Yakın çevremizdeki insanları seviyor, önemsiyor, söylediklerini dikkatle dinliyor, acılarına şefkatle yaklaşıyor, onlara nazik davranıyoruz. Ama bize ‘en yakın’ olana yani kendimize tavrımız hiç de böyle değil! Oysa özsevgi sağlıklı yaşamın temel bileşenlerinden biri. Kendinizi yoklamak, eksikleri tamamlamak için ipuçlarıyla geldik.

Yatsan

 1. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın 

İnsan, doğası gereği rekabetçi bir varlık. Çoğu zaman bunun meyvesini toplamış, tadını almış biri de olabilirsiniz. Yani kendimizi başkalarıyla karşılaştırmak doğaldır. Ama doğal olması, tehlikeli olmadığı anlamına gelmiyor. Kendinizi dünyadaki herhangi başka biriyle karşılaştırmanın bir anlamı yok çünkü sizden sadece bir tane var! Mukayeseye boğulmak yerine kendinize ve yolculuğunuza odaklanın. Bu davranıştan vazgeçmeniz, özgürleştiğinizi hissetmenize de yardımcı olacak. Bir diğer yazımız olan duygusal dayanıklık nasıl artılır adlı blog yazımzı incelemek için ise tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

 1. Başkalarının fikirleri hakkında endişelenmeyin 

Toplumun sizin hakkınızda ne düşündüğü veya sizden neler beklediği konusunda endişelenmeyi bırakın. Herkesi mutlu edemezsiniz. Dolayısıyla tüm bunlar zaman kaybıdır ve kendinizin en iyi haline ulaşma yolculuğunda sizi sadece yavaşlatır. Degisime alışmanın yolları hakkında neler bilmemiz gerekiyor. Degisme alışmanın yolları hakkında neler merak ediyorsanız tıklayıp inceleyebilirsiniz.

 1. Kendinize hata yapma izni verin 

Kimse mükemmel değildir, herkes hata yapar. Hepimiz de bunu bilerek büyürüz ama yaşımız ilerledikçe başarısız olmamak konusunda daha fazla baskı hisseder hale geliriz. Oysa buna hiç gerek yok. Kendinizi biraz rahat bırakın. Hata yapma korkusu yerine onlardan ders alabilmeye odaklanın. Geçmişinizi kucaklayın. Eski ve bugünkü sizi düşününce fark edeceksiniz ki sürekli değişiyor ve gelişiyorsunuz. Bu yüzden içinizdeki sürekli mükemmel olmanız gerektiğini söyleyen sesi susturun. Hata yapın çünkü onlardan alacağınız derslere paha biçilemez.

 1. Dış görünümünüzün değerinizi belirlemediğini unutmayın 

En temel bilgi bu! Dünyadaki pek çok şey, sizi bu çok değerli gerçekten uzaklaştırmaya çalışıyor. Oysa siz dayatılan güzellik algılarına uyan bir bedeniniz olduğu için değil, siz olduğunuz için değerlisiniz. Tıpkı bu algılara uymayan bir fiziğiniz olduğu için değersiz biri kabul edilemeyeceğiniz gibi… Sadece kendinize odaklanın. Size iyi, güvende, rahat ve mutlu hissettiren şeyleri giyin.

 1. Toksik insanlarla vedalaşın 

Toksik, zehirli demek. Davranışlarıyla, yapıp ettikleriyle, kullandıkları ifadelerle içinde zehirli bir olumsuzluk barındıran, tüketici bir enerji yayan insanlar sizi de aşağı çeker. Hiç düşünmeden onlardan uzaklaşın. Bunu yapmaktan korkmayın çünkü başta üzülseniz de sonrasında büyük bir rahatlama yaşayacak, son derece özgür hissedeceksiniz. Pozitif enerjinizi koruyun ve sizi tüketen insanlardan uzaklaşmanın yanlış bir şey olmadığını unutmayın.

 1. Korkularınızı reddetmeyin 

Tıpkı hata yapmak gibi korkmak da doğal ve insani bir süreçtir. Korkularınızı reddetmeyin, aksine onları tanıyın ve anlayın. Bu sağlıklı egzersiz zihinsel sağlığınıza gerçekten yardımcı olabilir. Korkularınızı sorgulayıp değerlendirmek, netlik kazanmanızı ve hayatınızda endişeye neden olan sorunları ortaya çıkarmanızı sağlar. Bu da kaygılarınızın tamamını olmasa da bir kısmını hafifletir.  10 yıl sonra herkesten onde olmak içşin simdi baslamaniz gereken 15 kucuk şey için tıklayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 1. Kendinize güvenin 

Çoğu zaman içten içe en iyisinin ne olduğunu bildiğimiz halde, kendimizden ve doğru olanı yapma yeteneğimizden şüphe duyarız. Hislerinizin önemli yol göstericiler olduğunu unutmayın. Onlara güvendiğiniz için gerçekle bağlantınızı kaybedeceğinizi düşünmekten vazgeçin. Unutmayın ki siz kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz.

 1. İlk sıraya kendinizi koyun 

Kulağa bencillik gibi gelebilir ama asla öyle değil. Özellikle kadınlar hep başkalarını ilk sıraya koymaya yatkınlar. Elbette gerekli haller olacaktır ama bu durum, zihinsel veya duygusal sağlığınıza mal olan bir alışkanlığa dönüşmemeli. Kendinize mutlaka zaman ayırın. Üstünüzdeki baskıyı dönem dönem de olsa azaltmaz, şarj olma vakti ayarlamazsanız sırtınıza ciddi bir yük bindirebilirsiniz. Kişiliğinize, ilgi alanlarınıza uygun olarak stresinizi azaltmanızı sağlayacak şeyleri bulun.

 1. Acıyı da, sevinci de tam yaşayın

Her şeyi tam olarak hissetmek için kendinize izin verin. Acıya yaslanın, sevincinizin keyfini çıkarın ve duygularınızı sınırlamayın. Korku, acı, neşe; tüm hissettikleriniz kendinizi anlamanıza yardımcı olmak için önemlidir.

 1. Cesur olun 

Toplum içinde fikirlerinizi söylemekten çekinmeyin. Cesaret bir kas gibidir; ne kadar çok çalıştırırsanız o kadar güçlenir. Yorumda bulunmak için izin beklemeyin, toplantılara katılmak için gönüllü olun, tartışmalara düşüncelerinizle katkıda bulunun. Harekete geçin ve sizin sesinizin de başkaları kadar önemli olduğunu bilin.

 1. Kendinize karşı nazik olun 

Dünya sert sözler ve yıkıcı eleştirilerle dolu; bu kötü karışıma bir de siz eklenmeyin. Kendinizle nazikçe konuşun, kendinize çirkin şeyler söylemeyin, kendinizi takdir edin. Buraya kadar pek çok yoldan geçerek geldiniz; sadece doğum gününüz olduğunda değil bunlar için de kendinizi kutlamayı unutmayın.