursa ideal sıcaklığı bulabilirsiniz.
  • Yumuşak renklerde ve birbiriyle uyumlu süslemeler kullanın.
  • Bu iş için üretilmiş özel cihazlar veya uygulamalarla beyaz gürültü oluşturun.
  • Daha iyi bir gece uykusu için şunları yatak odanızdan uzak tutun: Melatonin baskılayıcı mavi ışık yayan cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar; televizyonlar; yiyecek-içecek…